Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2023-10-06 14:54:48 eye-2 3963   — comment 0

Нові правила війни

Коли дізнаєшся про ці маленькі приватні подробиці грандіозних подій, чомусь на думку одразу спадає випадок з українською жінкою, яка у своєму городі підбила ворожий дрон банкою з огірками. Або харківських гопників, які, озброївшись шматками цегли, віджали танк у зайшлих до них на район москалів. Ну, а чим не зброя майбутнього?

«Майбутні війни будуть технологічно невигадливими, - підтверджує автор цієї книжки. - Дешеві дрони можна придбати в інтернеті й удосконалити в чиємусь гаражі. Озбройте їх примітивною вибухівкою - і вуаля! Маєте власний загін повітряних камікадзе. Керуйте кількома сотнями таких одночасно, атакуючи ціль роєм, або наводьте їх системою GPS-навігації, як ракету «Томагавк». Сучасні вороги перетворюють на зброю буденні речі: комерційні авіалайнери, саморобні дорожні міни, жилети смертника й вантажівки. Держави витрачають мільярди доларів у намаганні розгромити цю неоковирну кустарщину, і в них нічого не виходить. Невигадливі технології — які так легко дістати й так важко перемогти — визначатимуть вибір зброї майбутнього»

Загалом ця книжка - важливий посібник від ветерана й військового експерта США з ведення сучасних збройних конфліктів для нового покоління воїнів, а також професійне дослідження війни «минулого, теперішнього та майбутнього» і того, що ми повинні робити, якщо хочемо перемогти, Не дивно, що «Нові правила війни. Перемога в епоху тривалого хаосу» Шона Макфейта мають передмову до українського читача. «2022 році всі були українцями, - нагадує автор. - Світ із жахом спостерігав, як росіяни розпочали бліцкриг в Україні, ознаменувавши першу велику війну в Європі від часів Гітлера, Кремль, як і багато військових експертів на Заході, очікував, що виграє війну за лічені дні. Відставні американські генерали красувалися в ефірі телеканалів, прогнозуючи, що Росія неминуче розіб'є Україну ще до п'ятниці. Колишній президент США Дональд Трамп похвалив Владіміра Путіна як «розумного» і дорікнув країнам НАТО як «не надто розумним». Більша частина світу сприймала перемогу Росії як трагічну, але неминучу. А тоді Україна показала, на що вона здатна. Україна показала міжнародній спільноті, як потрібно боротися з агресором - не оонівськими меморандумами, а жорсткою відсіччю, і цим здобула уми й душі всього світу».

Далі автор книжки пропонує сміливе й глибоке керівництво для війни майбутнього, беручи найкраще від Карла фон Клаузевіца, Сунь Цзи, сучасних військових мислителів та з власного досвіду. Пройшовши шлях від Армії США до командування найманцями, приватної розвідки й договорів на постачання зброї, він як ніхто інший знає, як перемагати в умовах хаосу. Тож цей новий погляд на війну може допомогти українським воїнам здолати агресора сьогодні та підготуватися до воєн майбутнього. «Війни майбутнього будуть зовсім не схожі на минулі війни, - нагадують нам. - У разі, якщо між великими державами, як-от США й КНР, виникне гострий конфлікт, усі переконані, що сторони воюватимуть традиційним способом. Аж ніяк. Традиційна війна померла. Ті, хто застряг у традиційному типі мислення, імовірно, взагалі навіть не вважатимуть майбутні конфлікти війнами, доки не стане занадто пізно».

 

Шон Макфейт. Нові правила війни. Перемога в епоху тривалого хаосу. – К.: Наш Формат, 2023

 

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma