Enigma Enigma

Олег Бойко

2022-04-06 08:39:45 eye-2 3730   — comment 0

#Бойове_лідерство_українців №13. Про швидкість, що вбиває.

У пілота-винищувача полковника ВПС США Джона Бойда був позивний «42-й». Він вигравав будь-який повітряний бій приблизно за сорок секунд.

31-й комендант Корпусу морської піхоти США генерал Чарльз Крулак характеризував Бойда як офіцера високого інтелекту, що зробив неперевершений внесок в американське воєнне мистецтво і був одним із центральних архітекторів реформи військової думки. Саме від «42-го» американські військові дізналися про конкурентне прийняття рішень на полі бою – стиснення часу, та використання його як свого союзника.

Чому військові лідери так шанують Джона Бойда? Тому що він розробник військової ментальної моделі відомої як «OODA Loop», яку ще називають «Петля Бойда». Вона є практичною концепцією раціонального мислення військових лідерів для ефективного функціонування в заплутаних або хаотичних ситуаціях та швидкого прийняття правильних рішень в бойовій обстановці.

Абревіатура «OODA» означає «Observe – спостерігати, Orient – орієнтуватися, Decide – вирішувати, Act – діяти».

Слово «петля» передбачає повторення вказаних кроків знову і знову, поки ситуація не вирішиться або закінчиться. Кожний повтор одного етапу надає більше інформації для наступного, перетворюючи його в процес зворотного зв’язку.

Спостерігати. Однієї інформації недостатньо. Етап спостереження вимагає перетворення інформації в загальний контекст. Особливо важливою навичкою військового лідера є здатність визначити, яка інформація є лише шумом і не має значення для поточного рішення. Якщо ви хочете приймати правильні рішення, вам потрібно оволодіти мистецтвом спостереження за тим, що вас оточує.

Орієнтуватися. Щоб зорієнтуватися, треба розпізнати будь-які перешкоди, які можуть заважати іншим частинам циклу «петлі Бойда». Орієнтація означає пов’язати себе з реальністю і бачити світ таким, яким він є насправді, максимально вільним від впливу мисленнєвих упереджень та спрощень.

Своїм колегам – пілотам винищувачів, Джон Бойд рекомендував застосовувати процес «дедуктивного знищення»: звертати увагу на власні припущення та упередження, а потім знаходити фундаментальні ментальні моделі, щоб їх замінити. Таким чином ви завжди вчитеся на скоєних помилках і не продовжуєте їх повторювати.

Вирішувати. Попередні два кроки забезпечують основу, необхідну для прийняття зваженого рішення. Якщо під рукою є кілька варіантів, вам потрібно використовувати свою спостережливість та орієнтацію, щоб вибрати один найкращий з можливих.

Діяти. Існує різниця між прийняттям рішень та їх виконанням. Після того, як ви вирішите, настав час діяти – перевірити своє рішення. Результати та наслідки вкажуть, чи ваше рішення було правильним, чи ні. Отримавши про це інформацію, ви повернетеся до першої частини «петлі» і почнете спостерігати заново.

У спорті є прислів’я, яке досить добре поширюється на війну: «Швидкість вбиває». Якщо ви вмієте бути спритним, адекватно оцінювати середовище, що постійно змінюється, і швидко адаптуватися до нього, ви завжди матимете перевагу над будь-яким супротивником.

Якщо вам потрібно працювати швидко, ви можете навчитися чомусь у льотчиків-винищувачів. Для них секунди вагання можуть коштувати їм життя. У пілотів є багато рішень і процесів, якими вони можуть жонглювати, коли вони перебувають у повітряних боях. Вони рухаються на високій швидкості і повинні уникати ворогів, відстежуючи їх, зберігати контекстне знання цілей, місцевості, палива та інших ключових змінних. І, як вам скаже будь-який пілот, повітряні бої – це неприємно. Ніхто не хоче, щоб вони тривали довше, ніж необхідно, тому що кожна секунда збільшує ризик того, що щось піде не так. Пілоти повинні покладатися на свої навички прийняття правильних рішень – вони не можуть просто слідувати розкладу чи списку справ, щоб знати, що робити далі.

Почніть застосовувати «петлю Бойда» у своїх повсякденних рішеннях і спостерігайте, що відбувається. Ви почнете помічати речі, на які раніше не звертали увагу. Перш ніж зробити висновок з отриманої інформації – зупиніться, станьте на коротку паузу, розгляньте свої розумові упередження, отримайте додаткову інформацію та подумайте про наслідки.

Як і будь-які практичні дії, якщо ви робите це правильно, чим більше ви це робите – тим краще згодом у вас буде виходити. Ви почнете приймати кращі (якісні та правильні) рішення у повному обсязі. Ви побачите більш швидкий прогрес. І, як сказав би полковник Джон Бойд, ви почнете щось «краще робити у своєму житті, а не просто бути кимось».

Як і всі хороші ментальні моделі, вона працює в інших сферах, поза воєнною: використовується спецслужбами, юристами, лікарями, бізнесменами, політиками, правоохоронними органами, маркетологами, спортсменами, тренерами тощо.

«Нехай твої плани будуть темними і непроникними, як ніч, а коли ти рухаєшся, падають, як грім» – Сунь Цзи.

Більше тут: Osinga F. Science, Strategy and War The Strategic Theory of John Boyd (2005): http://www.projectwhitehorse.com/pdfs/ScienceStrategyWar_Osinga.pdf

#Місія_насамперед_люди_завжди

ГО «Український центр військового лідерства»

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma