18 травня 1944 року почалася примусова депортація кримськотатарського народу з Криму до Середньої Азії. У період насильницької депортації загинуло близько половини переселенців, третина із них - діти до 14 років.
Через 70 років ця трагедія для кримських татар повторилася знову. Російські окупанти в Криму застосовують методи гібридної депортації.
Про це заявив перший заступник Постійного Представника президента України в АР Крим Ізет Гданов у четвер, 16 травня, під час відкриття у Херсоні творчої виставки «Наш Крим», присвяченої 75-й річниці депортації кримських татар.
«І вже у 2014 році ми бачили також нащадків тієї радянської влади, коли вони вдерлися у наш край. Дехто думає, що вони змінилися. Вони не змінилися. Вони не можуть дати наказ депортувати народ у тих вагонах для тварин, бо є інтернет-мережа, є міжнародна увага, є українське суспільство. Але вони застосовують методи гібридної депортації, вони знищують український народ – кримських татар, етнічних українців, змушують покидати Крим. І так само, як це було у 1944 році, завозять з території Росії людей для того, щоб змінити людей у Криму, щоб показати, що немає тут ніякого спротиву і всі тут за російську владу», - зазначив перший заступник Постійного Представника Президента України в АР Крим.
За його словами, кримськотатарський народ у 2014 році масово виступив проти окупаційного режиму у Криму, оскільки пам’ятає події 1944 року.
І всі пять років незаконної окупації Росією Кримського півострова кримськотатарський народ знову і знову стикається з політичними репресіями та переслідуваннями, зіставними з депортацією кримських татар у 1944 році.
На цьому неодноразово наголошують постійні представники України при міжнародних організаціях.
Так, у Відні Ігор Прокопчук під час засідання Постійної ради ОБСЄ у четвер, 17 травня, в своєї заяві в пам'ять про жертв депортації кримськотатарського народу з Криму радянським режимом сказав: "Після незаконної окупації Росією та спроби анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя у 2014 році кримські татари знову стикаються з політичними репресіями та переслідуваннями, зіставними з трагедією сталінської депортації".
Дипломат нагадав, що у травні 1944 року протягом двох днів близько 200 тис. кримських татар були насильно депортовані з Криму до Сибіру, Уралу та Середньої Азії в якості колективного покарання за нібито співпрацю з нацистами. Разом з ними з півострова була депортована і велика кількість представників інших націй, народностей та етнічних груп. Через жахливі умов перевезення загинули близько 7 тис. кримських татар, половина депортованих померли протягом подальших трьох років через голод та хвороби. Ті, які вижили, протягом десятиліття були позбавлені своїх прав, особливо свободи пересування.
Прокопчук зазначив, що після здобуття Україною незалежності в 1991 році уряд України вживав постійно зусилля з тим, щоб забезпечити кримських татар необхідними ресурсами для їхнього переселення та інтеграції в українське суспільство, з піклуванням про їхню історію, культуру та традиції. Парламент України також визнав депортацію кримських татар з Криму в 1944 році геноцидом кримськотатарського народу і визначив 18 травня як День пам'яті його жертв.
Втім, разом з окупацією Криму у 2014 році на півострів повернулися і репресії щодо кримських татар. Однією з перших жертв російської агресії став саме кримськотатарський активіст Рішат Аметов, в подальшому "понад 20 тисяч кримських татар були змушені покинути свою батьківщину". "Ті, хто залишилися - зазнають переслідувань та залякувань, про що свідчать численні звіти міжнародних організацій", - додав очільник української місії в ОБСЄ.
Він також нагадав, що незважаючи на відповідне рішення Міжнародного кримінального суду від 19 квітня 2017 року, Росія досі не зняла незаконну заборону на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу.
"Вшановуючи пам'ять жертв радянських терористичних кампаній, ми засуджуємо зростаючі тенденції в Росії, в окупованому Росією Криму та районах Донбасу з виправдання масових репресій сталінської епохи, зменшення їх масштабів та тяжкості, прославляння сталінізму, а також використання історії для виправдування російського експансіонізму за кордоном та репресії вдома", - підкреслив Прокопчук.
Дипломат також додав, що, на відміну від окупованих територій, пам'ятні заходи проводяться на всій території України, в тому числі за участю керівників держави та уряду. "Кримські татари є невід'ємною частиною українського народу, і Україна плекає свою історію, культуру та традиції. Вшановуючи цю урочисту річницю, ми повинні пам'ятати тих, хто загинув чи зазнав репресій, будь то в 1944 році, чи ж з 2014 року", - заявив він.
Ця публікація не лише про те, як поводиться Росія із захопленим півостровом, не лише про становлення до нього як до військового трофею. Ця публікація про трагедію цілого народу...
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma