Enigma Enigma

Влад Волошин

2019-10-11 15:03:40 eye-2 0   — comment 1

«Іхтамнєти» в Мозамбіку, або класика російських «колоніальних» загарбань.

Навіщо кремлю Африка
Російські ЗМІ не приховують, що їхня країна прагне розширення військової присутності в світі. І останнім часом її дуже цікавить саме африканський континент, де від продажу зброї, Москва прагне перейти до політичного впливу на уряди і цілі держави.
«Запарєбриківські» воєнно-політичні експерти, розповідаючи про теперішні «африканські забаганки» Кремля, амбіційно констатують, що нинішня Росія хоче на Африканський континент мати такий самий вплив, як свого часу мав Радянський Союз. Африка їм цікава по кількох причинах, розповідають російські експерти: - «Африканський континент приваблює Москву своїм економічним потенціалом. Африка - це справжнє джерело корисних копалин, причому далеко не всі з родовищ експлуатуються і навіть розвідані. Видобуток ресурсів - одна з перших причин зростаючого інтересу і російських компаній, і влади до Африки. Друга причина - розвиток зовнішньоторговельних зв'язків. Африка - дуже перспективний покупець російської продукції, і не тільки озброєння. У той же час, в умовах санкцій африканські країни можуть виступити і в ролі постачальників продукції сільського господарства, підміняючи ті європейські країни, з якими у Росії після весни 2014 року стосунки значно погіршилися», – Так характеризують зацікавленість Росії в присутності на Африканському континенті їхні експерти.
https://topwar.ru/163109-vernutsja-li-v-mozambik-rossijskie…
Але третю і основну причину в Росії визнають далеко не усі, і намагаються про неї говорити, додаючи «апріорі» - «саме собою зрозуміло». Ця причина - геополітичне суперництво зі США. Москва вважає, що якщо не стверджувати свою присутність в Африці, то континент буде знаходитися під контролем американців. І зараз саме час їм протидіяти, як вони це роблять в усьому світі. Саме зараз багато африканських режимів знаходяться в далеко не дружніх стосунках зі Сполученими Штатами. На це й сподівається Москва, розвиваючи політичні і військові зв'язки з урядами цілої низки африканських держав.
На даний час Росія досить активно розвиває відкриту військову співпрацю з Центральноафриканської Республікою, Суданом, Єгиптом. Ще в кількох країнах сьогодні перебувають російські найманці, «радники», «воєнспєци», «інструктори» та інші «сини Росії», про яких їхній президент Путін сказав, що «їх немає» - «іхтамнєт». Це прізвисько, з ганебним змістом почало стосуватися усіх російських військових, які гинуть на чужих війнах, задовольняючи злочинні амбіції свого кровожерливого кремлівського режиму. Для них російська пропаганда придумала нову назву - «гібридні герої», але звучить вона нічим не краще за «іхтамнєтів».
Найбільш перспективним напрямком свого впливу росіяни вважають відновлення співробітництва з колишніми португальськими колоніями, з якими СРСР свого часу підтримував дуже тісні зв'язки. Одна з таких країн є Мозамбік.

Нафта і газ Мозамбіку.
Свого часу з Мозамбіком у Радянського Союзу були особливі стосунки. Навіть на гербі цієї країни зображений автомат Калашникова. У 60-70-і роки минулого століття СРСР надавав величезну підтримку колоніям Португалії, які боролися за свою незалежність. Саме Москва зробила дуже багато, щоб і Мозамбік, і Ангола, і Гвінея-Бісау стали суверенними державами. Повстанські рухи, які діяли «під керівництвом» радянського ГРУ отримували від Союзу зброю, військову техніку, гроші, інформаційну підтримку, а в радянських військових навчальних закладах готували майбутніх командирів, інженерів, політпрацівників для партизанських фронтів, які згодом після проголошення незалежності колишніх колоній перетворилися в збройні сили суверенних держав. На той час в Мозамбіку перебували радянські військові фахівці, які під час громадянської війни брали участь в бойових діях на стороні прорадянського ФРЕЛІМО (Фронту визволення Мозамбіку).
Після розпаду СРСР контакти між Росією і Мозамбіком дещо послабшали. Але в 2010-х роках почалося їхнє відновлення. В Мозамбіку, що залишається однією з найбідніших держав Африканського континенту, несподівано знайшли значні родовища нафти і газу. І це викликало новий виток зацікавленості Росії в контактах з африканською країною.
Газ був виявлений в провінції Кабу-Делгаду, на крайній півночі Мозамбіку, поблизу кордону з Танзанією. Одразу ж до мозамбіцької провінції став проявляти інтерес іноземний капітал. Спочатку південноафриканська SASOL Ltd розпочала будівництво газопроводу з Кабо-Делгаду в ПАР. Потім родовища газу були знайдені в Індійському океані, поблизу узбережжя все тієї ж провінції Кабу-Делгаду, і італійська компанія ENI разом з американською Anadarco вирішили проводити розробку родовищ.

Країна в рахунок прощеного боргу.
Але тут в розподіл «мозамбіцького пирога» вирішила втрутитись і Росія. Ситуація в країні раптово почала загострюватись. У провінції Кабу-Делгаду з'явилися ... ісламські радикали. Хоча Мозамбік - колишня португальська колонія, мусульмани тут живуть на півночі країни і в досить невеликій кількості, а основна частина населення формально вважається католиками, а фактично продовжує сповідувати традиційні вірування. Проте, бойовики радикального угруповання «Аль-Сунна ва Джамаа» розгорнули справжній терор на півночі Мозамбіку. Вони нападають на села, населені католиками, не гребують вбивати жінок і дітей, розоряють християнські церкви і школи. Місцеве населення в паніці, а іноземні інвестори замислюються про подальшу доцільність роботи в «проблемній» північній провінції.
Безлад і перманентний стан війни триває в країні кілька років. Контакти зі США та іншими країнами ніяк не можуть налагодитись. Хоча мозамбіцька влада зацікавлена в тому, щоб якомога швидше стабілізувати ситуацію в своїй північній провінції. Адже терор заважає повноцінному розвитку інфраструктури, яка необхідна для подальшої експлуатації газових родовищ. І ось минулого року допомогу африканській країні пропонує… Москва.
На початку 2018 року зустрічаються міністри оборони РФ та Мозамбіку і підписують договір, згідно з яким російські воєнні кораблі отримують спрощений допуск заходу в мозамбікські порти. В перспективі Росія хоче створити постійну військово-морську базу в Індійському океані на східному узбережжі Африки. Слідом за зустріччю міністрів оборони була організована і зустріч російського і мозамбікського президентів.
Ними підписано кілька документів про військово-технічне та економічне співробітництво двох держав, але найголовніше – Росія пробачила Мозамбіку 95% його старого боргу.
І в Мозамбіку заговорили не тільки про безперешкодний захід російських кораблів до портів країни, але і про залучення російських військових інструкторів для навчання мозамбіцької армії. Перш за все Мозамбік зацікавлений в підготовці підрозділів спеціального призначення, які і виконують основний спектр завдань по боротьбі з терористами. Судячи з усього, саме для них і потрібні іноземні (російські) військові радники. А це сфера діяльності російського ГРУ.

У «відпустку» в Мозамбік, або що відіб’ємо, те й охоронятимем.
У португальській газеті «Observador» з'явилася стаття, в якій автор стверджує про прибуття в кінці літа 2019-го року в Мозамбік 160 російських військовослужбовців. Їх метою нібито є розгортання військово-морської бази і бази спецназу ГРУ. Автор стверджує, що російські військові можуть брати участь в бойових діях проти терористів в провінції Кабу-Делгаду.
https://avvva.ru/ones-752111-observador-portugaliya-chto-ro…
Інший португальська журналіст, Нуно Фелікс, в своєму «Твіттері» був ще конкретнішим .Він написав, що російські вертольоти доставили військових фахівців в міста Муеда і Накала. Нібито російські військові разом з Мозамбікськими урядовими військами братимуть участь в бойових операціях проти ісламських радикалів, що діють в провінції Кабу Делгаду.
https://twitter.com/Felix_Nuno/status/1170649715010080768
Але і в Москві, і в Мапуту заперечують присутність в Мозамбіку російських військовослужбовців. Що й не дивно, Росія багато де залучає «іхтамнєтів» - це така ганебна практика держави, яка покриває соромом своїх солдатів. Їх не було ні в Україні, ні в Сирії, ні в Лівії, і в Центральноафриканській республіці до недавнього часу також їх не було(хоча потім Росія визнала присутність там своїх інструкторів). І в Судані, розповідають авторитетні західні ЗМІ, що російські військові компанії активно брали участь в придушенні опозиційних виступів в суданській столиці Хартумі. Але Росія усі такі звинувачення просто заперечує.
Щодо Мозамбіку, вважають російські експерти, то не виключено, що туди можуть відправитися в приватному порядку інструктори з числа колишніх військовослужбовців російської армії, чергові «відпускники – іхтамнєти». Офіційна Москва від них вже відмовилась,. І це доводить, що інформація про 160 бійців і російські вертольоти, яку давали португальські журналісти – це скоріш за все правда.
Відрядження своїх військових на війну в Мозамбік, вважають в Росії - це вже «їхня особиста справа». А використання співробітників приватних військових компаній для навчання африканських армій, і для участі в бойових діях, то це – «дуже поширена практика і головна функція таких компаній». Російські ПВК в Мозамбіку будуть залучені для охорони об’єктів російських компаній, які будуть розробляти газові родовища. Тобто, спочатку ці родовища росіяни, за сприяння влади Мозамбіку, відіб’ють «їхтамнєтами» в попередніх власників, а далі ПВК їх охоронятимуть.
Як підсумок, російські експерти впевнені, що для Росії і російських енергетичних компаній входження в Мозамбік обіцяє велику вигоду - це і експлуатація газових родовищ, і поставка обладнання, та відправка фахівців, які можуть налагоджувати роботу цього обладнання. А це – значні кошти для Росії. Тому військова присутність тут вкрай важлива. Щодо російських військових кораблів в портах Мозамбіку, то це дозволяє контролювати південно-західну частину Індійського океану. Росія хоче перетворити Мозамбік на форпост в Африці, звідки здійснюватиме експансію і в інші сусідні країни африканського континенту.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma