Enigma Enigma

Дарія Марущак

2019-08-20 15:12:49 eye-2 3298   — comment 0

Контрол-фріки: хто вони та як з ними спілкуватись

Тих, хто занадто намагається контролювати все навколо називають контрол-фріками. У статті розповідаємо, хто ці люди, у чому причина такої поведінки та як себе поводити у спілкуванні  з ними. 

Контрол-фріки - це люди, які намагаються контролювати свою поведінку і дії інших людей. Прояви цього бувають різноманітними: хтось схиблений на чистоті, іншим важливо щоб і своя і чужа робота були зроблені ідеально, а комусь потрібно, щоб всі ставили правильні наголоси в словах.

Саме слово "контрол-фрік" психологи використовуютьь з 1970-х років, щоб описати поведінку людей, схильних до посиленого контролю. Якщо людину називають контрол-фріком, це не означає, що у неї є особистістний психологічний розлад - така поведінка може бути варіантом норми, проте  може сильно заважати і людині і оточуючим.

Людина намагається контролювати все навколо, щоб зменшити тривогу. Людині важко бути спонтанною, простіше діяти за правилами і планом - якщо алгоритм вірний, швидше за все, день пройде вдало.

Одна з причин контролю поведінки - страх втрати власних кордонів і, в кінцевому рахунку, страх смерті. Він може проявлятися по-різному: хтось боїться жити не за графіком, хтось побоюється, що його вважатимуть слабким, хтось усвідомлює, що контроль допомагає йому вижити.

Характерні риси, властиві контрол-фрікам

Любов до ритуалів. Вона проявляється у всьому. У контрол-фріка є ритуали на всі випадки життя: вранці  пити лише чорну каву, перед діловою зустріччю три рази перев'язати краватку, обідати можна тільки в певному кафе, не зраджуючи традиціям. Ритуал не можна порушувати - з ним світ здається стабільним.

Постійне планування. Контрол-фрік не любить спонтанність і планує кожну дрібницю. Він повинен знати, де буде кожну хвилину протягом дня. Перед поїздкою на пікнік складе список усіх потрібних речей і буде переживати, якщо чогось не знайде.

Контроль над іншими людьми. Контрол-фрік не довіряє іншим людям - якщо їх не контролювати, вони загубляться, як речі перед поїздкою. Він може стежити за зовнішнім виглядом близьких, порушувати їх межі та читати особисту переписку, робити вибір.

Робота над помилками. Контрол-фрік обов'язково виправить іншого, якщо той помилився. Виправить, пояснить помилку і дасть пораду, як її виправити. Поради контрол-фріка можна давати з будь-якого приводу - рекомендувати таксисту маршрут, а дизайнерові шрифт.

Правила спілкування з контрол-фріками

Поставте себе на місце людини. Контрол-фріку жити непросто, навіть якщо його поведінка здається комічною. В його очах світ може зруйнуватися в кожну хвилину - потрібно визнати, що людина відчуває постійну тривогу і не намагається подолати її тут і зараз. Майже з будь-якою людиною можна знайти контакт, з контрол-фріком теж. Потрібно показати, що ви поважаєте його думку, розумієте його страхи і готові їх долати.

Будьте ввічливими, але наполегливими. Не завжди потрібно погоджуватися з контрол-фріками, їх вимоги можуть бути надмірними. Доведеться чимало разів говорити одне й те саме: «Я не буду робити саме те, що ти просиш, але я поважаю тебе і люблю. Просто у мене є своя думка. Я не хочу робити тобі боляче, але хочу зробити краще собі ».

Наводьте аргументи. Якщо контрол-фрік розуміє, що його світ не зупинеться, не розіб'ється і не вибухне, він може прислухатися до чужої думки. Але доведеться надати чіткі аргументи на вашу користь. Обираючи, наприклад, автомобіль і пропонуючи модель на свій смак, говоріть про безпеку і економію, приводьте результати досліджень.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma