Зараз, коли мова заходить про гіпноз, всі розуміють, що це явище досліджується наукою і в ньому немає нічого таємничого, надприродного. Однак інтерес до нього не вичерпується. Отже, що ж таке гіпноз? Велика медична енциклопедія говорить: «Гіпноз - частковий, штучно викликаний сон у тварин і у людини».
Раніше гіпнотизерів вважали шарлатанами. Зокрема, можна згадати про один з таких випадків.
Так, послідовники відомого гіпнотизера Месмера широко рознесли по Європі його славу і методи проведення сеансів. На один з таких сеансів спеціально для того, щоб викрити "шарлатана", запросили англійського хірурга Джеймса Бреда. Нарешті чоловік, методи якого не мають нічого спільного з медициною, мав бути осоромлений. В цьому ніхто не сумнівався. Однак, який ж висновок був у Бреда?
Той не поспішав з висновками. Швидше, він був розгублений. І залишив сеанс з подвійним почуттям: «Так, дійсно, тут багато містики, шарлатанства, спекуляції на невігластві і неписьменності публіки, але ...» Він повільно йшов до будинку, занурений в глибокі роздуми: «Але ж це ж справжній факт - пацієнтка під час сеансу абсолютно не відчувала ніяких больових відчуттів. І якщо це так, то, можливо, вдасться ...»
Ні, спочатку ідея здалася фантастичною і самому Бреду.
Йому, хірургу, добре знайомі страждання хворих під час операції. Засоби знеболювання тоді були ще так недосконалі, кожне хірургічне втручання, рятуючи життя хворому, заподіювало неймовірні страждання. І Бред рішуче взявся за роботу. Через деякий час були отримані обнадійливі результати: він міг проводити деякі хірургічні операції, застосовуючи для знеболювання «нервовий сон», або, як він його ще назвав, «гіпноз».
З часом експерименти з гіпнозом під час операцій повторювали багато відомих хірургів. І що цікаво, гіпноз дійсно діяв, без медикаментозного знеболювання.
Також, гіпноз в багатьох випадках дозволяє отримати доступ до заблокованих ділянок людської памяті.
Розкриттю сутності явищ гіпнозу і поясненню його з наукової точки зору людство зобов'язане І. Павлову. Якщо під час нормального фізіологічного сну майже всі клітини кори головного мозку знаходяться в стані гальмування, то при гіпнотичному сеансі сон є частковим. Людина ніби спить, але клітини мозку працюють.
«Частково сон є ... тим, що і називається гіпнозом», - писав І. Павлов.
Цікавою особливістю гіпнозу є його ізольованість. Занурена в гіпнотичний сон людина виконує вказівки (дозволяє навіяти чужу волю) тільки того, хто її приспав і не реагує на сторонні подразники.
Варто зазначити, що методів введення людини в гіпнотичний стан існує багато.
Наприклад, існує так званий циганський гіпноз, при якому гіпнотизер вчиняє якісь дії, які спочатку вводять людину в шоковий стан (людина не очікує певних дій), а потім відбувається процес "взлому" мозку, коли особі доводиться текст який вона не може "переваити", через що входить у гіпнотичний стан.
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma