Enigma Enigma

Володимир Селезньов

2019-03-12 17:46:44 eye-2 4293   — comment 3

Не деколонізація, а деімперіалізація!

Український інститут національної пам’яті ініціює перегляд дат заснування міст Дніпра та Павлограда, що на Січеславщині. Ця ідея народилася в межах проведення деколонізації України – позбавлення в публічному просторі слідів імперського минулого, зокрема тих, які можуть бути використані для відновлення імперії, передусім Російської. Про це повідомив голова відомства Володимир В’ятрович.

Також в Інституті нацпам’яті повідомили, що готують спеціальний законопроект щодо деколонізації України. Один із аспектів, що зачіпає цей документ, як раз і є передатація міст.

«Ми тільки розпочинаємо дискусію щодо необхідності деколонізації в Україні, й ті приклади, які я наводжу, це те, що ми вже напрацювали. Цього тижня, 14 березня, відбудеться перша публічна дискусія на цю тему. Відповідно, названі мною міста – Павлоград і Дніпро – це лише приклади», - запевняє В’ятрович.

Наводить він і приклад Одеси, яка має набагато давнішу історію, ніж кінець XVIII століття. Утім, фахівець каже, що необхідні дискусії за участі істориків та експертів щодо того, як проводити деколонізацію, зокрема вивчити досвід інших країн.

Цілком слушна і абсолютно актуальна ініціатива. Я багато вже, в тому числі й на Енігмі, писав про таку нагальну потребу  https://enigma.ua/articles/ukraini_potribna_deimperializatsiya, https://enigma.ua/articles/chi_isnuvala_novorosiya, https://enigma.ua/articles/skilki_rokiv_simferopolyu.

Лише кілька зауважень. Дуже б хотілося щоб Інститут нацпам’яті не забув про такі ключові українські міста, як Сімферополь і Севастополь, які також були засновані задовго до того, як у Криму з’явилися російські окупаційні війська наприкінці XVIII століття. Що ж стосується Павлограда, то тут не лише дату заснування, треба змінювати назву міста. Це ж якась фата моргана, що в Україні й досі одне з міст називається на честь російського імператора (Павла І). Та й Новомосковськ на тій же Січеславщині – штучна назва, нав’язана нам імперією.

І наостанок стосовно термінології самого процесу розросійщення. Тут я дещо не згоден з паном В’ятровичем. Як на мене, більш доцільно називати його деімперіалізацією, а не деколонізацією. І ось чому.

Від самого початку саме Київ був метрополією Москви. Власне Московія виникла на «окраїні» Київської Русі внаслідок колонізації цих споконвічних фіно-угорських земель слов’янами, у тому числі й з Наддніпрянщини (ще один потік йшов з півночі, з Новгороду).

Саме у нас московіти позичили й самоназву Русь, а згодом Росія. Ви коли-небудь чули, щоб назва імперії походила від назви її колонії? 

Та й у подальшому вихідці з України приймали найактивнішу участь у творенні Російської імперії. Власне основа імперської концепції була викладена в Київському Синопсисі, автором якого вважають архімандрита Києво-Печерської Лаври Інокентія Гізеля. І саме українці Феофан Прокопович, Лазар Баранович, Дмитро Туптало були так би мовити «політтехнологами» московського царя Петра І, підказавши йому ідею створення Всеросійської імперії (саме так вона спочатку офіційно називалась).

Що ж, як кажуть, крига зрушилась, але роботи тут чимало. У добру путь!

На світлині вгорі: російський герб на воротах Свято-Миколаївської церкви у Дніпрі

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma