Enigma Enigma

Влад Волошин

2021-08-28 16:29:38 eye-2 4257   — comment 0

Чи є кораблі НАТО в Азовському морі?

Азово-Чорноморський регіон – не російська внутрішня водойма».

Реагуючи на слова українського Президента Володимира Зеленського про Програму будівництва українських військово-морських сил і зокрема бази ВМС у Бердянську, Росія вже заявила, що вона проти мілітаризації Азовського моря.

Подібні заяви – повне лицемірство, адже, захопивши Крим і збудувавши в Керченські протоці міст, окупант суттєво обмежив рух іноземних суден у протоці, чим фактично заблокував судноплавство в даному регіоні. Тепер потрапити в Азовське море можна лише після отримання дозволів від російських загарбників.

Крім того, в акваторії Чорного моря росіяни значно збільшили чисельність власних бойових кораблів, а тимчасово окупований кримський півострів наповнили військами і озброєнням. Час від часу Росія закриває чималі ділянки моря для проведення військових маневрів, бойових стрільб і пусків ракет. Подібні дії ведуть до того, що територію міжнародного судноплавства окупант реально перетворив на внутрішню водойму, у якій робить усе, що забажає.

Щоб хоч якось протидіяти російській експансії в чорноморському регіоні, Україна проводить тут спільні міжнародні військові навчання, і намагається долучити до них союзників – країни Північноатлантичного Альянсу. Як приклад – масштабні військові маневри Sea Breeze, які вже кілька років поспіль проходять у Чорному морі і на прибережних полігонах. Цьогоріч в них взяли участь три десятки держав, які відрядили на навчання майже 30 кораблів і суден, понад три десятки літаків і вертольотів і більше трьох тисяч військовослужбовців.

Присутність в регіоні кораблів країн НАТО є реальним стримуючим фактором проти російської агресії, а питання розблокування Чорноморського й Азовського узбережь є частиною деокупації Криму. За словами президента України Володимира Зеленського в інтерв’ю українським журналістам з Криму 19-го серпня 2021 року: «Україна збільшує присутність флоту союзників з країн НАТО в акваторії Чорного й Азовського морів. Це не тільки питання Sea Breeze, це і ставлення, і постійна робота, співпраця нашого Міністерства оборони зі США та країнами Євросоюзу. Також у нас є реальні домовленості в цьому напрямі з Туреччиною та Великою Британією», – наголосив Глава держави.

 https://www.president.gov.ua/news/v-ukrayini-do-2035-roku-planuyetsya-pobuduvati-novij-vijskov-70149

Слова про «присутність флоту НАТО в акваторії Чорного й Азовського морів» в Росії сприйняли, як загрозу їхній гегемонії в регіоні. Тим більше, що зовсім «свіжим» в пам’яті є рейс британського есмінця HMS Defender через води, які росіяни вважають своїми. Росіяни очікують, що таких випадків буде чимало, особливо, якщо військові кораблі НАТО візьмуть курс у Азовське море, прохід до якого Москва вже захопила.

 

Чи насправді вільний прохід кораблів в Азов?

Проходження військових кораблів через Керченську протоку регламентується Договором між Україною і Російською Федерацією про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки від 2003 року. Але те, що росіяни вже давно нехтують цим Договором стало зрозуміло після захоплення в листопаді 2018 року двох наших МБАКів («Бердянськ» і «Нікополь») і буксира «Яни Капу».

Окупанти і сьогодні заявляють, що статус Азовського моря є відкритим, «ніхто нікого і ні в чому не обмежує», проте прохід у нього регламентований російським Міністерством транспорту, який передбачає лоцманську проводку, і її забезпечує чисто цивільна структура. Але, враховуючи небезпеку проведення диверсій на стратегічних морських об'єктах, кожне цивільне судно росіяни розглядають як ймовірний носій диверсійних сил. Тому судна ретельно обстежують і супроводжують військові і прикордонні кораблі і катери.

Росіяни заявляють, що і військові кораблі, і не лише українські, вони можуть пропустити через Керченську протоку (хоча ми бачили абсолютно зворотні дії - авт.).

У вересні 2018 року через протоку в Азовське море прослідували два кораблі ВМС України: пошуково-рятувальне судно «Донбас» і буксир «Корець». Україна заявила, що «не просила дозволу у країни-агресора, а реалізувала своє право на вільне плавання по Керченській протоці і Азовському морю згідно з Конвенцією ООН і міжнародним угодам».

 Росіяни не стали перешкоджати проходу українських кораблів, але приставили до них у супровід кілька своїх. Крім того вони заявили, що українці нібито запросили у Росморпорту дозвіл на прохід в Керч-Єнікальському каналі і звернулися в кримські служби за лоцманською підтримкою. У ВМС України підтвердили, що скористалися послугами керченського лоцмана, але не платили йому.

Наступний перехід українських кораблів у Азовське море був невдалим. Корабельно-катерна група в складі артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» і буксира «Яни Капу» була атакована росіянами. В ході інциденту українські кораблі спробували пройти через Керченську протоку, однак при підході до судноплавного каналу були перехоплені російською береговою охороною, один з кораблів якої здійснив навал на український буксир, намагаючись його потопити.

Після проходу до якірної стоянки перед Керченським мостом українські кораблі були заблоковані, а коли вони спробували лягти на зворотний курс в Одесу, російські сили почали переслідування і застосували по ним зброю в нейтральних водах, після чого кораблі були захоплені і відконвойовані в Керченський порт. Кілька українських моряків отримали поранення, а також всі 24 члени екіпажів були заарештовані російською владою.

 

Французькі катери – маячня від Лаврова.

Про ці два випадки проходу через Керченську протоку військових кораблів відомо світовій спільноті. Проте Росія словами свого міністра закордонних справ Лаврова заявляє, що у вересні 2018 року через Керченську протоку до українських берегів пройшли два французьких військово-морських катери.

http://k-politika.ru/kiev-i-nato-gotovyat-udarnye-placdarmy-na-azovskom-more/

Інформації про такий прохід, та що це були за «французькі військово-морські катери» немає жодної. Невідомо, де її взяв російський голова МЗС, але він стверджує, що ці катери безперешкодно пройшли через протоку і направились саме до українських берегів.

Далі, російське видання «Политический калейдоскоп», посилаючись на Лаврова, розповідає, що невідомо, чи повернулися ці катери назад. Тобто, створивши в протоці такий «пропускний режим», що навіть «чайка непоміченою не пролетить», росіяни заявляють, що їм невідомо чи проходили з Азовського моря в Чорне два французькі військово-морські катери, а раз не виходили – то кораблі НАТО вже є в Азовському морі і знаходяться там майже три роки…

Вважаю, що ця заява – повна маячня, яку часто можна почути від голови російського зовнішньополітичного відомства.

Військові експерти цього російського інтернет-видання схиляються до думки, що кораблі НАТО в Азовському морі – це ще й цілком реальне майбутнє. Але «прориватись» туди силою через Керченську протоку (добровільно росіяни їх не бажатимуть пропустити, і це однозначний натяк – авт.), українці і їхні союзники не стануть. Малі ракетні катери і невеликі патрульні кораблі НАТО можуть бути доставлені в цю морську акваторію по суші.

Тобто чогось «серйознішого» за «москітів» Україна на Азові не матиме, тому жодної небезпеки для Росії це не становитиме… за винятком нового берегового протикорабельного комплексу (ПКК) РК-360МЦ «Нептун», ракети якого здатні вражати ціль на три сотні метрів. Один з дивізіонів «Нептунів» вже в 2022 році буде розміщений під Бердянськом. Це дозволить тримати під прицілом практично всю акваторію Азовського моря і Керченську протоку, в тому числі і Кримський міст.

Також на озброєнні ВМС України нещодавно надійшли турецькі ударні безпілотні комплекси Bayraktar TB2. Їхні можливості росіяни чудово побачили під час війни в Нагірному Карабахі.

 

Але найбільше Росія боїться того, що Україна у протистоянні за Чорне і Азовське моря матиме підтримку багатьох союзників. І це стосується не лише країн НАТО. Перебуваючи з візитом у Молдові Президент України  виступив із заявою-закликом посилити взаємодію між причорноморськими країнами по лінії військово-морських сил, з метою подолання безпекових викликів у регіоні: - «Ми пропонуємо нашим колегам – і Румунії, і Молдові – також долучитись до цієї ініціативи», –заявив президент України. Крім того, за його словами, Україна послідовно виступає за посилення присутності в регіоні Чорного моря сил і засобів країн – членів НАТО, розширення програм спільних навчань та тренувань.

Тож кораблі країн Північноатлантичного Альянсу на захисті свободи судноплавства в керченській протоці і в Азовському морі незабаром може стати новою реальністю. Поки-що це звучить як страшний сон для Москви, але до його втілення залишилось недовго.


Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma