Enigma Enigma

Olena Herasimova

2019-09-10 11:23:17 eye-2 2781   — comment 2

Чому ціни ростуть, а індекси падають (статистичний лікнеп)

Сьогодні Державна служба статистики України оприлюднила експрес-випуск щодо індексу споживчих цін за серпень 2019 року, який склав 99,7% по відношенню до липня 2019 року. Базова інфляція в серпні 2019р. порівняно із липнем 2019р. становила -0,1%, з початку року – 2,1%.

Для пересічного громадянина така статистика виглядає як суцільне знущання, особливо після відвідування ринку чи супермаркету, де наші очі говорять нам про геть протилежну динаміку. Але є одне але. Для розрахунку індексу споживчих цін використовують певні ваги для окремих видів товарів (методологія для допитливих є на сайті: Індекс споживчих цін , Базовий індекс споживчих цін (БІСЦ, базова інфляція)). Тому якщо газ для населення подешевшав, а ціна картоплі, курячого філе чи вершкового масла здорожчала - на виході будемо мати середню температуру по палаті.
Як дорожчали окремі категорії товарів у липні-вересні - на малюнках нижче.
Навскидку - основне "зниження" в серпні по відношенню до липня відбулось за рахунок газу та паливомастильних матеріалів. А серед продуктів харчування - за рахунок сезонного зниження ціни на городину. Якщо подивитись динаміку серпня 2019 до серпня 2018 (або липня 2019 до липня 2018) - там геть інша картина.

Як видно, картопля в липні 2019 подорожчала за рік на 90%, цибуля - на 72%. На третину здорожчав транспорт, на більше ніж 20% здорожчали всі хлібобулочні вироби. Більш ніж на 10% - овочі (крім моркви), птиця, риба, молочні вироби та крупи (крім рису та гречки).

Здешевшення відбулось на газ, паливно-мастильні матеріали, головною причиною якого стало зниження цін на міжнародних ринках.

У серпні відбулось сезонне зниження на городину та продовжилось падіння цін на газ та паливомастильні матеріали.

При цьому крім городини та сезонного зниження ціни на цукор по всіх інших позиціях в сегменті харчових продуктів відбулось зростання цін в серпні 2019 року по відношенню до липня. Також зросли ціни на послуги зв'язку, освіти, охорони здоров'я (крім цін на ліки, де завдяки перекриванню кисню мафіозним фармацевтичним структурам стараннями команди Супрун вдалось досягнути зниження цін на ряд медичних препаратів), транспорт.

Отаке воно "зниження".

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma