Живучи в ситуації непередбачуваності та хаосу ми з вами все ж щось очікуємо, мріємо, будуємо маленьки плани, бо іноді від нас залежать не лише ми самі. Хто цікавиться політикою, спостерігає за виборами в США та знає нашу значну залежність від військової та фінансової підтримки. Результати цих самих виборів у США можуть і вплинуть на наше майбутнє. Тобто кожний окремий американець найближчим часом проголосує і за майбутнє України. Навіть не замислюючись про це. Від цього вибору залежить і подальший рух українського суспільства в лівому чи правому напрямку. Куди ми з вами будемо прямувати далі оберемо ми з вами в подальшому, але як формується цей подальший вибір будемо спостерігати найближчим часом. Той рух трансформаційних змін, який вибухав в Україні кожне десятиліття війна лише пришвидшує. Перші особи втрачають свою першість і новий вибір змінює рух та його швидкість. Іноді не найкраще. Реально оцінити що відбулося можна не одразу, а скоріш за все, коли це вже минуло.
Для ілюстрації надам статтю сучасного українського філософа, письменника, друга та майстра своєї справи Володимира Єшкілєва. Його публікації за декілька років передбачували трансформаційні зміни і перевірялися досвідом, тому вважаю це цікавим для нас.
***
"Існує так звана «проблема культурного героя». Деякі наші інтелектуали у приватному спілкуванні припускають, що цивілізаційна революція у такому консервативному та поділеному на дрібні касти суспільстві як українське неможлива без «цивілізаційного тригера». Без знакової особи, котра б виступила символічним центром змін.
Класична позиція культурного героя (героя-просвітителя, Culture hero, Heros civilisateur, Heilbringer) історично пов’язана з міфологією. Легенди зберегли імена реформаторів та шукачів, яким приписували божественне походження або ж, навпаки, проголошували богами після смерті. Гільгамеш, Імхотеп, Орфей, Гермес, Кетцалькоатль є прикладами культурних героїв сивої давнини.
Проте коли проблему культурного героя обговорюють сучасні «планувальники майбутнього» та соціальні технологи, вони мають на увазі не дітей богів і не засновників імперій, а постаті іншого типу. Відомо, що за Нової доби позицію культурного героя займали письменники, філософи, революціонери і публіцисти. Їхні портрети тепер на монетах і купюрах. Свого часу для України культурними героями посмертно стали Григорій Сковорода та (більш маніфестально) Тарас Шевченко.
Зрозуміло, що за півтора століття ситуація зазнала кардинальних змін. В умовах Модерну, Постмодерну і Гіпермодерну суспільна позиція культурного героя безупинно трансформувалася. Тепер вона перетворилася на технологічний «топос уможливлення», на місце розміщення медійних та політично-інструментальних симулякрів.
Дехто, наприклад, вважає, що у минулому столітті позицію культурного героя для Таїланду воленс-ноленс зайняла французька акторка і модель Сільвія Крістель, яка зіграла головну роль у фільмі «Емануель» (1974). Саме ця кінострічка стала неформальним (й несподіваним) тригером того туристичного буму, що вивів Таїланд в економічні лідери Південно-Східної Азії та сформував потужну та оригінальну субкультуру, міцно вписану у глобальний дискурс Постмодерну.
Теперішня війна за Нову Ідентичність зримо переміщує акценти «культурного героїзму», створює нові позиції і закриває старі для претендентів на роль українського Heilbringer’а. Два роки тому були люди, які реально (реально, People are Good!) вірили: культурним героєм гіпермодерної України (КГГУ) стане Арестович. Та й Зеленський був, є і, можливо, в найближчі місяці залишиться на радарах численних прибічників «широкого проекту України» як претендент на роль КГГУ. Проте успіх «широкого проекту» напряму залежить від стабільного домінування на Заході ліво-центристів та від їхнього бажання гарантувати Україні майбутнє.
Якщо ж ліво-центристи зазнають поразки, настане час КГГУ іншого штибу. Ситуація впреться у сподівання на «диво». І «диво», як це буває в історії, не забариться. Саме з «топосу дива» й вистрибне під софіти «пробна версія» КГГУ. Версія, що буде виконана у «правому дизайні». У «дизайні спасіння». Є передчуття, що нашим інтелектуалам ця версія не сподобається. Та й не лише інтелектуалам."
Володимир Єшкілєв
Висновки робити нам самим, а очікування ми побачимо усі разом.
#передбачення #ВолодиморЄшкілєв #ОчикуванняУкраїни #Україна #ЧасВибору #СергійСарафанюк #ВибориСША
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma