Пригадуєте, як свого часу над Харковом вже встановили було російський прапор? Від того часу битва за Південь (точніше, за південний Схід) триває аж до сьогодні.
На вигляд – це цілком самостійне видання, щось на зразок альманаху, який вже на перший позір заслуговує на пильну увагу. Цього разу "Локальна історія. Битва за Південь" (Л.: Українська Галицька Асамблея) – про те, що минулого століття писав відомий поет, лікар і публіцист Юрій Липа, справедливо вважаючи, що без контролю над Чорним морем неможлива незалежна Україна. Власне, у цьому виданні є його цікавий матеріал.
Крім того, ми дізнаємося історію Чорноморської Енеїди – про часи, коли українці пішли на Південь. Зокрема те, якою була історія українського Півдня останніми століттями, розповідає докторка історичних наук Олена Бачинська. А вже сучасна історія заторкнута в оповіді журналістки Ярослави Тимощук "Южноукраїнськ чи Гард? Радянський спадок чи козацька історія краю?". Попри це – ексклюзивне інтерв’ю з Чарльзом Кінґом, американським істориком та автором книжки про історію Чорного моря. Ну, а починається битва за Південь з нещодавнього часу, коли аж так явно стали помітні крадіжки нашого спадку. Наприклад, описується технологія привласнення Криму (і не лише) ще за радянського часу.
"У 1930-х СРМР вигрібав національні скарби республік, щоб продати їх за кордоном і отримати гроші для індустріалізації, - нагадують нам. – Те, що не продали, залишили в метрополії. Крім того, часто в Москві або Ленінграді осідали знахідки археологічних експедицій Академії наук СРСР. Ще один тогочасний прийом викрадення – взяти пам’ятки з провінції на реставрацію і не повернути. Після відновлення незалежности в Україні було створено комісію, яка вимагала повернути наш спадок із колишньої метрополії. Але вдалося відвоювати хіба що фрагменти з фресок Михайлівського Золотоверхого, який зруйнували ті ж росіяни. А після анексії Криму і окупації Донбасу, особливо після повномасштабного вторгнення, давні клептоманські традиції імперії сповна відновилися".
Відомо, як воно було би надалі, якби весь південний схід опинився під московською владою, про що дізнаємося з розділу "Депутатський пісуар" одного з матеріалів, в якому ідеться зокрема про таке: "- Ми вважаємо суттєво необхідним всім обласним радам провести референдуми на своїх територіях, - заявив Борис Колєсніков, на той час голова Донецької облради. – Перше питання, яке потрібно винести на референдум – висловлення недовіри всім інстанціям вищої державної влади. Друге – це створення нової української південно-східної держави у формі федеративної республіки. Її столицею пропонуємо оголосити Харків".
На фото: Харків, 1942
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma