Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2021-10-13 09:39:42 eye-2 3978   — comment 0

Боже диво чи австрійські шпигуни?

За сюжетом цього ретродетектива, який продовжує історію Якова Ровнера, надворі 1900 рік, місце дії - Проскурів, Меджибіж, Летичів, Новий Костянтинів. Від часу останньої справи в Кам’янці минуло дванадцять років. І Якову Ровнеру знову випадає опинитися в епіцентрі загадкових подій. Звичайна недільна вечірня служба в сільській церкві закінчується незбагненним: смуга яскравого світла перекреслює небосхил і за кілька хвилин зникає.

Повірити в «чудо Боже» чи в «австрійських шпигунів»? Списати все на примхи погоди чи таки дослухатися до старих хасидських оповідок? І як можна пов’язати моторошне світло з могилами Устима Кармелюка та напівлегендарного хасидського філософа Баал Шем Това? Так багато теорій і так мало відповідей, котрі б задовольнили допитливий розум проскурівського хірурга.

Яків Ровнєр береться за чергове розслідування, в ході якого й сам може стати злочинцем. «…— Пане, ніж витрачатися в корчмі, подайте краще копієчку божій людині… — майже водночас із хлопчиком заскиглив жебрак, названий Вошею. Судячи з усього, він не збирався просто так відпустити раптову «здобич». Яків зітхнув і поліз до кишені. — Нехай Боже небесне світло осяває вас, пане! — жебрак мало не підскочив на радощах, не спускаючи погляду з руки Якова. А той раптом смикнувся та пильно глянув Воші в очі. — Що ти сказав про світло? — Нехай… Б-боже світло… з небес… — забубонів той. Він намагався збагнути, де саме схибив і що бовкнув не так. — Ти його бачив? — Яків ступив крок назустріч Воші. В його пальцях зблиснула монета, від чого поруч розлюченим кошеням зашипів Гісько. — Ш-чо бачив? — Воша гикнув. — Світло. — Бачив, пане…

Яків на мить застиг. Голос жебрака змінився буквально на останніх словах: раніше в ньому вчувався неприкритий страх, а тепер неначе зазвучав спокій. Так кажуть правду…». Тим часом вважається, що убивства містян якось пов’язані зі стародавніми племенами, що оселилися на кам’янецьких скелях тисячі років тому. Те, що відбувається, змушує затятого матеріаліста Ровнєра повірити у надприродне й переглянути своє ставлення до легенд. За примхою долі він виявляється втягненим у кількасотрічний конфлікт двох могутніх родів і має розкрити прадавню таємницю губернського Кам’янця».

 

Юрій Даценко. І стало світло... – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2021

 

Ілюстрація: Маріотто Альбертінелі

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma