Enigma Enigma

Андрій Гончарук

2021-11-23 08:47:32 eye-2 3231   — comment 0

CERT-UA і СЗР виявили на комп’ютерах держорганів ознаки підготовки кібератаки

Спеціалізований структурний підрозділ Державного центру кіберзахисту України CERT-UA спільно зі Службою зовнішньої розвідки виявили шкідливе програмне забезпечення на комп’ютерах державних органів, що могло бути підготовчим етапом для проведення кібератаки.
ERT-UA спільно зі Службою зовнішньої розвідки України виявлено нові модифікації шкідливого програмного забезпечення типу Pterodo на комп’ютерах державних органів України, які ймовірно є підготовчим етапом для проведення кібератаки. Даний вірус збирає дані про систему, регулярно відправляє їх на командно-контрольні сервери та очікує подальших команд

Фахівці з кібербезпеки зазначають, що основною відмінністю однієї з модифікацій від попередніх версій є можливість інфікування системи через флеш-накопичувачі та інші змінні носії інформації, а також інфікування флеш-накопичувачів, що підключаються до враженої машини для подальшого розповсюдження.

Тіло вірусу всіх версій надсилає інформацію про систему, самооновлюється та при наявності завантажує компоненти.

Крім того, одна з версій активується лише на системах із локалізацією мов пострадянських держав, як-от українська, білоруська, російська, вірменська, азербайджанська, узбецька, татарська та інші, що ускладнює аналіз вірусу популярними автоматичними системами аналізу шкідливого програмного забезпечення.

“Почерк” шкідливого програмного забезпечення є характерним для цілеспрямованих APT-атак (загроз інформаційній безпеці) і може свідчити про підготовку до цілеспрямованої кібератаки на комп’ютерні системи України.

Вірус встановлює прихований доступ до комп’ютерних систем із метою використання або контролю в майбутньому, що може спричинити витік інформації, блокування роботи, шифрування даних та інші зловмисні дії, зазначають у CERT-UA.

Фахівці з кібербезпеки називають головні контрзаходи для видалення вірусу:

  1. просканувати антивірусом;
  2. перевірити директорії на наявність файлів. При виявлені файлів – видалити їх;
  3. перевірити планувальник завдань на наявність вищевказаних записів – видаліть їх.

Для того, щоби попередити можливу загрозу, фахівці з кібербезпеки рекомендують:

  1. забезпечити заборону відкриття вкладень у підозрілих повідомленнях (у листах від адресантів, щодо яких виникають сумніви; а також у повідомленнях з нестандартним текстом, що спонукають до переходу на підозрілі посилання або до відкриття підозрілих файлів);
  2. відключити автозапуск змінних носіїв інформації (флеш-накопичувачів) та перевіряти їх антивірусом при підключенні;
  3. бути пильними при будь-яких нестандартних ситуаціях, як-от відображення повідомлення операційною системою про неможливість відкриття файлу, необхідність установки програмного забезпечення, запит на дозвіл виконання операції;
  4. перевірити виключення макросів в редакторі Microsoft Office Word;
  5. використовувати антивірус з оновленими базами сигнатур та ліцензійну, оновлену операційну систему та програмне забезпечення;
  6. регулярно здійснювати резервне копіювання важливих файлів, оновлювати паролі доступу до важливих систем і сканувати системи антивірусом.

CERT-UA – Команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України (англ. Computer Emergency Response Team of Ukraine, CERT-UA) — спеціалізований структурний підрозділ Державного центру кіберзахисту та протидії кіберзагрозам Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, заснований у 2007 році.
Метою діяльності CERT-UA є забезпечення захисту державних інформаційних ресурсів та інформаційних і телекомунікаційних систем від несанкціонованого доступу, неправомірного використання, а також порушень їх конфіденційності, цілісності та доступності.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma