Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2021-11-20 11:29:05 eye-2 3931   — comment 0

Новий Світовий сюжет?

…Сюжетів, як відомо, багато не буває. Зрештою, їх всього чотири, якщо вірити Борхесу – саме з них література клепає нові історії. Так само ідеї, про які мова у цьому романі суголосні світовим процесам, що панували в культурі недавніх часів. Тобто тоді, коли у ній правив бал Дерріда, і «лихие пророки, бодрые мальчики и девочки авангарда и декон­структивизма, объявили, что история человечества завершена, и все её законы действовать перестали, что парадигма большого искусства и великого художника отработана и более не пона­добится, и уповают на «интуитивное обретение вертикального измерения бытия».

Але мало з’явитися щось, що повернуло би любов до слова, як до ближнього, а не лише як способу комунікації.  І в романі «Інша книга» Олексія Л. Ковальова це з’являється, що бентежить згаданих пророків. «Но, кажется, и они чувствуют, что земля под ногами дрожит всё-таки на свой особый лад, - знаходимо ми підтвердження, - не по-модернистски, потому и пробалтываются заплетающимися от сотрясения язы­ками о каком-то грядущем новом мифе, о принципиально ином Гильгамеше...»

Саме книга, яку під час пандемії читає герой роману, молодий лікар у відділенні інтенсивної терапії, і в створення якої виявляється затягнутий, і стає продовженням і життя, і літератури, і сюжету цього незвичного роману. Хто її автор? Яка його мета? По-перше, він, будучи анонімом, привернув увагу читачів на форумі своєю ідеєю про настання нового Світового Сюжету, і у книзі з'являються нові й нові персонажі, зацікавлені у розвитку цієї ідеї. Таким чином, книга – це загадкове явище нової інформаційної технології – продовжує писати сама себе.

По-друге, Башляр. Точніше, його міркування про дім, домівку, сховище. «То, что она предлагает — это убежище, где вы сможете устроить себе гнездо, ощутить себя дома, - підказують герою. - Отсюда можно взглянуть на реальность гораздо более проникающим взглядом. А с другой стороны — посмотрите, это ведь уже почти явление нового Мирового Сюжета».

Таким чином, віртуальна книга анонімного автора пишеться цілком реальними персонажами, які знайомляться між собою. А її розділи, що з'являються один за одним, захоплено створювані спільними зусиллями, стають важливою частиною існування цих героїв - у передбаченому автором новому Світовому Сюжеті.

 

Алексей Л. Ковалев. Другая книга. – К.: Каяла, 2021

 

Ілюстрація: Pedro Peralta

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma