Enigma Enigma

Євген Харитонов

2019-10-27 21:58:46 eye-2 2821   — comment 0

ЧУВАК - НЕ ЛОХ. ПАЦАН СКАЗАВ…

ЧУВАК - НЕ ЛОХ. ПАЦАН СКАЗАВ…

 

Колись давно – точно, що більше, ніж  42 років тому – мені подобався молодіжний сленг (якщо хочете – «жаргон»).  Подобалося називати один одного «старий» (слово «чувак» тоді не вживалося, бо було на ті часи архаїчним – ще з лексикону «стиляг»), «корифан», «ловити кайф» від джазу, «піти прошвирнутися по Бродвею» , ну, й таке інше.

Разом із тим, існували кілька неписаних правил, яких усі дотримувалися.

По-перше, чітко розрізнялися сленг і блатний жаргон («фєня»): якщо ти вживаєш слово «чувак», то ніколи не назвеш іншого  «земеля», «лох», «пацан»  (і навпаки).

По-друге, вживався молодіжний сленг у своїй віковій категорії якщо тобі, скажімо, 42 роки, а ти все ще ходиш в «чуваках», то щонайменше тебе будуть вважати за «переростка, що косить під  свого в дошку».

По-третє, тим більше, не вживалися сленгові слова і вирази офіційними особами, оскільки сленг сам по собі припускав, що ти людина «не офіційна» .

Щоправда, радянські та партійні функціонери нижчої та середньої  ланки часом дозволяли собі відступити від правила і «по-отечески» обматюкати підлеглого. Таке «ходіння в народ» мало зазвичай неофіційний характер. Мабуть, першим порушив це правило Президент СРСР і Генсек ЦК КПРС Михайло Горбачов, котрий на «всесоюзному телебаченні» заявив, що люди мають знати: «Хто є who?» Шлюзи було відкрито. Народ спочатку отетерів, але потім процес пішов. Через десяток з чимось років Володимир Путін теж у передачі на телебаченні (тільки уже російському) розповів про наміри «мочити терористів у сортирі». З часом до «процесу» долучилися й політичні та державні діячі нашої держави, досить активно вживаючи  різні види жаргону, у тому числі й обсценну  лексику.

Звісно, сленг (жаргон) має  право на існування. Та й поширюється він незалежно від «права», і це наші реалії. Норми мови, може трапитися, порушує будь-хто. Але Президент країни – «не будь-хто»: він - не «лох», але він і не «чувак». Офіційна посада припускає, що посадовець використовує не суміш жаргонів, а звичайну людську мову.

Щоб не доводилось, послухавши виступ, зітхати як Ігор Губерман  :

«Интересуюсь я купить

Себе большого словаря»

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma