Enigma Enigma

Володимир Селезньов

2019-01-07 08:53:20 eye-2 4197   — comment 8

Коли народився Ісус Христос?

7 січня українці святкують Різдво Христове за старим юліанським календарем. Відомо також, що більшість християн, в тому числі й деякі православні, відзначають це свято за новим (уточненим) григоріанським календарем 25 грудня. Але чому саме 25 грудня?

Сучасне літочислення нашої ери ми ведемо від Різдва Христового. Поняття «початок нової ери» і «Різдво Христове» стали синонімами. Однак, точно кажучи, це невірно.

Сучасна ера була запропонована у VI столітті римським ченцем Діонісієм Малим, який і запропонував вважати, що Христос народився 25 грудня 753 року ери «від заснування Риму». Відповідно датою заснування Риму став 753 рік до нашої ери. Але сьогодні встановлено, що рік народження Христа був визначений Діонісієм досить приблизно, і він міг народитися у 4-му (рік смерті Ірода Великого) чи навіть у 12-му році до н. е. (рік проходження комети Галлея, яка, за деякими припущеннями, могла бути так званою Віфлеємською зіркою).
Втім, це не має особливого значення. Важливо, що є астрономічно фіксована, не мінлива точка відліку. Слід зазначити, що літочислення «від Різдва Христового» прижилося далеко на одразу. Протягом усього середньовіччя воно співіснувало з біблійним літочисленням «від створення світу». Причому, ця міфологічна дата обчислювалася у різних народів по-різному: так, православна церква прийняла за дату створення світу 5508 рік до н. е., а, наприклад, англіканська - 4004 рік до н. е. і т. д.

Не зовсім однозначна і дата дня Різдва, яке традиційно відзначається 25 грудня. Так, наприклад, чеський астроном та геодезист Йозеф Шурань після проведених досліджень ставить цю дату під сумнів. П'ять років вчений вивчав сотні праць давніх астрономів, істориків, єврейські релігійні звичаї, вів астрономічні дослідження, математичні розрахунки. Результатом стала книга «Зірка Віфлеємська», в якій Шурань стверджує, що насправді Христос народився, відповідно до сучасного календаря, 22 листопада.
А що ж тоді є Різдво? 25 грудня, на думку вченого, було датою принесення немовляти Ісуса до храму. Принесення до храму було у стародавніх євреїв найбільшим торжеством, пов'язаним з народженням нової людини. Тому християнська традиція святкування Різдва має більш глибокий зміст. Але згодом цю дату почали пов'язувати з фізичною датою народження Христа.

А тепер щодо святкування Різдва 25 грудня українцями. Для того, щоб це відбулося українська церква має перейти на григоріанський календар. Але треба розуміти, що при цьому зміняться дати усіх православних свят, включно з Великоднем, Трійцею та іншими. Чи готові, наприклад, українці відзначати Покрову не 14, як завжди, а 1 жовтня? І як тоді бути із світськими святами та датами, які приурочені саме до свята Покрови 14 жовтня (День захисника, День українського козацтва, День створення УПА)? То чи варто це робити, тим паче, що як ми бачимо, дата народження Ісуса Христа є досить умовною.

Так чи інакше, але свято 7 січня аж ніяк не скасовується. Тож вітаю українців із Різдвом Христовим і зичу щастя, добра, мира й злагоди!

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma