Enigma Enigma

Dario

2020-06-08 08:39:48 eye-2 455   — comment 3

Чи потрібні Україні російські соцмережі?

Інтернет — простір, заповнений величезною кількістю інформації, достовірність якої просто неможливо перевірити, що робить усю аудиторію Інтернету найбільш вразливою до різного роду маніпулювання. Можна сказати, що кіберпростір став справжнім полем інформаційних воєн, які ведуть між собою різні держави, політичні та економічні групи, релігійні й етнічні спільноти за голови і душі людей.

Соціальні мережі перестали бути тільки способом відновлення втрачених зв’язків, формою вираження своєї думки або ресурсом для привітання друзів. Вони стали зброєю ведення інформаційних війн, адже, будучи засобом комунікації для багатьох людей, соціальні мережі надають унікальну можливість упливу на свідомість досить широкої аудиторії, зосередженої на певному ресурсі.

Запровадження санкцій щодо російських соцмереж, мовників і порталів у 2017 році були правильним кроком та дало позитивний ефект.

Один з головних наслідків заборони російських соцмереж в Україні – це злам стереотипів. Багато людей в Україні, які працювали на різних офісних посадах, протягом років звикли, що вони приходили і вмикали настільний комп'ютер та заходили в “Однокласники” або “В контакті”. Десь біля 4 мільйонів громадян так чи інакше відмовилися від цієї звички. Це значна перевага, адже використання російських соцмереж, все одно що під час епідемії коронавірусу не мити руки, чхати та плюватися на вулиці та ігнорувати будь-які правила гігієни.

Рішення щодо блокування було необхідним, адже це один з ефективних інструментів в інформаційній війні проти Кремля. Крім того, раніше спецслужби РФ часто отримували таким способом, інформацію про місця розташування українських військових. Завдяки тому, що ці соцмережі заборонені, ми побачили що інформація до ФСБ доходить важче і менше.

Блокування російських соціальних мереж було необхідністю. Це було здійснено для того, щоб запобігти нанесенню шкоди компаніями “Mail.ru Group”, якими володіє друг Путіна Алішер Усманов та “Яндекса” та ін.

Експерти вважають, що відкриття цих сайтів для громадян України було би небезпечним, оскільки російські спецслужби зможуть легко стежити за українцями через їх публікації, публікації членів родини. Зростаюча популярність соціальних мереж, включеність у неї мільйонів людей, безконтрольність, практична відсутність реального зв’язку між людьми перетворюють соціальні мережі на могутню зброю дестабілізації ситуації в країні загалом. Саме через соціальні мережі зручно розпалювати ідеологічні, етнічні, релігійні конфлікти, оскільки структура соціальних мереж передбачає анонімність, закритість і складність визначення єдиного центру. Водночас соціальні мережі здатні об’єднувати розрізнені, зовні нічим не пов’язані організації та протестні групи. Ще однією небезпекою є поширення необхідних РФ наративів навіть через пісні відомих музикантів. Це не дуже важко, адже такі операції російські спецслужби проводять на пострадянських територіях. На жаль, ми також є місцем на яке вони хочуть впливати. Перш за все, найважливішою причиною став безконтрольний вплив російських спецслужб на суспільну думку в Україні шляхом ведення інформаційної війни. Зокрема, майданчиками для такої війни були популярні в Україні соціальні мережі Однокласники та ВКонтакте і пошуковики Yandex та Mail.ru. Ці компанії використовуються російськими спецслужбами для просування пропаганди і проведення інформаційних операцій проти України та українців.

Так, ці компанії сприяли російським спецслужбам у збиранні, зберіганні та поширенні інформації з обмеженим доступом (персональні дані та особисте листування українців). Сюди входила робота платних тролів, ботів, сайти зі спотвореними даними. Виходить, що українці потрапляли під "ковпак" контролю спецслужб Росії лише через користування російськими соцмережами.

У квітні 2017 року сайти Mail.ru, VK.com, OK.ru та Yandex.ru входили до ТОП-10 найбільш відвідуваних сторінок UA-нету серед користувачів віком від 14 до 70 років. У березні 2020-го жоден із ресурсів не потрапив навіть до ТОП-25 аналогічного рейтингу. Найбільше від штучного падіння конкурентів виграв Facebook, який за лічені місяці став найпопулярнішою соціальною мережею України.

Примусове згортання роботи українських підрозділів суттєво не позначилося на фінансових показниках MailRu Group та Yandex. За розрахунками представників компаній, у 2017 році доля виторгу від операційної діяльності на українському напрямку не перевищувала 3% загальних доходів. Утім, хто знає, як міг змінитися цей показник у майбутньому, якби Росія не анексувала Крим, а «ВКонтакте» та «Однокласники» продовжували нарощувати охоплення української аудиторії, тоді як «Яндекс.Таксі» перевозив дедалі більше пасажирів у Києві, Одесі чи Львові? Санкції РНБО навіть теоретично не могли потопити найбільші технологічні «кораблі» противника. Однак запроваджені обмеження завдали їм фінансових «пробоїн» на десятки мільйонів доларів недоотриманих прибутків та втрачених інвестицій. Хоча навряд чи цей факт засмутив когось у Москві, адже отримання прибутку – не тільки одне із завдань великих російських IT-компаній в Україні.

Ще у 2012 році Путін писав, що мобільні телефони та інтернет, разом із телебаченням, перетворилися на інструменти внутрішньої та зовнішньої політики. Минуло кілька років, і російський президент через наближених осіб прибрав ці інструменти до своїх рук. Технологічний бізнес у РФ має давню та безуспішну історію протистояння з Кремлем. Найкраще її характеризує епізод у грудні 2014 року, коли засновник «Вконтакте» Павло Дуров отримав листа від ФСБ з вимогою надати інформацію про адміністраторів пов’язаних з Євромайданом груп. Дуров публічно відмовив спецслужбі та вже за 4 місяці емігрував з Росії, заявивши, що компанія під тиском силовиків перейшла до рук наближених до Володимира Путіна олігарха Алішера Усманова й голови «Роснефти» Ігоря Сєчіна.

Той же Усманов у 2008 році за дорученням Кремля намагався придбати великий пакет акцій Yandex. Бліцкриг не вдався, але наступного року тримачем «золотої акції» найбільшої національної технологічної компанії РФ став державний «Сбербанк».

10 квітня 2020 року голова Служба безпеки України Іван Баканов вніс на розгляд РНБО пропозицію продовжити блокування доступу до «Вконтакте» та «Одноклассники» ще на 3 роки («бан» Yandex чинний до 2022 року). 13 травня секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що відповідне рішення схвалене. Фейки в країнах усталеної демократії прирівняні до зброї масового знищення. Проти України триває гібридна війна, і ми продовжуємо протистояти інформаційним атакам з боку РФ. Тому в продовженні санкцій є сенс: цим ми захистимо наших громадян від фейків і маніпуляцій, а відповідно - збережемо безпеку держави в цілому.

Як показала практика, самого лише блокування на рівні держави недостатньо для протистояння поширенню ворожої пропаганди та дезінформації.

Втративши власні великі віртуальні майданчики в Україні, Росія швидко переорієнтувалася на чужі, створивши у Facebook та на інших західних ресурсах армії тролів для дискредитації всього українського та просування власних геополітичних ідей. Надійно убезпечити користувачів інтернету від «дези» та маніпуляцій може тільки високий рівень освіти та критичне мислення. Попри численні спроби, інших способів поки не винайшли ані в Україні, ані в усьому демократичному світі.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma