Enigma Enigma

Интересности

2021-08-28 12:28:34 eye-2 3959   — comment 0

Комерційні тендери чи публічні? На чому легше заробити?

Сьогодні українські приватні компанії мають можливість заробляти на B2B не лише шляхом укладання прямих договорів із замовниками, а й беручи участь у тендерах — процедурах закупівлі товарів, послуг чи робіт. Протягом останніх п'яти років широкому колу постачальників доступні для участі торги комерційних організаторів, а також публічні тендери Prozorro. В чому їхня відмінність та де легше заробити? Розберемося у цій статті.

За своєю суттю публічні та комерційні торги дуже схожі: в обох випадках замовники шукають собі постачальників, оголошуючи аукціон. Але є декілька відмінностей, які можуть стати вирішальними для потенційних учасників:

  1. Публічні тендери завжди проводяться за чітко встановленим алгоритмом, відповідно до Закону «Про публічні закупівлі». У зв’язку з цим кожну неправомірну вимогу чи рішення замовника можна оскаржити. Процедуру проведення комерційного тендеру встановлює кожен організатор індивідуально — вона не регламентується законодавством.

  2. Для участі в публічному тендері учасники сплачують певну суму (від 17 до 3 400 грн в залежності від бюджету закупівлі). Участь у комерційних тендерах є безкоштовною.

  3. Переможцем торгів Prozorro стає учасник, що запропонував найнижчу ціну. У комерційних тендерах ціна не є вирішальним фактором, тому важко спрогнозувати, кого саме вибере замовник.

  4. Замовниками комерційних торгів є приватні компанії, а публічних — державні установи. Тому тендери Prozorro оплачуються за рахунок бюджетних коштів не одразу, а через 30-60 днів.

Окрім цього можна виділити ще декілька відмінностей, які можуть стати вирішальними для постачальників:

Різноманіття замовників та закупівель

Після завершення тендеру комерційний замовник може почати напряму співпрацювати з тим чи іншим постачальником. Державні ж установи, незалежно від їх сфери зайнятості, зобов’язані проводити закупівлі. У зв’язку з цим у Prozorro закуповується велика кількість різноманітних товарів, послуг та робіт: від однієї партії бутербродів для їдалень до складних ремонтних робіт тривалістю декілька місяців. Отже, більша кількість представників бізнесу може знайти цікавий для себе тендер.

Комерційними замовниками зазвичай стають компанії, що досягли певного рівня розвитку. Кількість їх тендерів менша, а асортимент потрібних предметів закупівель вужчий.

За даними майданчика SmartTender.biz, станом на 2021 рік коефіцієнт конкуренції у комерційних закупівлях його користувачів складає 3,5, в той час як у Prozorro він рівний 2,14.

Можливість аналізувати конкурентів

Дані про всі публічні закупівлі зберігаються у відкритій базі. Це означає, що кожен охочий може провести аналіз своїх конкурентів: дізнатися, що саме та за якою ціною вони пропонували, на скільки знижували ціну тощо. Це зручно, оскільки дозволяє побудувати власну стратегію участі в тендері та добре орієнтуватися серед конкурентів.

В комерційних торгах вся інформація є конфіденційною, отже неможливо дізнатися жодних даних про попередні тендери організатора та визначити, за яким принципом він вибирає переможців. Даний факт стане перевагою для тих компаній, які не хочуть афішувати свою діяльність на електронних майданчиках.

Який вид закупівель вибрати для роботи

Найкращим варіантом буде спробувати участь і в комерційних, і в публічних тендерах, оскільки обидві процедури мають свої переваги. Для цього достатньо зареєструватись на https://smarttender.biz, знайти потрібне оголошення та подати заявку на участь.

Розпочати можна саме з комерційних торгів. Все, що вам знадобиться — надати правильний пакет документів та запропонувати саме той предмет закупівлі, який хоче придбати покупець. Якщо ж ваша сфера діяльності має більший попит у публічних тендерах — спробуйте роботу в Prozorro. В обох випадках ваш дохід буде визначатися лише тим, скільки часу ви готові приділити знайомству з правилами участі та безпосередньо самій участі. Найбільш успішні постачальники заробляють на тендерах від сотень тисяч до мільярдів гривень на рік.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma