Впевненість у тому, що ми здатні відрізнити правду від брехні, оскільки наш чудовий мозок, налаштований на виживання, нас захищає – звичайнісіньке упередження. "Твій мозок тобі бреше", - запевняють нас у книжці "Обережно: фейк" Нерейди Каррільйо. І якщо дорослі сяк-так розуміють, що в суцільному потоці інформації, який ллється на нас щодня, – не все є правдою, то дітей важливо навчити орієнтуватися в інформаційних потоках.
Утім, навіть дорослі іноді ніяк не второпають, що мозок, який щодня зайнятий тим, щоб змусити нас прокинутися, піти на роботу і зробити все, щоб вижити у цей непростий час, насправді не такий вже бездоганний захисник. "Мозок не здатен обробити всю інформацію, яка до нього надходить, - застерігає авторка, - це просто неможливо, тому часом він спрощує та скорочує з метою ухвалення рішень. Це те, що в психології називається евристикою. Коли скорочення призводять до помилок, ідеться про когнітивні упередження. Усі мають когнітивні упередження і часто вони трапляються в ситуаціях, які ми вважаємо небезпечними. Наш мозок запрограмований на виживання та розмноження, тож коли з'являється можливість реалізувати одну з цих цілей він вмикається на повну та починає спрощувати".
Зокрема, додамо, погоджуватися на зручну брехню на противагу неприємній правді. Натомість авторка розповідає, кому це буває потрібно, та навіщо відрізняти фейки від істини. Її книжка пропонує низку ефективних інструментів та методів перевірки інформації, будучи здатна перетворити кожного читача та читачку на справжніх ловців брехні, яких складно буде обдурити.
Нерейда Каррільйо. Обережно: фейк. – К.: Каламар, 2024
Фото: «День шакала»
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma