9 грудня у Парижі відбудеться зустріч на вищому рівні у так званому нормандському форматі.
Що це означитиме для українців?
Слід зазначити, що навіть сам факт проведення нормандської зустрічі - перемога дипломатії Зеленського. Адже остання повноцінна зустріч у цьому форматі, на рівні лідерів держав відбулася у 2016 році, на рівні міністрів – у 2018 році. Українці ж продовжують гинути у війні – на сьогодні, за даними ООН, налічується біля 13 тисяч загиблих.
Росія всіляко відтягувала момент зустрічі, оскільки саме затягування було вигідно країні-агресору. Таким чином Путіну створили зону комфорту: він діяв на Донбасі руками власних маріонеток («ихтамнет») і не мав необхідності відповідати на зручні питання міжнародних партнерів. Президент Зеленський вважає це неприпустимим і виступає за якнайскоріше досягнення миру.
Впродовж трьох років з часу останньої зустрічі у Нормандському форматі не було прогресу у просуванні до миру. Президент Зеленський ішов на вибори з гаслами припинення війни.
У той час як інші політики лише обіцяли і де-факто нічого для цього не робили.
Володимир Зеленський наполегливо здійснював і продовжує здійснювати реальні кроки для відновлення територіальної цілісності та захисту суверенітету України.
Тепер політика України змінилася на більш прагматичну і дієву. Погодження формули Штайнмайєра і розведення сил і засобів на трьох ділянках були частиною продуманого дипломатичного маневра. Мета якого була - змусити Путіна робити відповідні кроки на зустріч, демонструвати прихильність до мирного рішення та врешті-решт - піти на зустріч у Нормандському форматі.
Мету було досягнуто: Путін повернув полонених, повернув кораблі та дав команду на розведення військ. Якщо б він цього не зробив у відповідь, він був би винний у тому, що деескалації не відбувається. І хоч він намагався всіляко затягувати процес, висуваючи нові вимоги (наприклад, підготувати проект підсумкового документу), дата і місце зустрічі нарешті погоджені всіма сторонами.
Ніяких «капітуляцій» або «зрад» на Нормандській зустрічі не відбудеться. А справі досягнення миру вона так чи інакше послужить. В гіршому випадку зустріч може закінчитися нічим. В кращому - досягненням домовленостей по окремих питаннях мирного процесу і визначенням приблизної дати наступної зустрічі.
Зрозуміло, що шлях до миру не буде швидким та легким. Але українці повинні усвідомлювати, що ситуація «ні війни, ні миру» неприпустима.
Наші громадяни щодня гинуть у клятій війні!
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma