Як зазначили на прес-конференції 9 січня адвокати підприємця, протягом 2017-2019 років, земельні шахраї, користуючись рекомендаціями інших фермерів, втерлися у довіру до Тарасова та продали йому землю за підробленими, як виявилось пізніше, документами. Проте слідство перекрутило цей факт і, за вказівкою зверху, звинуватило підприємця у шахрайстві. В результаті, майже два роки слідчі та судова система, замість встановлення правди, затягують розслідування, не допитують свідків, порушують норми закону. Разом з тим всіляко намагаються сфабрикувати докази проти агробізнесмена, який створив кілька тисяч робочих місць на Кіровоградщині та сплачував багатомільйонні податки. Зокрема, адвокати Тарасова розповіли, що на бізнесмена наразі чиниться безпрецедентний тиск зі сторони корумпованих органів, а його активи стають мішенню недобросовісних конкурентів та рейдерів.
«Ця ситуація — не тільки про Тарасова. Це про стан правосуддя в Україні. Коли бізнес стикається із таким рівнем тиску, це ставить під загрозу міжнародну репутацію країни і перспективи відновлення верховенства права», — наголосив адвокат підприємця Олександр Гардецький.
Шахрайство та саботаж розслідування
Як зазначив ведучий адвокат Сергія Тарасова Олександр Гардецький, агропідприємець є жертвою однієї з наймасштабніших афер із земельними ділянками в Україні. «Наш клієнт став жертвою шахрайської схеми, коли йому продали землю за підробними документами. Ще 29 липня 2023 року, не чекаючи оголошення йому підозр, Сергій Тарасов подав заяву до Головного слідчого управління Нацполіції про вчинення шахрайських дій щодо нього. Проте, як зауважив адвокат О. Гардецький, правоохоронці не поспішали діяти. Слідчі не тільки не долучили пана Тарасова як потерпілого, а й проігнорували ключові докази, які ми надавали», — підкреслив адвокат.
На його думку, ці дії мають всі ознаки умисного саботажу, спрямованого на те, щоб затягнути розгляд справи. «Слідство ігнорує ключові докази, а суди систематично відмовляють у розгляді скарг захисту. Ми будемо домагатися справедливості в Європейському суді з прав людини», — заявив О. Гардецький.
«Наразі Тарасов підозрюється в заволодінні 215 га земельних ділянок державної власності, начебто за допомогою утвореною ним організованою групою, в яку входили посадові особи Головного управління Держземкадастру в Кіровоградській області, нотаріуси з Кропивницького та Житомира, працівники агрохолдингу, який йому належить, а також інші взагалі невідомі йому особи. Слідчі, напевно за вказівкою зверху, відводять Тарасову роль організатора, який нібито розподілив обов’язки між учасниками групи згідно невідомо якого плану, де і ким розробленого. Проте все це не має жодних підтверджень чи доказів», — розповів Олександр Гардецький.
Як зауважили адвокати, з кожним місяцем, стараннями органів слідства, ситуація навколо Тарасова ставала все більш абсурдною та заплутаною. У лютому 2024 року адвокати подали нову заяву про вчинення шахрайських дій щодо Тарасова у Кропивницькому. Та за словами іншого адвоката Тарасова Анатолія Ларіна, слідчі зволікали з внесенням відомостей до ЄРДР доки суд не змусив їх це зробити. «Але замість того, щоб розслідувати справу, вони відкрили нове провадження проти нашого клієнта на основі сфабрикованих доказів», — зазначив адвокат.
Сторона захисту впевнена, що тиск на Сергія Тарасова мотивований тим, що для когось його активи та підприємства є дуже бажаною ціллю. Так, у червні 2024 року суддя Юр’єва, і за сумісництвом, дружина високопосадовця прокуратури Кіровоградської області, що керував слідством, наклала арешт на майно Тарасова, включаючи активи 70 підприємств. «Це рішення було не лише незаконним, але й економічно катастрофічним. Воно поставило під загрозу тисячі робочих місць підприємств Тарасова. Пізніше, у липні 2024 року, Кропивницький апеляційний суд скасував це рішення, що опосередковано підтверджує замовний характер справи», — зауважив Олександр Гардецький.
В результаті низки дивних юридичних процедур та маніпуляцій, справу Тарасова у червні 2024 року було передано до Києва. «Це було зроблено з єдиною метою — уникнути об’єктивного розслідування на місцевому рівні. Усі дії прокуратури спрямовані на те, щоб ускладнити захист нашого клієнта», — підкреслив адвокат А. Ларін.
Як розповіли адвокати, натлі системного тиску на Сергія Тарасова ситуація отримала широкий міжнародний резонанс. Зокрема Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який є кредитором бізнесу Сергія Тарасова, направив офіційну ноту протесту до уряду України. «ЄБРР закликає українську владу припинити незаконний тиск на бізнес і забезпечити неупереджене розслідування», — йдеться у заяві банку.
«Тиск на мого клієнта загрожує не лише його бізнесу, а й інвестиційному клімату України. Якщо такі випадки не будуть зупинені, міжнародні фінансові інституції можуть переглянути своє ставлення до співпраці з Україною. До того ж є Указ Президента України Володимира Зеленського, який прямо вказує на необхідність провести інвентаризацію всіх справ, порушених проти бізнесу, з метою припинення тиску і свавілля, та покращення інвестиційного клімату. Але цей указ по відношенню до мого клієнта повністю саботується. І це є дуже поганим сигналом для міжнародних партнерів, інвесторів та донорів України», — зауважив адвокат Гардецький.
Сторона захисту Тарасова неодноразово заявляла про численні порушення прав Тарасова та майже повне ігнорування законів і норм права по відношенню до їх клієнта. «В це важко повірити, але слідство відмовляється допитувати ключових свідків, по яких є підозри, ігнорує аудиторські висновки та навмисно затягує справу. Вони не хочуть допитати навіть самого Сергія Тарасова! Це безпрецедентна правова ситуація та грубе і системне порушення прав нашого клієнта», — наголосив Анатолій Ларін.
«Ми вже подали перші скарги до ЄСПЛ і плануємо подальші юридичні дії на міжнародному рівні. Та спершу ми маємо пройти всі етапи в українському правосудді. Але слідство боїться направляти справу до суду, бо відчуває що може програти», — наголосив адвокат Гардецький.
Ситуацію ускладнює той факт, що правоохоронні органи, з метою тиску на Тарасова, залучають третіх осіб і намагаються через них протягнути свої хиткі схеми.
Зокрема, як повідомив адвокат Сергій Войченко, секретарку Сергія Тарасова, Олену Мощинську безпідставно підозрюють у злочині, що є частиною тиску на її керівника. Але всі звинувачення проти неї не мають жодних підстав.
«Мою клієнтку підозрюють у шахрайських діях щодо купівлі земельних ділянок, начебто за дорученням Сергія Тарасова. Але всі дії Мощинської здійснювалися в межах довіреності, тоді як зазначені договори з купівлі-продажу земельних ділянок, в укладенні яких вона брала участь, не визнані недійсними. До того ж, сторона обвинувачення досі не представила доказів, які б підтверджували факти правопорушень з боку Мощинської», — повідомив її адвокат.
Сергій Войченко також розповів, що зі сторони слідства відбувається системне порушення прав і законних інтересів осіб, які не мають відношення до провадження щодо Тарасова. Там і незаконний обшук, і фактичне викрадення слідчими грошей, які належать рідному брату чоловіка Мощинської — військовому, що служить «на нулі» та відправляє свою зарплатню родині.
Крім того, за свідченням захисту, відбувається свідоме затягування слідства та системне порушення строків розгляду клопотань.
«Уявіть рівень падіння правоохоронної та судової системи, де клопотання захисту, спрямовані на збирання доказів невинуватості, не розглядаються судами місяцями! – зазначає адвокат Войченко. — Клопотання сторони захисту в Печерському суді слухаються понад три місяці. До того ж, матеріали справи не надаються для ознайомлення, що блокує підготовку захисту до судового розгляду і перешкоджає відновленню порушених прав Мощинської. Все це робиться лише з однією метою — щоб не відбувся суд, і щоб не довелося виправдати Сергія Тарасова. Адже розвал цих справ буде означати, що справа проти самого Тарасова не має жодних перспектив і її треба закривати. Вважаю, що справу проти Олени Мощинської використовують як інструмент політичного та кримінального тиску на Сергія Тарасова. Захист закликає правоохоронні органи та суди дотримуватись закону, забезпечити об’єктивне розслідування та припинити порушення прав невинних осіб», — підсумував свою промову адвокат Мощинської. На питання, яка перспектива очікує справу його підзахисної, Сергій Войченко дав впевнену відповідь: лише повне, всебічне виправдання!
За висновком сторони захисту, ситуація навколо Сергія Тарасова є тривожним сигналом для всіх, хто веде бізнес в Україні.
«Зараз в Україні не існує жодних ефективних механізмів проти зловживань правоохоронних органів, жодна людина не може почуватися у безпеці, якщо правоохоронці отримають наказ зверху про її переслідування», — вважає адвокат Олександр Бабіков.
Захисники також розповіли, що непрофесіоналізм та упередженість слідства доходить до повного абсурду. Наприклад, слідча суддя Т. Гуртова відмовилась скасувати постанову про зупинення кримінального провадження у зв’язку з розшуком підозрюваної особи навіть попри те, що ця людина померла ще рік тому (!). В результаті, суддя постановила… шукати підозрюваного або надати їй беззаперечні докази про смерть. При чому, її не переконали ні свідоцтво про смерть підозрюваного, ні фото з його могили! Як наслідок цього беззаконня, слідчі продовжують «шукати» цю померлу особу, пишуть довідки, що в результаті оперативно-розшукових дій та всебічного розслідування, місце знаходження цієї особи встановити не вдалось.
Наразі Сергій Тарасов вирушає до США, де планує зустрітися з американськими політиками та представниками бізнес-спільноти. Він має намір не лише розповісти про своє переслідування, але й привернути увагу до системних проблем української правової системи. «Ця справа ставить під загрозу інвестиційний клімат і міжнародну репутацію України. Якщо подібні випадки не припиняться, це матиме катастрофічні наслідки. Але треба зрозуміти, що Тарасов не має жодного наміру нашкодити Україні, адже він є великий патріот, який жертвував багато коштів на ЗСУ та допомогу переселенцям. Він хоче добитися справедливості для себе та покарання тих, хто переслідує український бізнес і псує своїми незаконними діями міжнародний імідж нашої Держави», — зазначив адвокат Гардецький.
«Ця справа показує, наскільки вразливим є бізнес в умовах слабкої правової системи. Ми закликаємо владу забезпечити об’єктивне розслідування та захист прав нашого клієнта. І ми не зупинимось доки не доведемо цю справу до справедливого кінця – виправдання нашого клієнта, навіть якщо доведеться залучити ЄСПЛ», — підсумував свій виступ адвокат Олександр Гардецький.
Тим часом, міжнародна увага до цієї справи зростає, і від того, як Україна вирішить цей кейс, залежить її майбутня репутація, як надійного партнера для інвестицій.
Валентина Собчук, Антон Рудницький за матеріалами прес-конференції та відкритих джерел
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma