Політичний розпад коаліції та падіння уряду: Німеччина готується до нових виборів
У понеділок, 16 грудня, німецький парламент – Бундестаг – проголосував за недовіру уряду канцлера Олафа Шольца, що відкриває шлях до дострокових парламентських виборів у лютому 2025 року. Результати голосування стали очікуваними, враховуючи кризу в коаліції, яка розпалася минулого місяця. Про це повідомляє Deutsche Welle.
Порушення питання вотуму довіри є рідкістю в Німеччині. Це лише шостий випадок у післявоєнній історії. Востаннє таке було 2005 року, коли тодішній канцлер Герхард Шредер організував дострокові вибори, на яких з мінімальним відривом перемогла Ангела Меркель.
Із 717 депутатів, які взяли участь у голосуванні, лише 207 парламентарів висловили підтримку уряду Шольца, що відповідає чисельності фракції Соціал-демократичної партії (СДПН), очолюваної чинним канцлером. Натомість 394 депутати проголосували за недовіру уряду, а 116 – утрималися від голосування.
Ще перед голосуванням про довіру лідер ХДС Фрідріх Мерц відкинув можливість створення коаліції із «зеленими» на чолі з кандидатом у канцлери Робертом Хабеком. Мерц розкритикував плани Хабека щодо підвищення податків і посилення перерозподілу, назвавши політика «обличчям економічної кризи в Німеччині».
Що означає вотум недовіри для Шольца? Відповідно до процедури, Олаф Шольц має звернутися до президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра з проханням про розпуск парламенту. Президент має 21 день для ухвалення рішення, але вже раніше підтримав дату дострокових виборів. Після розпуску парламенту вибори мають відбутися протягом 60 днів. Попередньо, їх погодили провести 23 лютого 2025 року. Шольц залишається тимчасовим лідером, доки новий уряд не буде сформовано.
Зазвичай федеральні вибори відбуваються що чотири роки. Але в особливих політичних кризових ситуаціях — насамперед, якщо підтримка канцлера в парламенті похитнулася — голосування можна провести раніше.
Нагадаємо, трипартійний уряд Шольца розпався 6 листопада, після того, як канцлер звільнив міністра фінансів через тривалу суперечку про те, як відродити економіку країни.
Політична ситуація в Німеччині загострилася після виходу Вільної демократичної партії (ВДП) із коаліції у листопаді. Це призвело до втрати урядом більшості в парламенті та зумовило голосування про недовіру.
Останні соціологічні опитування демонструють значний розрив між партіями. Християнсько-демократичний союз (ХДС) під керівництвом Фрідріха Мерца має найвищі шанси на перемогу та може розраховувати на підтримку понад 30% виборців. Другу позицію займає ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини» (АдН) із 18%, а Соціал-демократична партія Шольца наразі має лише 17% підтримки. Партія «Зелені», що входила до коаліції, може отримати 13%.
Розпуск парламенту та призначення дострокових виборів знаменують завершення політичного періоду так званої «світлофорної коаліції» під керівництвом Шольца. Німеччину очікує політична боротьба за визначення нових векторів розвитку країни у контексті складної економічної ситуації та геополітичної напруги в Європі.
Наразі політичні аналітики прогнозують повернення до влади консервативного блоку ХДС/ХСС, який може сформувати нову урядову коаліцію.
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma