Enigma Enigma

Andrii Gryganskyi

2019-11-22 20:57:39 eye-2 3205   — comment 0

Анатомія одного пропагандистського вкиду від раша-ньюз

Нижче майже повний переклад цікавої статті-розслідування As Sondland testified, a misleading Ukraine story spread among conservatives on social media журналістів новинної агенції NBC News Б. Коллінза (B. Collins) і Б. Задрозни (B. Zadrozny). Вона дозволяє побачити розбудову російської дезінформаційної кампанії, її складові та їх взаємодію, зв’язки із закордонними агентами поширення (у даному випадку в Україні та США), потужність процесу та перебіг її розгортання у часі. Переклад з мінімальними змінами та скороченнями.

Обманне твердження про голову української енергетичної компанії у самому центрі процедури імпічменту Конгресу США завирувало у соціальних мережах минулої середи через сотні тисяч ретвітів і поширень, передовсім найбільш стійкими прихильниками чинного президента США Д. Трампа. Брехлива історія, перш поширена фінансовим блогом ZeroHedge, твердить, що М. Злочевський, голова правління компанії Burisma, звинувачений у відмиванні грошей, пов’язаних із родиною Байденів. Хантер Байден, син колишнього віце-президента Д. Байдена, був одним із директорів ради Буризми. Насправді, оголошення про звинувачення Злочевського не існує. Генеральний прокурор України Р. Рябошапка оголосив у жовтні про широкий перегляд прокуратурою всіх попередніх справ, пов’язаних з Буризмою, і в середу також повідомив, що включає можливість розкрадання у слідстві, згідно Reuters.

Очевидно, ZeroHedge досить «творчо» переінакшив початкову російську статтю від Interfax-Ukraine News Agency, у якій не було й згадки про звинувачення. The Interfax-Ukraine News Agency функціонує як частина російської служби новин Interfax. Але це не зупинило соратників Трампа від широкого поширення брехливої згадки про звинувачення, додаючи деякі правдиві елементи, і довільно екстраполюючи інші, щоб запропонувати консерваторам і лоялістам Трампа більш оптимістичну для них альтернативу новинам дня. У ту ж середу Ґ. Сондленд, посол США у ЄС, поіменно вплутав численних працівників адміністрації Трампа у поточні слухання щодо імпічменту Трампа. Діяльність Х. Байдена у Буризмі стала об’єктом нападок від республіканців, а також ультра-правих теорій змови, які були повністю спростовані.

Перегляд: Головні моменти свідчень Сондланда на слуханнях

Протягом години відтоді, як ZeroHedge опублікував цю історію, заява про звинувачення була поширена десятками тисяч користувачів соціальної мережі Twitter. Згідно результатів аналітичного застосунку твітера Hoaxy, заяви про звинувачення були поширені Ч. Кірком (Charlie Kirk), лідером консервативної групи Turning Point USA, а також теоретиком теорії змов Дж. Пособцем (Jack Posobiec), і анонімом @BreakingNLive – це акаунт, який спеціалізується у поширенні дезінформації. Останній також полюбляє хизуватися тим, що його твіти поширює сам президент. Понад 10000 користувачів Facebook також поширили «новину» від ZeroHedge на десятках веб-сторінок, які сумарно нараховують понад 3 мільйони читачів і послідовників.

За хвилину до публікації статті ZeroHedge, анонімний акаунт, який створив знану теорію заколоту QAnon conspiracy theory — переважно знану як “Q” — зробив посилання на ту саму статтю від Interfax Ukraine. Шанувальники QAnon вірять, що “Q” є анонімним урядовцем США, який ділиться інформацією про таємну війну проти т.зв. deep state (засекреченого уряду всередині уряду США). Ця війна має завершитися масовими затриманнями сатанинських канібалів, які нібито насправді керують країною й усім світом. Залишається невідомим, чому і як ZeroHedge і Q майже одночасно оприлюднили каламутну «українську качку».

Неправдива заява опинилася у топових пошукових запитах на ключове слово “Burisma” як у Google, так і у Facebook пізно пополудні, цитуючи твіт Кірка і веб-сторінку “magadailyreport.com” відповідно. Стаття Interfax повідомляє про прес-конференцію у штаб-квартирі цієї агенції новин, де два члени українського парламенту вимагали від США та України розслідувати ймовірні фінансові злочини колишнього президента України В. Януковича. Стаття в Interfax-Ukraine’s не містить рядка з прізвищем автора. Спроби отримати якісь пояснення від прес-офісу Interfax-Ukraine зазнали невдачі.

Ніна Янкович (Nina Jankowicz), дослідниця питань дезінформації у The Wilson Center і колишня радниця Міністерства закордонних справ України, повідомила NBC News що заяви про нове звинувачення є неправдивою інтерпретацією прес-конференції, яка стосуються розслідування корупції, що вже давно існує. “Розслідування стосовно Буризми точиться вже довгий час”, – сказала Янкович. “Голослівні твердження, що стосуються правління Буризми, також відомі дуже давно.”

Янкович заявила, що Буризма та її власник Злочевський перебували під слідством декілька разів за останні десять років. За її словами, цілком ймовірно, що пресконференція може бути політичним маневруванням двох українських політиків, які прагнуть заволодіти увагою Трампа. “Напевно, що ці дві особи намагаються вплинути на розслідування, яке давно ведеться, можливо щоб досягти прихильності від Трампової адміністрації», – сказала Янкович.

Андерс Аслунд (Anders Aslund), старший науковий співробітник Атлантичної Ради (Atlantic Council), який досліджує клептократію у Росії, назвав двох членів українського парламенту – Олександра Дубинського й Андрія Деркача (тих, хто висунув нові голослівні звинувачення) – дезінформаторами. “Вони обидва професійні дезінформатори”, – сказав Аслунд. “Це вже давно відомо в УкраїніЦе давно не видатна новинаБудь хто знає про цих двохВони не заслуговують на довіру.”

Епілог

Ефективність російської пропагандистської машини вражає. Описаний вище епізод російської інформаційної війни демонструє внесення у суспільний простір лише невеличкого месиджу - брехні про звинувачення керівника Буризми М. Злочевського у корупції. Мова йде про компромат - "грошове вливання" на користь сім'ї Байденів, бо Байден-старший - головний конкурент Трампа на президентських перегонах. Це на тлі конгресових слухань важливого свідка для імпічменту Трампа. Здавалось би, "аткуда у хлопцеff (мокшанська тролеферма) імпічментська грусть?" Тобто Пригожина (=Путіна) дуже цікавить інформаційна підтримка "свого сук#ного сина", пардон, чинного президента США. Настільки, що навіть кожне речення важить. Так само як і оплата т.зв. движків у мережі, які автоматично просувають потрібну новину вгору у пошукових запитах, щоб користувач одразу її знаходив і прочитав першою. Вкид здійснюють заслані казачки, тобто українські нардепи. Це відволікає увагу від справжніх розповсюджувачів дези росіян. І кожен вкид дезінформації дуже добре розрахований на практично миттєве розповсюдження по той бік океану, передусім організаторами підтримки Трампа. То може deep state як змова проти світового порядку таки існує? Тільки ми не там шукаємо його центр?. 

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma