Enigma Enigma

Атеїзм в Україні

2019-12-20 12:29:06 eye-2 9   — comment 1

Чи був СРСР атеїстичною країною

Однією з найпоширеніших претензій до атеїстичних поглядів є те, що в Радянському союзі, начебто, нав’язувався атеїстичний світогляд, і всі злочини радянського режиму викликані саме цим. Однак, чи так це? СРСР дійсно відкидав віру в християнського та мусульманського богів, проте відсутність віри в бога не є ознакої атеїзму. Нинішня Україна теж цілком атеїстична, стосовно Зевса чи Кетцалькоатля А ряд релігійний вчень, як то буддизм, не передбачають існування богів. При цьому релігії притаманний певний образ мислення, в якому існують авторитети, думку яких не можна критикувати та істина викладена раз і назавжди у обмеженому колі книг. На відміну від наукового світогляду релігійний відкидає експериментальну перевірку та можливість коригування вчення.
Все це мало місце в СРСР. Свої пророки - Маркс, Енгельс та Ленін, священне писання написане ними, священнослужителі які сиділи у ЦК. Дотримання шляху викладеного пророками мало гарантувати потрапляння в секуляризовану версію раю - “комунізм”. Відомо, що ідеологи радянської пропаганди уважно вивчали релігію та її засобу впливу на масову свідомість, та й Сталін, як відомо вчився у семінарії, де освоїв цю методологію.
Нобелівський лауреат Бертран Рассел в 1920 році відвідав СРСР і, попри те що симпатизував лівим ідеям, з жалем констатував, що ідея більшовизму є не політичною, а релігійною та приречена на провал. “Більшовизм не просто політична доктрина, він ще і релігія з своїми догматами і священними писаннями. Коли Ленін хоче довести будь-яке положення, він у міру можливості цитує Маркса і Енгельса. Справжній комуніст не просто людина, переконана, що землею і капіталом необхідно володіти спільно, а їх продукцію розподіляти, наскільки можливо, порівну. Це людина, яка розділяє цілу систему певних догматичних вірувань, начебто філософського матеріалізму, які, можливо, і істинні, але не носять наукового характеру (немає таких способів, які дозволили б встановити їх істинність з певністю).” - пише він.
Фактично, більшовизм зайняв місце православ’я в російській доктрині сформованій Уваровим. Водночас, це давало змогу здійснити вологу російську мрія про Третій Рим, позбавившись від залежності від Константинополя і перенісши культовий центр у Москву. “Серед інших релігій більшовизм, ймовірно, ближче до магометанство, ніж до буддизму чи християнства... Магометанство і більшовизм практичні, соціальні, неспірітуальні, орієнтовані на завоювання, панування в цьому світі. Їх засновники не стали б чинити опір третій спокусі в пустелі. Що магометанство зробило для арабів, то більшовизм може зробити для росіян.” - зазначав з цього приводу Рассел.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma