«Не буду приховувати, я мав серйозні сумніви, що тема моєї праці – доцільна і її зрозуміють, - зауважує автор, вдумливий науковець і нинішній захисник нашого миру в лавах ЗСУ. - Але все ж я вирішив кинути виклик, адже в українській політичній науці тематика спорту та політики була наче tabula rasa».
Про що ж, спитаймося, мова? А про те, що, як нам нагадують у книжці «Спорт поза політикою» Геннадія Ніколайчука, обидва ці явища за всі часи були і залишаються пов’язані. Спорт і політика об’єднані такими факторами, як гра, загальноприйняті правила, а також принцип змагальності. Натомість пошук особливостей цього зв’язку, а також розкриття можливостей спорту в політиці (і навпаки) – ось те, що вибудовує іноді справді неймовірні сюжеті в історії.
«Академічна наукова спільнота не палала бажанням схвалювати подібну сміливу тематику, - продовжує автор, - а тим більше – допускати подібні теми до захисту, адже в суспільстві був сформований стійкій стереотип – «спорт поза політикою». Тож мені довелося стати піонером певного нового напряму дослідження. Я пішов цим шляхом… і переміг!» І вже самі назви розділів цієї книжки обіцяють довгий шлях і захоплюючу подорож у світ спорту, яка багато що пояснює, роз’яснює та ідентифікує. "Зародження. Античний спорт", "Спорт як інструмент пропаганди: досвід ІІІ рейху", "Спортивний вимір холодної війни", "Театр воєнних дій", "Спорт, расизм, фашизм, ідентичність: поле політичного протесту", "Допінгові скандали: політична технологія?", "Нова спортивна реальність: covid-19".
Також у цій книжці ми дізнаємося не тільки про те, як з’явився спорт, ставши важливим явищем суспільного життя, але й про те, як він утворився на потужний механізм впливу на зовнішню політику. Спортивна дипломатія – ось те, що може змінювати хід історії, як доводить зокрема Олімпійські ігри в Парижі 2024 року.
Геннадій Ніколайчук. Спорт поза політикою. – К.: Саміт-Книга, 2024
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma