" Хоча розум сам часто діє за допомогою уяви, але мисляча людина завдяки філософії спроможна знайти свої помилки, відокремити уявне від істинного."
Миколай Кузанський
Історія нашої цивілізація розгорталася за досить цікавим сценарієм, на який звернув увагу Джерад Даймонд, автор світового бестселера «Зброя, мікроби і харч»: «У цій книжці зроблено спробу написати коротку історію цивілізації за останні 13 тис. років. Її рушійною силою є питання: чому історія по-різному розгорталася на різних континентах?..
…Чому капіталізм не розквітнув у тубільній Мексиці, меркантилізм – у Субсахарській Африці, наукові дослідження – в Китаї, передові технології – в тубільній Північній Америці, а страхітливі бацили – в аборигенній Австралії? Відповідати, покликаючись лише на унікальні культурні чинники – скажімо, наукові дослідження в Китаї придушувало конфуціанство, а в Західній Євразії його стимулювала грецька або юдео-християнська традиція, – означає продовжувати нехтувати потребою первинного пояснення: чому традиції на кшталт конфуціанства і юдео-християнської етики натомість не розвинулися в Західній Євразії та Китаї відповідно? Крім того, у цьому випадку доводиться ігнорувати той факт, що конфуціанський Китай десь до 1400 р. н.е. випереджав Західну Євразію в технологічному розвитку»…
Тут ми не будемо переказувати зміст надзвичайно цікавого дослідження Джереда Даймонда, а, відштовхнувшись від питання автора світового бестселера «Чому Європа, а не Китай?», пригадаємо соціальний експеримент «Всесвіт-25».
Звернемо увагу на той момент, коли в колонії мишей почала проявлятися агресія… Так, в просторово обмеженій колонії кількість мишей досягла критичного рівня і з цього моменту життя в мишачій колонії повністю змінилося. Хоча харчів було достатньо. Тобто, голод мишачій колонії не загрожував…
Пригадаємо поширений висновок з результатів експерименту «Всесвіт-25», в якому зазначається, що перенаселення та ізоляція можуть приводити до деструктивної поведінки. Мишей. І не тільки.
Отже, кризова ситуація, як перенаселення та ізоляція, спровокувала в колонії мишей агресію. Більше того! В мишачій колонії почала вибудовуватися своєрідна ієрархія! Тобто, така структура в організації спресованого мишачого суспільства, яка абсолютно не властива колонії мишей в нічим необмежених природних умовах, в жорсткій конкуренції з хижаками…
Пригадаємо попередній висновок в пості «Коли сплячий прокинеться», в якому акцентувалася увага на неусвідомленість дій людей і мишей в різних експериментах. Мишей – в експерименті «Всесвіт-25», а людей в експерименті «Я та інші». Тобто, в обох експериментах і люди, і миші діяли на рівні підсвідомості. За винятком студентки, яка змогла протистояти психологічному тискові колег, тобто, діяла саме усвідомлено…
Тепер пригадаємо, що в кризових ситуаціях, на рівні підсвідомості діями біологічних організмів, людей і мишей, повністю управляють гормони: кортизол, адреналін, окситоцин, тестостерон, естроген…
Так! Однаковий набір гормонів! Адреналін, як реакція «бийся або втікай», однаково працює і в мишей, і в ухилянтів…
Винесемо за дужки природну фізіологію людини яка повністю сформувалася ще в перших кроманьйонців. Тобто, такі особливості людини, як мовний апарат і здатність оцінювати тривимірний простір, за допомогою чого ще в печерах з’явилося образотворче мистецтво. В дужках ми отримаємо припущення, що поведінку мишей і людей печерного типу можна вважати тотожною…
Тут нам знову доведеться пропустити таємниче виникнення табу на інтимні взаємозв’язки між найближчими родичами, яке фактично вберегло нашу цивілізацію від деградації, а тоді вже зупинимося в Єрихоні.
Єрихон – найдревніше місто планети. Це місто побудували перші землероби. Далі на різних континентах планети будувалася ціла купа надзвичайно цікавих міст, як Мохенджо-Даро з грандіозним зерносховищем. Всі міста будували виключно землероби. Кочівники, мисливці і пастухи не побудували жодного міста. Хіба що силою захоплювали вже побудовані міста з організованою інфраструктурою.
Отже, вісім тисяч років тому саме в Єрихоні люди свідомо побудували першу ізольовану від зовнішнього світу власну колонію…
Зробимо припущення, що саме цей період зображено в Біблії у формі алегорії – це вбивство землеробом Каїном брата і мисливця Авеля. Тобто, людство таким чином попрощалося із своїм первісним станом і порвало з харчовою системою, яка спиралася на мисливство…
Криваві сутички будуть переслідувати людство ще довгі тисячоліття. Поряд з першими демократичними устоями, відомими в історії як віче в слов’янському середовищі, практикується і вбивство опонентів. Навіть коли опонентом виступає твій рідний брат.
Як приклад, це відомі з арабських джерел криваві розборки між нащадками могутнього волинського вождя Маджака, які закінчилися в 6 ст. н.е. розвалом Волинського військово-політичного союзу слов’янських племен на Велике князівство Моравське, Славію, Куявію та Аратанію…
https://www.youtube.com/watch?v=3jC0zDwXoUM
Вбивство стане одним з інструментів вирішення проблем, які виникали під час утворення племен із родових общин не тільки в суспільствах землеробів, але й в кочових племенах…
Виразна, жорстка ієрархічна структура в перших містах землеробів ще не прослідковується. Вона відсутня і в більш пізній період. Хоча густина населення відносно швидко зростає завдяки постійному збільшенню харчових ресурсів. З’являється релігія і фахові релігієзнавці у формі жерців…
Починаються перші маніпуляції свідомістю людини? Ні! В період перших землеробів саме каста жреців відігравала важливу роль у становленні перших суспільств, в ізольованих міськими мурами колоніях людей. Жреці стимулювали розвиток письма та астрономії, тобто, саме жреці заклали перші камені у фундамент науки. Жреці були першими, хто систематизував отримані знання і зафіксував їх за допомогою письма. Ці ж само жреці вдосконалювали письмо і науку, яка допомагала сформувати календар, справитися з наслідками паводків чи для утворення складних іригаційних систем…
Варто зауважити, що нерівномірність в розвитку людських колективів спостерігалася вже з найперших кроків становлення цивілізації. Поряд із розвиненою державною структурою Єгипетського царства чи імперії Цінь, спокійно проживали племена з древніми устоями, відомими як «народна демократія».
Навіть сьогодні можна спостерігати, як важко долаються древні інстинкти та установки, за допомогою яких формувалася генетична свідомість ще кроманьйонців. В першу чергу – це довіра до аргументів колективу, що особливо яскраво показав соціальний експеримент «Я та інші». https://gobova.blogspot.com/2024/12/1971.html
Колектив. Родова община. Це основа становлення сучасної цивілізації. Людина могла вижити в цьому буремному світі тільки в міцному колективі. І колектив диктував свою волю кожній окремій людині. Людині із слабкою волею надзвичайно важко чинити опір думці колективу, навіть коли вона виразно бачить хибність поглядів колективу. Тим більше, коли опір колективній волі міг бути смертельним для окремої людини…
Навіть древні установки, на кшталт “пласкої форми Землі”, виявилися надзвичайно живучими, успішно дошкутильгали до наших днів і знайшли своїх прихильників попри те, що кожна людина сьогодні озброєна смартфоном та інтернетом, а навколо Землі літають сотні космічних апаратів…
Тобто, можна стверджувати, що найбільш успішними були ті колективи людей, в середовищі яких з’являлися креативні особистості які ламали уявлення своїх колег про довколишній світ, переконували їх в необхідності реформ і починали реформи. Серед найдревніших та успішних реформаторів варто пригадати Солона…
Так, перші маніпуляції свідомістю людини почали …перші креативні політики. В боротьбі за владу також. І цей факт зафіксовано в античних документах. І тут найцікавіше те, що саме в античних містах-полісах з демократичною формою організації суспільств в цих містах спостерігалося найбільше маніпуляцій…
Успішні маніпуляції свідомістю колективу приводили до ілюзії контролю над суспільством. Але ілюзія – це абсолютно нестійка структура і вона швидко розвалюється під критичною масою інформації з об’єктивної реальності. Або ж під тиском інших, вдало побудованих ілюзій від конкурентів.
В античний період в маніпуляції свідомістю людей втягуються і жреці. Тобто, той контингент древнього суспільства, який фактично був джерелом прогресу, дав поштовх до створення писемності та розпочав наукові дослідження, став на шлях згортання еволюційних процесів, маніпулюючи свідомістю людей…
В попередніх постах ми вже розбирали теорію російського науковця Щербакова, суть якої можна пояснити дуже коротко: кожен еволюційний процес спрямований, досягнувши свого максимуму розвитку починає працювати на згортання еволюції, намагається законсервуватися в часі. І теорія Щербакова надзвичайно точно характеризує позицію релігійних сановників в античному світі.
Всім відомі приклади, як вбивство Сократа та переслідування Анаксагора. Але найвідоміший приклад – це страта Ісуса Христа…
…Жорстка ієрархія в державних утвореннях на Європейському континенті на той час ще не була вибудувана. Античний світ вирував під тиском перемін. В містах-полісах Еллади з найдревніших часів владу у своїх руках тримали царки-тирани. В одних регіонах Еллади тиранам вдавалося утриматися на троні впродовж кількох століть. В інших регіонах на зміну тиранам прийшли креативні політики…
Такий цікавий факт: демократичний устрій в містах-полісах Еллади не проявляв особливої стабільності, потерпав від постійних чвар і ставав жертвою у війнах з монархіями. Водночас, Афіни, зі своєю вируючою демократією, успішно пройшли крізь тисячоліття. В той час як колись могутня і наскрізь монархічна Спарта сьогодні тихенько самотіє у своїх спогадах. І то тільки завдяки натовпам цікавих туристів.
В Китаї на цей час починається будівництво імперії з жорсткою ієрархічною структурою. Філософія, на якій побудовано китайське суспільство, стає державною релігією і практично в незмінному вигляді пройшла крізь тисячоліття до наших часів.
А Єгипет з його жорстко централізованою державною системою, з непохитними релігійними установками, які диктували безапеляційну волю всьому єгипетському суспільству, і з мишачою гризнею за владу, був розтоптаний кіннотою хетів і вже відходив у небуття…
Зрештою, жодній із держав Старої Європи, за дві тисячі років становлення так і не вдалося побудувати стабільну державну систему із жорсткою централізацією влади. Як у Китаї. І причиною тому – Римська курія…
Не тому що Ватикан володів якимось особливим демократизатором. А тому, що Римська курія володіла свідомістю європейців католиків.
Тобто, піддані французьких чи іспанських королів були в першу чергу ревними католиками. І варто було якомусь королю накосячити в сторону Ватикана, як цього короля піддавали анафемі і король мусив на колінах і в рубищах повзти до Риму аби виклянчити помилування.
Зрештою, навіть влада Ватикана не була абсолютною по всьому Європейському континенту. Впродовж століть в Європі вирували криваві релігійні війни, починаючи від переслідування і страт перших християн.
Тобто, на Європейському континенті так і не вибудувалася якась одна і домінуюча філософія, яка б беззаперечно диктувала свою волю абсолютно всьому європейському суспільству.
Отже, до питання «Чому Європа, а не Китай?» можна знайти відповідь у філософії життя кожного суспільства.
Відповідь закладена у вируючому хаосі (це на перший погляд, що в хаосі) думок, з яких формувалися ідеї. Далі була реалізація цих ідей, а не ”аби пагаваріть“…
Тобто, тектонічний зсув та рух ідей на Європейському континенті формували нову свідомість європейців і, відповідно, нову філософію життя. Це вже згодом відбулася технологічна революція, як результат складних, важких і кривавих філософських перетворень…
В той час, як в Китаї та, зрештою, і на всіх континентах планети, панували стабільність та безальтернативність філософії життя…
Але відповідь на питання «чому Європа, а не Китай?» була б не повною, аби, знову ж таки, не пригадати, що рушієм всіх перетворень були креативні особистості. Не авторитети, а саме особистості. Бо авторитети якраз і консервували свої власні досягнення, і перешкоджали, як могли, еволюційним процесам. Навіть на шкоду суспільству, яке вони представляли…
Нікому невідомий до Французької революції Бонапарт Наполеон зумів буквально перевернути всю Європу і встановити нову систему стандартів, які й стали каталізатором всіх подальших перемін…
Кромвель. Саме Кромвель вказав шлях до компромісних і демократичних перетворень, якими й скористалися сучасні монархії Європи…
Миколай Кузанський. Впливовий кардинал Римської курії та, водночас філософ і математик, і сформував основи сучасної європейської філософії…
Далі ідеї Кузанського тихо просували …чернечі ордени. Саме так, єзуїти, домініканці, францисканці засновували не тільки теологічні, але й світські школи та коледжі, а потім вже й університети та академії не тільки для аристократів, але й для всіх верств європейського населення. Звідси й успішна європейська технологічна революція.
І європейські аристократи. Всім відомі імена Кольбера, Морея, Лейбніца, Ньютона, Лавуазьє, Лапласа… Але це тільки кілька імен із європейських аристократів, які спочатку сформували наукову базу для європейської технологічної революції, а потім і політичну – соціал-демократію…
І саме тут лежить відповідь на питання «Чому Європа, а не Китай?».
Але. Історія продовжується…
Результатами еволюційного процесу, який поступово, впродовж двох тисячоліть, змінював свідомість європейців, сповна скористалися креативні підприємці. І вони уявили себе елітою…
Найяскравіший приклад – Ілон Маск…
Попередній висновок
Історія сучасної цивілізації зафіксувала багато подій, які відбувалися спонтанно. Вибухово. Під дією критичної маси ілюзій. Як приклад – революція 1905 року в російській імперії.
Але якщо ці події не організовувалися креативними особистостями, то вони так же швидко і згасали. Іноді навіть без видимих наслідків.
У 1911 році Московський університет під тиском царського міністра Кассо покинули викладачі і професура з ліберально-демократичним світоглядом. Цей крок московських університетських науковців отримав назву "Справа Кассо".
Чи можливий подібний крок від сучасних російських науковців?
Для відповіді на це питання варто привести цитату з надзвичайно цікавого листа князя Є.М. Трубецького, російського аристократа, філософа і публіциста, яка описує ситуацію тих днів: «С тревогой и ужасом слежу за событиями в Санкт-Петербурге и в Москве по итальянским и русским газетам… Вообще положение безвыходное: если победят студенты, университет превратится в революционный клуб. Если, что вернее, победит правительство, университет превратится во что-то среднее между участком и чайною народа. Я люблю университет, крайне боюсь потому, что отставка с минуты на минуту может стать нравственно обязательною… Вообще невесело, потому что университет в данном случае частное проявление зла общего и большего — разрушения культуры дикарями слева и справа» (із російської Вікіпедії «Дело Кассо»).
Тобто, попри репресії царської влади після революційного руху 1905 – 1907 років, у середовищі російських науковців з ліберально-демократичним світоглядом продовжували вирувати революційні пристрасті.
Більше того, привертає увагу і риторика російського аристократа (зауважте – філософа і публіциста!) Трубецького: «…разрушения культуры дикарями слева и справа»….
У 1917 році до влади в російській імперії прийшли «дикари слева». І цей переворот очолювала така креативна особистість, як Ульянов-Ленін. Яскравий представник російської еліти, яка сформувалася під час європейської технологічної революції і на основі соціал-демократичного руху, заснованого європейськими аристократами.
З 2005 року російську імперію намагаються відновити «дикари справа».
Тут ми вже бачимо масовий виступ нової російської еліти, яка поставила собі за мету не просто відновити російську імперію, але й сформувати “новий світовий порядок”…
Із діалогу з ШІ
Ми говоримо про реакцію організму на миттєві переміни. Але! Такі переміни, як миттєві, можуть відбуватися виключно внаслідок природних катастроф – це виверження вулкану, землетрус, цунамі і ...все. Решту перемін, які відбуваються з катастрофічною швидкістю, можна вважати прогавленими через неуважність чи некомпетентність, бо про можливість паводку з тих чи інших причин, людина має знати щонайменше з досвіду і убезпечити себе від печальних наслідків. Але існують ще катастрофічні наслідки через руйнування ілюзій... Для прикладу - війна... Тепер питання: за допомогою яких саме механізмів в уяві людини формуються стійкі ілюзії?
"Assistant OpenAI ".
Стійкі ілюзії в уяві людини формуються через різні механізми. Ось кілька ключових аспектів:
1. Когнітивні механізми
Схеми та стереотипи: Люди створюють ментальні схеми — структури, які допомагають організовувати інформацію. Ці схеми можуть стати основою для ілюзій, оскільки вони спрощують сприйняття складних реалій.
Підтвердження упереджень: Люди схильні шукати інформацію, яка підтверджує їхні існуючі переконання, і ігнорувати або заперечувати інформацію, яка їм суперечить.
2. Емоційні механізми
Захисні механізми: Ілюзії можуть слугувати захистом від негативних емоцій. Наприклад, ілюзія контролю може допомогти зменшити тривогу в невизначених ситуаціях.
Когнітивний дисонанс: Коли люди зустрічаються з інформацією, яка суперечить їхнім віруванням, вони можуть створювати ілюзії, щоб уникнути дисонансу і зберегти емоційний комфорт.
3. Соціальні механізми
Групова динаміка: Ілюзії можуть формуватися через соціальні взаємодії. Групи можуть підтримувати спільні ілюзії, що зміцнює соціальні зв’язки, але також може призвести до ілюзорного сприйняття реальності.
Культура і традиції: Культурні цінності і традиції можуть формувати спільні ілюзії, які передаються з покоління в покоління.
4. Інформаційні механізми
Медіа і інформаційні потоки: Медіа відіграє важливу роль у формуванні сприйняття реальності. Викривлення інформації або вибіркове висвітлення подій можуть створювати ілюзії про стан справ у суспільстві.
Соціальні мережі: Вони можуть посилювати ілюзії, оскільки користувачі отримують інформацію, яка підтверджує їхні погляди, і менш схильні до критичного аналізу.
5. Психологічні механізми
Ідентичність: Люди часто формують ілюзії, які відповідають їхній самоідентифікації. Це може включати належність до групи, яка має певні переконання або цінності.
Стратегічне мислення: У певних ситуаціях люди можуть свідомо або підсвідомо створювати ілюзії, щоб досягти певних цілей або уникнути небажаних наслідків.
Висновок
Отже, стійкі ілюзії формуються через комбінацію когнітивних, емоційних, соціальних, інформаційних та психологічних механізмів. Ці ілюзії можуть впливати на сприйняття реальності, і в умовах катастрофічних змін можуть призводити до серйозних наслідків.
Продовжую тему ілюзії, які переслідують людство впродовж тисяч років. Сотні мислителів представили людству свої спостереження і міркування, а результат практично нульовий. Чому?
"Assistant OpenAI ".
Ось кілька можливих причин, чому ілюзії, які переслідують людство, залишаються невирішеними, незважаючи на численні спостереження мислителів:
1. Складність природи ілюзій
Множинність факторів: Ілюзії часто виникають через складність людської природи, соціальних структур і культурних контекстів. Це робить їх важкими для усвідомлення та вирішення.
2. Сприйняття реальності
Психологічні бар'єри: Люди можуть відмовлятися приймати нові ідеї, які суперечать їхнім переконанням. Це може призводити до ілюзій, які важко подолати.
3. Соціальні структури
Системні інтереси: Ілюзії можуть підтримуватися соціальними і політичними структурами, які вигідні для певних груп. Це може заважати змінам, навіть якщо вони очевидні.
4. Проблема комунікації
Непорозуміння: Ідеї мислителів можуть не донестися до широкої аудиторії, або бути неправильно зрозумілими. Це обмежує їх вплив.
5. Культурні контексти
Різні перспективи: Кожна культура має свої унікальні уявлення про реальність, що може призвести до різних ілюзій, які важко порівняти або об'єднати.
6. Людська природа
Схильність до ілюзій: Ілюзії можуть бути частиною людської природи — бажання спростити складність світу або знайти сенс у випадковостях.
Висновок
Тому, незважаючи на тисячі років спостережень і роздумів, ілюзії можуть залишатися стійкими, оскільки вони глибоко вкорінені в людському досвіді та соціальних структурах.
Перекручення реальності: Кожен із нас сприймає світ через призму своїх досвідів, переконань і емоцій, що може сформувати ілюзорне уявлення про життя.
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma