Сучасна Україна неможлива без осмислення власного минулого, яке хоч і неможливо змінити, проте можна відрефлексувати, осмислити й дійти правильних висновків, які допоможуть подолати давні травми.
Тож "Твоє, моє, нічиє та інше" Ольги Карі - це коротка історія наших "совкових" травм крізь призму жіночого погляду. "Травмою бідності покалічені всі, хто мимохіть і досі виловлює у своєму лексиконі блощиць на кшталт "не жили добре, нема чого і починать", "бери, що є, і не викаблучуйся", "гроші - то бруд життя і тлін", "звідки в неї гроші на машину, на квартиру, на ботокс? Насмоктала?" і, звісно ж, "у ніщіх слуг нет", - зауважує авторка. - Всі, хто не в змозі відрефлексувати цю травму інакше, ніж напхати хату золотими батонами, "стульямі із дварца" та іншими "золотими унітазами". Всі, хто досі живе в ілюзії, що держава їм завинила все ї всюди - безплатну освіту, безплатну медицину, і взагалі безплатне все, а от податки платити - "нема дурних".
У такий спосіб авторка досліджує історію радянських злиднів і пострадянської "заможності", залучаючи доступну на той час лектуру, що формувала свідомість тогочасних поколінь – від "народної мудрості" на зразок вищезгаданих совкових приказок до "Пригод Незнайка" Ніколая Носова, де "маленьким совецьким читачам педалювали думку про те, що комунізм, задля якого гарують їхні батьки і, найімовірніше, гаруватимуть і вони самі, - то така собі забавка із безкоштовним морозивом і зоопарками, пригодами і мандрами на повітряних кулях, де ніхто й ніколи не матиме клопоту з грошима".
Ольга Карі. Твоє, моє, нічиє та інше. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2024
Фото: Susan Colpich
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma