Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2022-01-03 08:58:46 eye-2 3972   — comment 0

І стало слово світлом, і понесли люди темряву

Кажуть, що іноді краще мовчати, аніж говорити. А якщо мовчання промовляє більше за слово? Тоді, мабуть, можна припустити якусь окрему форму трансляції думок – наприклад, їх стислий виклад, оформлений у такий різновид «мовчазної» мудрості, як афоризм. І хоч буває, що мовчанка за столом стає космосом – розвіяти темряву стосунків краще не подумки, а словесно. Але стримано, лаконічно, довірливо.

Саме таку пораду можна дати, пропонуючи вашій увазі збірку «Афоризми. Словомедитація» Романа Рудого, кожен з розділів якої – мовчазний, бо друкований! – голосить про себе краще за будь-яку рекламну анотацію. Погортайте, не пошкодуєте! Бо це є направду скарбниця багаторічних покладів мудрості, де маємо «Слово про релігію», «Мистецьким рядком», «По-людськи про людське», «Життєві візерунки», «Людину та час», «Філософію життя».

Усе це продиктовано життям і занотовано професійним пером, адже відсіяти полову словоблудства від зерна лаконізму  – на це треба неабиякого хисту і досвіду.

Ось, наприклад, з розділу «Жменя слів»

 

Думка, як плід мислення, потребує дозрівання.

Дурість сидить у голові з піднятою рукою.

Самолюбство пояснюється тим, що дурість завжди є власною.

Дурість запобігає звихненню з розуму.

Історія, що повторюється, є шрамами минулих поколінь.

Свобода більше зобов’язує, аніж дає, і більше утримує, аніж відпускає.

Зраджене серце — велике серце.

Здорове тіло — і душі до душі.

Не самотність — печаль, а глуха одинокість.

Свобода — жіночого роду, це вічний розрахунок.

З тютюновим димом у попіл струшують найдорожче.

Під дахом старості смерть кришується.

Спало на думку? Перекладіть на чужі плечі.

І стало слово світлом, і понесли люди темряву.

 

Що ж до самого автора, то народився Роман Павлович Рудий 1954 року на Івано-Франківщині. Після закінчення Львівського політехнічного інституту працював на ВО «Родон» в м. Івано-Франківську, де його обрали першим головою Товариства української мови ім. Тараса Шевченка. Також Роман Рудий є лауреатом всеукраїнського конкурсу афоризмів, який був організований у 2015 році Київською організацією Національної спілки письменників України. Зараз живе і працює в м. Івано-Франківську.

Роман Рудий. Афоризми. Словомедитація. - Чернівці: Книги - ХХІ, 2021

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma