Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2021-10-03 06:52:46 eye-2 3989   — comment 0

Фото на згадку

Цей роман - один із найвідоміших романів найшанованішої авторки з Балканського півострова, пронизлива розповідь про еміграцію, в якій вигнання стає зручним ракурсом для погляду на власну біографію та країну.

Теми еміграції, вигнання, ностальгії, болю і смутку, пам’яті, незворотності минулого проходять крізь долі усіх персонажів твору. Образом і концептом, який об’єднує усі ці теми, є фотографія. Авторка конструює роман-коляж, що починається в берлінському зоопарку й закінчується в берлінському фітнес-центрі.

«Про воєнного злочинця генерала Младича, який місяцями з навколишніх пагорбів обстрілював Сараєво, - згадує вона, - кружляє поголоска, що одного разу в прицілі він побачив будинок свого знайомого. Історія розповідає, що генерал зателефонував знайомому і сповістив того, що дає йому п’ять хвилин на збирання «альбомів», бо, каже, вже навів приціл, аби висадити його дім у повітря. Сказавши «альбоми», генерал мав на увазі альбоми із сімейними фотографіями. Злочинець, який місяцями знищував місто, бібліотеки, пам’ятники, церкви, вулиці й мости, знав, що знищує пам’ять. Тому своєму знайомому «великодушно» подарував життя з правом на пам’ятання. Голе життя і кілька сімейних фотографій».

 

Дубравка Уґрешич. Музей безумовної капітуляції. – Чернівці: Видавництво 21

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma