Enigma Enigma

Богдан

2021-12-17 08:51:29 eye-2 3969   — comment 13

Борода, як артефакт

 «...слід побачити за спонтанністю цілей

                                    логіку історичного процесу.»

                                                                          Кант

В історії сучасної цивілізації є багато загадкових фактів, які на сьогодні так і не отримали однозначного наукового тлумачення.

Є один надзвичайно цікавий факт, який чомусь вперто обминається увагою науковцями і аматорами. Цей факт із надзвичайно глибокої давнини формується дуже простим питанням: що спільного між древньою цивілізацією хетів, які три тисячі років тому заснували могутню імперію на Близькому Сході, між відомими за Гомером троянцями і древніми римлянами?

Відповідь надзвичайно проста – це борода. Вірніше, її повна відсутність на обличчях представників цих народів чоловічої статі.

У 20-му столітті археологи проводили розкопки в найдревнішому місті сучасної цивілізації, яке організували найперші землероби на планеті Земля, в Єрихоні. Під час цих розкопок було знайдено багато цікавих і загадкових артефактів, і серед них відрізнялися глиняні статуетки чоловіків з вусами і… без бороди.

 Ці статуетки датуються шостим тисячоліттям до нової ери!

Ще раз – шостим тисячоліттям до нової ери, тобто, 8000 (вісім тисяч) років тому.

Зверніть увагу, для всіх довколишніх народів борода була однозначним символом чоловічої мужності і потуги. Для ахейців, пращурів сучасних греків, також.

Для всіх. Але не для древніх єрихонців. Питання, що саме спонукало єрихонців скоблити підборіддя і чим саме, бо бронзи на той час ще не було, залишимо на потім.

І не для хетів. Хети не тільки голили підборіддя. З гігієнічних міркувань хети голили вуса і голови. І саме з того часу постала мода на поголену голову.

Що стало основою успішних завоювань древніх хетів три тисячі років тому і на чому трималася довгий час їхня імперія? Кіннота, колісниці і стальна зброя. Невелика за чисельністю армія хетів, озброєна стальними мечами і стальними наконечниками для стріл, проти бронзових мечів та шкіряних панцирів довколишніх народів, буквально змітала все і всіх перед собою. (Войтех Замаровский «Тайны хеттов»)

А тепер відкриємо світовий бестселер «Зброя, мікроби і харч» (в російському виданні «Оружие, микробы и сталь»).

Де вперше в історії людства були приручені коні? В степах Північного Причорномор’я. Представниками середньостогівської культури, які, за висловом археологів, були народом-воїном.   "До кінця 3 тисячоліття до н.е. середньостоговці остаточно трансформувались  у народ-воїн, для якого постійні військові походи були способом життя, а господарство і ремісництво – необхідний додаток для успішного здійснення походів." ( «История Украинской ССР» т. 1, Киев, 1981)

Де вперше в історії сучасної цивілізації було вигадано і застосовано для переміщення людей і вантажів відоме сьогодні колесо? В степах Північного Причорномор’я.

Де вперше в історії людства почали виплавляти із залізної руди високоякісну сталь? В степах Північного Причорномор’я. Тут необхідно додати, що три тисячі років тому кімерійці навчилися успішно з’єднувати різні сорти сталі і заліза в одне ціле методом холодного зварювання, навчилися і загартовувати сталь.

В нас є повний і достовірний опис зовнішності не менш легендарного Святослава відомим візантійським істориком Львом Дияконом. Батько української історичної науки, М.С. Грушевський, порівнював Святослава з козаком на троні. І не спроста. І що першим кидається в очі візантійському історику в зовнішності Святослава? (Лев Диакон «История», Москва, «Наука», 1988)

Правильно. Відсутність бороди! Тієї самої пишної бороди, якою пишався візантійський імператор і яка вважалася обов’язковою у тогочасного суспільства, відомого грекам.

Безбородий Святослав і його безбороді але з пишними вусами воїни навівали на Льва Диякона певні асоціації. Але візантійський історик, як і Геродот, уникав конкретики з певних причин (В. Паркер «О чем умалчивает Геродот. Заметки о передаче сведений о киммерийцах у греческих авторов помимо Геродота»).

Навряд чи хтось відважиться закинути Святославові про відсутність чоловічої мужності і потуги тільки тому, що він не носив розкішної бороди.

Як пов’язуються кімерійці зі Святославом? Тим більше, що впродовж п’яти століть Північним Причорномор’ям володіли рудобороді скіфи.

Наприкінці ІІ століття нової ери рудобороді скіфи були буквально зметені з Північного Причорномор’я сарматами. І тут же, впродовж дуже короткого історичного проміжку часу, відродилась (за свідченнями авторитетних істориків ще радянського періоду, як Б. Д. Греков) культура доскіфського періоду. Кімерійська культура. Культура, яка повстала з більш древньої, середньостогівської культури, ровесниці найперших трипільських землеробів (буго-дністровська культура), які прийшли на українські землі із Середземномор’я одразу ж після льодовикового періоду. І сформували унікальну культуру. «...так было установлено, что антропологический тип мезолитического населения степной Украины формировался на основе местных форм позднего палеолита в процессе длительного контакта со сходными вариантами  Средиземноморья… Что касается населения степной части Украины эпохи неолита, то оно было представлено антропологическим типом большой своеобразной европеоидной расы, не имеющим аналогий среди синхронных антропологических типов Восточной и Западной Европы.» ( Г. П. Зиневич «Человек изучает человека», Киев, «Наукова думка» 1988»)

Як бачимо, ще в радянський період в історичній науці були легенькі спроби замінити термін «кімерійський період», принесений в нашу мову та історичну термінологію з античної літератури, на «арійський період». Але…

Але повернемося в часи Київської Русі. В часи великого князя Київського Ярослава Мудрого. Так от, князя Ярослава на той час ще називали «тестем Європи», бо багатьох своїх дочок він повіддавав заміж за відомих європейських правителів.

Найбільш відомою в історії є Ганна Ярославівна, яка стала королевою Франції. Кажуть, що Ганна терпіти не могла бородачів з тієї причини, що впродовж усього життя в Києві її оточували поголені чоловіки. На це наклалися портрети безбородої, дбайливо поголеної римської аристократії, які були ще досить свіжими в уяві бородатих вождів войовничих франків…

Через кілька століть російський цар Петро Перший, прорубавши вікно до Європи (хоча поряд були відчинені двері), побачив вже добре поголену європейську аристократію і заходився обрізувати бороди своїм боярам. Іноді разом із головою…

…Є один надзвичайно цікавий факт, який чомусь вперто обминається увагою науковцями і аматорами. Цей факт із надзвичайно глибокої давнини формується дуже простим питанням: що спільного між древньою цивілізацією хетів, які три тисячі років тому заснували могутню імперію на Близькому Сході, між відомими за Гомером троянцями і древніми римлянами?

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma