Enigma Enigma

Mikki Mon

2022-01-12 08:40:54 eye-2 3496   — comment 0

КДБешна операція «Блок»: обшуки, арешти, психушка…

Рівно 50 років тому, 12-13 січня 1972 року, влада СРСР розпочала репресії проти української інтелігенції.

КДБ надіслало спеціальне повідомлення секретарю ЦК Компартії України Петрові Шелесту про початок операції «Блок». Арешти тривали впродовж 1972 і 1973 років, тоді арештували, за даними дослідників, близько 90 осіб.

У секретних документах КДБ операція з масових арештів дістала назву «Блок».

За два дні в Києві та Львові були заарештовані поети Василь Стус, Іван Коваленко, критики В'ячеслав Чорновіл та Іван Світличний, філософ Євген Сверстюк, математик Леонід Плющ, політв'язень та дисидент Данило Шумук, лікар Микола Плахотнюк, економіст Зіновій Антонюк, реставратор Олесь Сергієнко, скульпторка Марія Савчук-Кучмар, журналіст Михайло Осадчий, релігійний діяч та правозахисник Іван Гель, художниця Стефанія Шабатура та поетеса Ірина Стасів-Калинець.

 

Фото з особової справи В’ячеслава Чорновола

Загалом до кінця року в УРСР було заарештовано 89 осіб, а до кінця 1974 року – 193 особи.

Фото з особової справи Василя Стуса

Заарештованих представників інтелігенції звинувачували в «українському буржуазному націоналізмі» та поширенні самвидаву. Більшість з них отримали великі тюремні терміни або були поміщені до психіатричних лікарень.

Переслідування, стеження, обшуки та безперервні арешти тривали до 1975 року. Над Україною встановилася обтяжлива атмосфера: тих, хто не давав свідчень проти заарештованих або виявляв якісь ознаки співчуття, звільняли з роботи, відраховували з інститутів. Можливості службового чи творчого зростання для таких людей були закриті.

Це була друга спецоперація КДБ, після 1965 року, це був погром та намагання знищити українську еліту.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma