Пенсіонери сьогодні у скрутній ситуації, бо лікування найпростіших хвороб, які постійно супроводжують людей похилого віку, вимагає дуже великих коштів. Отож взяв на себе сміливість публікувати окремі рецепти приготування ліків із лікарських трав за книгою жителя Рівненської області М. А. Носаля. Книга рекомендована академіком УРСР В. Г. Дроботько.
М. А Носаль, І. М Носаль
Лікарські рослини та способи їх застосування в народі
(переклад з російської на українську із книги М.А.Носаль, И.М.Носаль «Лекарственные растения и способы их применения в народе»)
1. Лікарські рослини, які застосовуються для лікування шлунку та кишківника
№1 Деревій, кровавник.
Збирання. Квіти деревія збирають під час цвітіння, а листя в кінці квітня і в травні.
Вважається, що деревій покращує травлення, призупиняє кровотечу і покращує правильний обмін речовин.
Вживання. Деревій вживається як в науковій так і в народній медицині. В народній медицині деревій є дуже популярним засобом лікування. Деревій є як внутрішнім так і зовнішнім засобом лікування.
Внутрішнє вживання. Чай з листя деревію п’ють при геморої, чиряках та слабких місячних кровотечах.
Доза – 30 гр. на 1 літр води.
Сік з листя деревію з медом, по 3 чайні ложечки в день приймають для посилення апетиту та покращення обміну речовин, для лікування хвороб печінки та жіночих.
При запаленнях сечового пухиря п’ють відвар із: деревій – 2 столові ложки; гусяча лапка (приворотень звичайний, зірочки) – 2 столові ложки; корінь лепехи – 1 столову ложку; березові бруньки – 1 столову ложку; ведмеже вушко (мучниця звичайна, мучичник, ведмежа ягода) – 2 столові ложки. Ці сушені рослини добре перемішують і беруть 2 столові ложки суміші, заливають 2,5 склянки сирої води, доводять до кипіння і кип’ятять 5 – 7 хвилин. Відвар проціджують, ділять на 4 частки і випивають ці частки за день.
Сильні болі в шлунку заспокоюють чаєм з із суміші квітів деревію та ромашки (по 1 столовій ложці на склянку кип’ятку). Лікування проводять із грілкою в області шлунку.
Зовнішнє застосування. Сік із листя деревію зупиняє кровотечу і допомагає дуже ефективно заживити рану. Так же лікують запущені виразки та чиряки.
Зимою для лікування ран і виразок використовують напар із квіток деревію плюс 1\ 3 ваги квіток ромашки.
При пораненні в полі беруть листя деревію, добре розминають і прикладають до рани. Рани заживають за 3 – 5 днів без загнивання.
Зберігання. Траву, листя і квіти деревію сушать в тіні і зберігають в жерстяних коробках.
№2 Лепеха, татарське зілля, шувар.
Збирання. Збирають кореневища восени або ж весною. Миють в холодній воді, відкидають тоненькі корені, ріжуть на дрібні кусочки і сушать в тіні.
Вживання. Корені лепехи, настояні на спирті, вважають чудовим дезинфікуючим засобом.
Спиртовий розчин перетертих на порошок коренів лепехи використовують для лікування важких гнійних ран, споліскують хворий цингою рот, а також при зубних болях.
На початку 20-го століття спиртовий розчин використовували для лікування холєри, іспанки та сипного тифу.
Настоянку кореня лепехи можна замінити аптечним маслом лепехи.
Порошок із висушеного кореня лепехи використовують для присипок гнійних ран.
Зберігання. Корені лепехи зберігають в цупких картонних коробках.
(Далі буде)
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma