Enigma Enigma

Влад Волошин

2021-10-04 14:41:24 eye-2 4176   — comment 0

Американські «Валькірії» у європейському небі.

Найближчим часом Північноатлантичний альянс у Європі планує розгорнути на 12 своїх базах загалом 450 винищувачів F-35 національних ВПС. Про це у вересні 2021 року заявив командувач Європейським командуванням Збройних сил США і Верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал ВПС Тод Уолтерс.

Зокрема, планується, що Великобританія вже до кінця цього року розмістить свої винищувачі на двох базах - Мархам і Лейкенгіт. Протягом наступного 2022 року  Нідерланди - на авіабазах Волкель і Леуварден, Італія - на авіабазах Амендола і Геді і Норвегія - на авіабазах Ерлан і Евенес. Далі у 2023 році Данія - на авіабазі Скрідструп,  Бельгія - на авіабазах Флорен (у 2025 році) і Клейн-Брогель (2027 рік), Польща - на авіабазах Ласк і Свідвин (у 2026 році).

Але найшвидше, вже взимку 2021-2022 року, на авіабазі Лейкенгіт (RAF Lakenheath) в Англії з’являться американські 27 винищувачів п'ятого покоління F-35A (Lockheed Martin F-35 Lightning II - «Локхід-Мартиін» F-35 «Блискавка II») . Про це кілька днів тому оголосило 48 -е винищувальне крило ВПС США. В заяві йдеться про те, що відновлено 495 -ю винищувальну ескадрилью, яка отримала назву «Валькірії». Цей підрозділ стане першою ескадрильєю ВПС США F-35A за межами США зокрема в Європі. На її озброєнні перебуватиме 27 літаків F-35A Lightning II (для ВПС «CTOL» — conventional takeoff and landing, «звичайний» зліт і посадка).

Британська авіабаза Лейкенгіт розташована приблизно в 70 милях на північний схід від Лондона. Американські винищувачі F-35 почнуть сюди прибувати вже наприкінці цього року. На базі перебуває основна частина авіаційного з’єднання - 48-е винищувальне крило, до складу якого входять F-15E Strike Eagles (Ударні Орли) 492-ї винищувальної ескадрильї «Madhatters» («Божевільні») та 494-ї винищувальної ескадрильї «Пантери», а також F-15C/D, що належать до 493 -ї винищувальної ескадрильї «Grim Reapers» («Похмурі косарі»).

1-го жовтня 2021 року на базі Лейкенгіт відбулась церемонія отримання прапора 495-ї ескадрильї «Валькірії». Командиром її став підполковник Ян Д. Маклафлін. На урочистостях був присутній колишній командир 495 -ї винищувальної ескадрильї полковник ВПС США у відставці Джеймс «Расті» Рассел, який разом з теперішнім командиром розгорнули прапор «Валькірій»   

Як повідомляє видання The Drive, посилаючись на командування ВПС США в Європі, 495-а ескадрилья має горду історію і американськими військовими було зроблено величезну роботу, щоб першими за межами США у Європі отримати літаки вже цієї зими.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/42603/the-u-s-air-forces-first-europe-based-f-35a-squadron-has-been-activated

Хоча це буде перше постійне базування американських літаків F-35A в Європі, проте цей тип винищувачів з маркуванням ВПС США вже тут діяв. Перше оперативне розміщення літака було ще в 2017 році. Перші бої F-35 американських ВПС були на Близькому Сході весною 2019-го року. Тоді декілька західних медіа 15 квітня повідомили, що «невизначена кількість F-35A, зібрані на авіабазі Аль-Дафра в Об'єднаних Арабських Еміратах ...», 30 квітня «Блискавки» здійснити свої перші авіаудари.

Щодо назви ескадрильї «Валькірії». На початку цього року американські ВПС офіційно оголосили про своє рішення про нову назву 495 -ї винищувальної ескадрильї. До свого розформування в кінці 1991 року вона літала на F-111 Aardvarks- винищувачах-бомбардувальниках часів холодної війни. У грудні 2020 року 48 -е винищувальне авіакрило відкрило голосування щодо п’яти можливих імен нового підрозділу - Архангели, Клинки, Стражі, Мечоносці та Валькірії, перемогли останні.

Як зазначають в командуванні ВПС США в Європі, наступною ескадрильєю, яка буде переозброєна з F-15C/D будуть «Косарі» з 493 -ї винищувальної ескадрильї. Разом з двома іншими повітряними підрозділами ВПС США, які базуються на базі Лейкенгіт («Пантери» і «Божевільні» - авт.) і які мають на озброєнні F-15E, ці авіаційні угрупування представляли складали б доволі потужні бойові сили передового базування.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma