Enigma Enigma

Сергій Григорович

2020-06-09 05:05:39 eye-2 3908   — comment 0

Коронавірус (9) 1. Панове журналісти, не засмічуйте лєнти новин. 2. Коронавірус у статистиці і причинах смерті.


Коронавірус (9) 1. Панове журналісти, не засмічуйте лєнти новин. 2. Коронавірус у статистиці і причинах смерті.
Читати більше публікацій цього автора 

1. "Кількість захворілих два дні падає... Кількість захворілих три дні росте..."
Вже у  стрічках новин цілі розділи таких неадекватних публікацій.
Панове журналісти, не засмічують інформаційний простір. Не давайте людям пусті надії, та не залякуйте їх на пустому місці. Те що ви бачите у статистиці, це не КІЛЬКІСТЬ ЗАХВОРІЛИХ, а КІЛЬКІСТЬ ВИЯВЛЕНИХ ЗАХВОРІЛИХ .
У всіх країнах ці числа мають виражену тижневу періодичність з падінням на вихідні дні.
Це ніяк не пов'язано з кількістю людей, які захворіли, а пов'язано з кількістю оброблених зразків медично-лабораторною системою. І здача, і забрання матеріалів, і їх опрацювання ПАДАЮТЬ у перший день тижня і в останні дні тижня. 
Зрозуміло, що це пов'язано з втомою і відпочинком на кінець тижня і тих, хто здає аналізи і тих хто їх приймає.
Десь за тиждень щось зламалося, щось закінчилося з матеріалів.
Ну і з першим/другим установчим днем тижня, - теж зрозуміло. Понеділок - день важкий.
Щоб не виглядати потім не серйозно, порівнюйте тиждень з тижнем. Можна порівнювати однакові дні цього і минулого тижня.

2. Коронавірус у статистиці і причинах смерті.
Взагалі у порівняльному аналізі треба розуміти що в різних країнах є різні критерії визначення хворого, того хто одужав і причини смерті.
Навіть в одній країні, можуть різко в один день змінитися правила таких визначень або змінитися марка тестових систем чи обладнання. Статистика є різна в різних країнах, або різка зміна правил стосовно тих, кого тестують. Або всіх хто звернувся, або всіх на деяких підприємствах, або всіх з будь-якими легкими симптомами, або тільки тих у кого є важкі симптоми...
Тому, порівняння країн по ситуації з коронавірусом, без урахування всіх таких різниць і факторів, є не лише умовним, а й просто не науковим, у більшості випадків беззмістовним.
Наприклад, з визначенням причин смертей пацієнтів є багато абсолютно різних підходів.
Десь можуть взяти тест у небіжчика навіть якщо його "збила машина" чи інша хвороба, і якщо є вірус, -   записати у померлі від вірусу, бо вірус теж реально додав свої ускладнення при лікуванні...
Коронавірус, як складова причини смерті може мати багато різних щаблів:
- єдина і головна причина смерті (дуже рідко),
- причина яка ускладнила існуючи хвороби, ЩО ПРИВЕЛИ ДО СМЕРТІ (щпдС),
- причина яка запустила важкі хвороби до яких була схильність, щпдС,
- причина яка запустила важкі хвороби, щпдС,
- причина яка вднесла свій суттєвий вклад у хворобливий стан померлог,о щпдС (напр.киснева недостатність),
- коронавірус запустив аутоімунний збій, щпдС...


інша додаткова класифікація: складова наслідків коронавірусу у смерті пацієнта серед інших наявних хвороб у цінувальних відсотках (10-90%)
........................................
Десь медична система просто захлинулася кількістю хворих і у помираючих похилих людей, не те що немає можливості кваліфіковано з'ясовувати причину смерті, а навіть місця для таких дій не вистачає, і ця ситуація реальна у декількох багатих країнах.
Просто величезна кількість хворих, навіть у багатих країнах, інколи обвалює систему. Не вистачає медичних ресурсів.
Багатство тут не допомагає, коли стається масове захворювання, самоізоляція, звільнення у купи лікарів і медпрацівників.

Боюся, що якщо літо і сонце нам не допоможуть, то така ситуація (падіння медицини) може виникнути і у нас буквально через тижня два-три-чотири. Далі буде куча смертей по інших важких хворобах (ненадання допомоги від перевантаження мед.системи).
Навіть для когось,  гірше того, може статися і навпаки, - велика спека може стати загострюючим фактором у людей, у яких від вірусу складається киснева недостатність, проблеми з диханням, проблеми з кровотоком у серці/легенях/мозку/нирках.
В першу чергу коронавірус, це проблема для людей, які і так важко переносять задуху, мають у чомусь кисневу недостатність.

Треба розуміти також, що є взаємозворотній зв'язок. Задуха, спека, переохолодження, інші хвороби погіршують боротьбу організму з вірусом. А вірус запускає кисневу недостатність, тромбоцитози і ускладнює цим інші хвороби. Запуск декількох хвороб у декількох органах  і системах, спричинений кисневою недостатністю, дуже ускладнює роботу імунної системи, приводить до її збоїв або гіперактивації.

З'ясування у таких складних ситуаціях реальних причин смерті, і у "мирний час" є великою головоломкою з купою невідомих, у більшості, - нерозв'язною достеменно. Що вже казати про медичну систему на грані краху від перенавантаження? З величезною біологічною загрозою для патологоанатома від досліджуваного матеріалу. Загалом то всі ж розуміють, що для цього потрібна лабораторії рівняння Р4 (захист від патогенів 4 класу ). 

У якийсь час уряду прийдеться приймати дуже складне рішення. Складна альтернатива. Чимось доведеться частково жертвувати. Або якістю допомоги у важких випадках, ефективність якої може бути питанням. Або ризиком втрати значної кількості медичних ресурсів (хвороби, смерті, перевтома, звільнення лікарів). А цей другий ризик неодмінно потягне за собою різке падіння якості медичної допомоги по інших важких смертельно-опасних хворобах. Чиїсь некомпетентні надії, що вірус прийде тільки у спеціально підготовлені медичні відділення вже не збулися. Безсимптомні носії неминуче принесуть його у всі відділення. 
Читати більше публікацій цього автора 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma