Річки є одним із найпотужніших важелів, які впливали на світову історію. Саме вздовж берегів рік народжувалася і розвивалася стародавня цивілізація, саме їхні води були свідками процвітання і крахів найбільших імперій, саме в їхніх течіях проходили незліченні битви, переможні і програшні. Хоча найдовші ріки світу омивають нашу планету практично від найдавніших часів, географам і науковцям досіне вдалося визначити довжину багатьох із них. Наш рейтинг базується на даних більшості дослідників, що цитувалися найпопулярнішими джерелами знань.
Ось 10 найдовших річок у світі.
1. Ніл – 6650 км
Безперечно, найдовша річка на світі. Джерелом вод Нілу є Кагера, що має свій початок в Руанді, яка, впадаючи в озеро Вікторія в Східно-Африканському плоскогір'ї, випливає з нього вже як Вікторія-Ніл (також відома як Білий Ніл). Після подолання 6650 км, Ніл впадаєу Середземне море розлогою дельтою біля берегів Єгипту. Це життєдайна річка – більшість єгиптян селилися уздовж берегів з давніх часів. Сьогодні найбільш населеною і розвинутою вважається дельта Нілу, що простягається від передмість Каїра. Іншими великими населенимипунктами навколо найдовшої річки в світі є Луксор, Асуан і Хартумі, столиці Судану, розташовані в місці, де сходяться води Білого і Блакитного Нілу.
2. Амазонка – 6400 км
Це не лише друга по довжині ріка світу, але й одна із найширших – її ширина в нижній течії підчас сезону дощів досягає до 100 км. Потужні води Амазонки унеможливлюють будівництво будь-якого мосту, що з’єднував би два береги, тому переплисти річку можна лише на човні. Оскільки Амазонка має понад 200 приток, джерела яких часто знаходяться на досі недоступних для людини теренах Південної Америки, важко визначити її точну довжину. Найчастіше наводять цифру 6400 км, однак деякі науковці вважають, що насправді річка має 7040 км і тим самим могла б забрати собі найменування найдовшої річки у світі.
3. Янцзи – 6300 км
Це найдовша річка в Азії і третя за величиною річка у світі. Довга ріка (так перекладається із китайської її назва), витікає із Тибетських гір, а після подолання 6300 км (за деякими джерелами 5520 км), впадає в Східнокитайське море біля берегів Шанхая. У басейні Янцзи проживає понад 40% населення Китаю. Окрім цього, райони поблизу річки є дуже сприятливими для вирощування рису – до 75% національного врожаю надходить саме з цих регіонів.
4. Міссісіпі – 6275 км
Це четверта за довжиною річка у світі після Нілу, Амазонки і Янцзи. Міссісіпі випливає з озера Айтаска, що лежить на півночі Сполучених Штатів, недалеко від кордону з Канадою, пересікає всю країну, а після подолання 6275 км впадає в Мексиканську затоку біля південного узбережжя США. Райони, відомі як долини Міссісіпі, простягаються від центральної Луїзіани до південних околиць штату Міссурі, є одними з найродючіших регіонів США. В цілому річка Міссісіпі перетинає 10 американських штатів, а найбільшими містами, створеними на її берегах, є Міннеаполіс, Мемфіс і Новий Орлеан.
5. Єнісей – 5539 км
Найдовша річка, яка впадає до Арктичного океану. Єнісей витікає із російського міста Кизил, географічного центру Азії. Виміряна від цього місця довжина ріки сягає 5539 км і є майже повністю судноплавною. Багаті водні ресурси річки створюють величезний енергетичний потенціал, який використовують численні гідроелектростанції. Цікаво, що води Єнісею протікають через всі кліматичні зони Сибіру, тому на берегах річки можуть жити і білі ведмеді, і верблюди.
6. Хуанхе – 5464 км
Після Янцзи – це друга за довжиною китайська річка, що налічує 5464 км. Саме на її берегах народилася цивілізація стародавнього Китаю. Хуанхе витікає і починає свій шлях від гір Баян-Хара-Ула в центральній частині Китаю, а закінчує у затоці Жовтого моря на східному узбережжі країни. Інша відома назва – Жовта ріка, завдяки намулові, який і надає їй жовтуватого кольору. Дуже швидке підвищення кількості відкладень пилу гірських порід в руслі річки викликає повені та зміни її руху, наслідки яких часто є катастрофічними для людей і економіки.
7. Об – 5410 км
Довжина річки Об разом із найдовшою притокою – річкою Іртиш, нараховує близько 5410 км і ставить її на сьому позицію у нашому списку. Річка випливає з крижаних схилів Алтаю в Китаї, недалеко від кордону із Монголією, а впадає в Карське море в арктичній зоні, що належить до російських рівнин Західного Сибіру. У деяких місцях своєї течії, річка Об покривається льодом до 220 днів у році.
8. Парана – 4880 км
Друга після Амазонки найдовша річка у Південній Америці. Народжується із комбінації вод Ріо-Гранде і Паранаібу, котра випливає з гір південно-східної Бразилії і вважається джерелом річки Парани. Річка впадає в Атлантичний океан біля берегів Аргентини і Уругваю, долаючи 4880 км. На відстані у 200 км Парана утворює природний кордон між Бразилією і Парагваєм,а пливучи далі стає межею між Парагваєм і Аргентиною.
9. Конго – 4700 км
Річка, також відома під назвою Заїр, є не лише одною із найдовших, але і найглибшою на світі – інколи глибина сягає 220 метрів. Річка починає свій шлях у передгір'ях на півдні Демократичної Республіки Конго, поблизу кордону із Замбією. Оточує майже усю країну, щоб врешті впасти у Атлантичний океан на його західному узбережжі. Течія Конго дуже стабільна – річка тягнеться по обидва боки від екватора, таким чином, одне із її відгалужень завжди розташовується в зоні дощів. Густі тропічні ліси, що покривають значну частину Демократичної Республіки Конго, унеможливлюють пересування наземного транспорту, тому річка Конго відіграє роль найважливішої транспортної магістралі.
10. Амур – 4444 км
Річка народжується у горах Маньчжурії на північному сході Китаю, звідти тече на схід, проводячи природній кордон між найбільш заселеною країною у світі, тобто Китаєм, і найбільшою за площею території країною, тобто Росією. Долаючи загалом 4444 км, досягає Татарської протоки на російському узбережжі Тихого океану. Китайською мовою Амур називається «Heilong Jiang», тобто «Ріка чорного дракона». Амур є важливим геополітичним символом китайсько-російських відносин, який відіграв дуже важливу роль під час радянсько-китайського розколу, що відбувався понад півстоліття тому.
А ти бачив колись на власні очі одну із цих рік?
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma