Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2022-11-05 11:24:50 eye-2 4006   — comment 0

Кінці у воду?

Уявіть собі простого офісного співробітника, який, нудьгуючи на роботі, читає у соцмережах драматичні розповіді про гарячі точки на планеті (наприклад, про арабську весну) і виявляє, що їх немає в офіційних новинах. Принаймні того, про що свідчать коментарі очевидців. Саме таким чином історія руху про розкриття прихованих речей глобального характеру перегукується із книжкою Еліота Гіґґінза "Ми - Bellingcat. Онлайн-розслідування міжнародних злочинів та інформаційна війна з Росією" (К.: Наш Формат). Насправді ж вона проста, як і пояснення того, як і чому згадані речі маскуються протягом століть аж до нашого часу.

Отже, надалі довкола згаданого офісного співробітника гуртуються ентузіясти, які у подальшому й складають команду Bellingcat. Вони цілодобово нишпорять Інтернетом, добувають геолокацію фото і доводять факти військових злочинів. Тут і справа "Буку", що збив літак Малайзійських авіакомпаній, і брудні кінці агентів ФСБ, і всяке різне сміття, що виводило негідників на чисту воду.

У майже детективних історіях автор книжки описує деталі багатьох розслідувань, що відкрили світові правду і кинули виклик тим, хто заперечує дійсність задля власної вигоди. "Ми довели, що сирійський диктатор Башар аль-Асад застосовував хімічну зброю проти свого народу, - згадують учасники Bellingcat. - Ми показали, хто стояв за катастрофою рейсу МН17. Ми знаходили прихильників ІДІЛ у Європі. Ми ідентифікували неонацистів, які тероризували Шарлотевілл у Вірджинії. Ми допомогли приборкати лавину дезінформації, яка ширилася разом із пандемією COVID-19. І ми викрили кремлівських засланих убивць". Звісно, після 24 лютого роль онлайн-розслідувань стала ще більш очевидною. очевидною.

Утім, і згадані "кінці" теж навчилися глибше ховати "у воду". "Репресивні держави стали обачнішими з тим, що потрапляє у відкриті джерела, - нагадує автор. - Кремль заборонив російським військовим публікувати в соцмережах інформацію про їхню службу і вжив рішучих заходів проти витоку даних. (Москва щоразу заперечує вплив Bellingcat, проте ці обмеження — вочевидь, пряма відповідь на наші розслідування - опосередковано підтверджують наші висновки.) Дехто непокоїться, що золотий вік розслідувань за відкритими джерелами добігає кінця. Ми цим не переймаємося. Роботи в Bellingcat багато як ніколи. Нам бракує не так інформації, як часу".

До речі, зараз, під час війни Росії проти України,  Еліот Гіґґінз разом з командою збирає докази воєнних злочинів і порушень прав людини.


Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma