Enigma Enigma

Євген Харитонов

2019-10-03 08:55:46 eye-2 2760   — comment 0

Дежа вю: Судети - Мюнхен, Донбас - Мінськ...?

ДЕЖА ВЮ: СУДЕТИ – МЮНХЕН; ДОНБАС – МІНСЬК.. ?

 

Випало так, що протягом останніх днів моїм «чтивом» перед сном була книга Лорана Біне «HHhH: Голову Гіммлера звуть Гайдріх» (пер.з фр. О. Леська. – Х.: Віват, 2018. – 352 с.).

У черговий раз переконався у слушності двох тверджень: 1) ніщо не буває на цьому світі випадковим; 2) усе, що відбувається наразі, вже було десь і колись. Надто, якщо врахувати, що відлік подій, про які я читав, почався 30 вересня/ 1 жовтня 1938 року і тривав до 15 березня 1939 року. Ці події 80-річної давнини – «Судетська криза» і «Мюнхенська угода». І зараз, коли представники влади пояснюють, що домовленість (перепрошую, «підписання листів про домовленість») з представниками «ДНР» та  «ЛНР» нічим не загрожує Україні, усе відчутнішим стає відчуття Дежа вю.

Отже, що тоді відбулося і що може відбутися зараз ?

Судети належали до найбільш промислово розвинутих регіонів Чехословацької республіки, в якому мешкали 3,3 млн. етнічних («судетських») німців. У 1938 році Судетська німецька партія спровокувала заворушення у прикордонних Німеччині районах Чехословаччини і звернулася по допомогу до керівництва Третього Райху. Канцлер Райху Адольф Гітлер у лютому 1938 року закликав не полишати поза увагою «жахливі умови життя» німців Чехословаччини і підтримати їх у боротьбі. До німецько-чехословацького кордону підтягнулися частини Вермахту. 

Велика Британія та Франція, які мали статус гарантів недоторканості території Чехословаччини, намагалися залагодити конфлікт дипломатичним шляхом. Однак їх бажання  за всяку ціну уникнути збройної сутички з Німеччиною, прагнення «замирення агресора», призвели до укладення 29 (30) вересня 1938 року Мюнхенської угоди за участю Німеччини, Італії, Великої Британії та Франції, за якою Судетська область входила до складу Третього Рейху.

Чехословаччина мусила до 10 жовтня звільнити Судетську область і зобов'язувалася протягом трьох місяців задовольнити територіальні претензії Угорщини та Польщі. Додатково була прийнята декларація, в якій Велика Британія та Франція обіцяли гарантії нових кордонів Чехословацької республіки.

Втім, вже незабаром,  15 березня 1939 року, президент Еміль Гаха, який замінив президента Бенеша, «передав долю чеського народу і країни в руки фюрера німецького Райху», підписавши акт капітуляції,  з упевненістю в тому, що він «пожертвував державою, щоб урятувати народ». Чехія перетворилася на Протекторат Богемії і Моравії, якому гарантій вже ніхто й  не обіцяв.

У результаті Мюнхенської угоди Чехословаччина втратила близько п’ятої частини своєї території, 5 млн населення (з них 1,25 млн чехів і словаків), 33 % промислових підприємств. Анексія Судет виявилась вирішальним кроком на шляху до ліквідації державності Чехословаччини у березні 1939 року. У розпорядження Німеччини перейшли чеські військові заводи, а також значні запаси озброєння, що дозволили озброїти 9 піхотних дивізій.

Попри всі поступки,  спроби керівників Франції та Великої Британії досягти «замирення агресора» виявились марними:  1 вересня  1939 року нападом Німеччини на Польщу почалася Друга Світова війна.

Зараз є таке враження, що 1 жовтня може стати фатальною датою для України, як колись стало для Чехословаччини. І немає впевненості , що ті, хто визначають зовнішню політику держави, знають і пам’ятають про події, які відбувалися 80 років тому.  Втім, як і немає впевненості у тому, що «1 вересня» - це лише дата з минулого. Але це тема окремої розмови.

 

 

 

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma