Enigma Enigma

Mikki Mon

2019-10-02 09:05:03 eye-2 2751   — comment 0

Підпис під формулою Штайнмайера

Україна дала згоду на формулу Штайнмайера. Це перемога чи капітуляція? Для багатьох є незрозумілим, такий неочікуваний та швидкий перебіг подій.

Спробуємо розібратися що ж сталося.

Україна погодилася з горезвісної формулою Штайнмайера. Правда, кожна зі сторін вкладає в це поняття своє розуміння. Підписаних документів ніхто поки не бачив, тому про формулу можна судити лише зі слів Президента Володимира Зеленського. Незважаючи на це багато хто вже встиг назвати сьогоднішні події капітуляцією України та здачею Донбасу. У президента радять не панікувати, а дочекатися саміту нормандського формату. Що означає згоду України на умови Росії і чим це загрожує нашій країні.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. 1 жовтня ввечері російські ЗМІ повідомили про те, що представник України в тристоронньої контактній групі Леонід Кучма "поставив підпис" під формулою Штайнмайера. "Всі сторони підписали листа на адресу ОБСЄ з повідомленням, що кожна сторона підтримує формулу і її виконання", - повідомив російський ТАСС. Через півтори години український Президент зібрав екстрений брифінг, до початку якого не було жодного підтвердження з української сторони про те, чи підписував щось Кучма в Мінську.

ВІДПОВІДЬ ЗЕЛЕНСЬКОГО. Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що в Мінську пройшло засідання ТКГ і на ньому було досягнуто ряд домовленостей. Зокрема, про розведення військ в Петровському і Золотому, а також обмін полоненими. В обох випадках президент не уточнив дедлайни. І тільки після цього Зеленський вирішив поговорити про головну "страшилки" останніх тижнів - формулою Штайнмайера.

На пряме запитання, чи підписував Кучма формулу, Зеленський заявив: "Ми відповіли на лист пана Сайдік, що ми узгоджуємо текст формули Штайнмайера. Формула Штайнмайера повинна бути імплементована в новий закон про особливий статус, якого ще немає".

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Росія висунула умову для проведення саміту нормандської четвірки - згоду офіційного Києва на формулу Штайнмайера - і Зеленський на нього погодився. Тепер лідери країн-учасниць повинні узгодити дати саміту. Президент Франції Еманнюель Макрон сподівається, що це відбудеться в найближчі тижні. Примітно, що французький лідер 1 жовтня закликав реалізувати формулу Штайнмайера, назвавши її "компромісною".

Ключова проблема - ніхто не бачив тексту листа ОБСЄ, під яким представник України залишив підпис. Спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік взагалі сказав, що підписи стоять не під одним загальним документом, а під окремими листами. Тобто чисто теоретично кожна зі сторін могла погодитися на своє трактування формули. Підтвердженням цього можна вважати повідомлення Россмо про те, що представники терористичних організацій ЛНР і ДНР підписали "особливу думку" до формули Штайнмайера. А саме, що всі дії України щодо імплементації формули повинні нібито узгоджуватися з бойовиками. На брифінгу Зеленський спробував пояснити, що Україна вкладає в формулу Штайнмайера.

"Тимчасовий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей, відомий також в суспільстві як закон про особливий статус Донбасу, починає діяти на постійній основі за умови, коли там відбудуться місцеві вибори, проведені відповідно до Конституції України та законодавства України , а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародним стандартам демократичних виборів. Це означає, що ніяких виборів під дулом кулеметів не буде і не може бути ", - заявив український президент. І додав: щоб на території ОРДЛО відбулися вибори, всі війська повинні бути виведені, а захоплений ділянку українсько-російського кордону переданий під контроль України.

ЩО БУДЕ ДАЛІ. Тепер Верховна Рада повинна імплементувати формулу Штайнмайера в українське законодавство. Нинішній закон про особливий статус розрахований до кінця року.

РЕАКЦІЯ. Фракція Європейська солідарність виступила категорично проти формули, назвавши її "легітимізацією російської окупації Донбасу і анексії Криму". Фракція Голос, в свою чергу, вимагає провести 2 жовтня закрите засідання Ради, щоб Зеленський пояснив свій план з протидії російській агресії. Батьківщина також засудила формулу і закликала Зеленського проконсультуватися з фракціями.

ДУМКИ. Екс-представник України в ТКГ Роман Безсмертний вважає згоду на формулу Штайнмайера величезною помилкою, яка "межує зі злочином". "Росію не цікавить питання виведення збройних сил. Їх цікавить, щоб Україна десь і колись черкнула свій підпис під словом" вибори ". Коли Росія це отримає, то я навіть не сумніваюся, що вони підуть на той шлях, на який вони пішли по Криму. Вибори будуть проведені. що скаже ОБСЄ, їх мало цікавить. Тим більше, ми бачили ситуацію щодо ПАРЄ. Невже хтось сумнівається, що в ОБСЄ інша ситуація? " - зазначив Безсмертний в інтерв'ю Радіо НВ. 

Нардеп від Слуги народу і член комітету з питань зовнішньої політики Святослав Юраш повідомив LIGA.net, що не бачить в цій ситуації капітуляції інтересів України. "Я бачу, навпаки, шлях до миру, який ми обіцяли", - заявив він. Нардеп упевнений, що Зеленський зустрінеться зі своєю фракцією і пояснить стратегію врегулювання російсько-української війни в Донбасі.

Екс-міністр закордонних справ Павло Клімкін вважає, що формула Штайнмайера не має ніякого сенсу без дорожньої карти її імплементації та виконання умов безпеки. "Тобто питань стало більше, ніж було. Суспільство вимагатиме відповідей на них. Таких, які не вирішують проблему окупації Донбасу за рахунок України", - написав Клімкін в Facebook. 

З ним згодна глава правління громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська. "Якщо ми не маємо плану з деталями, запобіжниками, гарантіями, етапами, то ми заплатимо занадто велику ціну за формулу, яка з юридичної точки зору є нікчемним документом", - написала вона в Facebook.

Політолог-міжнародник Микола Капітоненко вважає, що основна мета Зеленського - заморожування конфлікту, а не повне його рішення. "Повне рішення зажадає більш високу ціну. За заморожування конфлікту Зеленський готовий заплатити", - зазначив він в коментарі LIGA.net. На його думку, Зеленський погодився на формулу Штайнмайера, щоб змусити Росію сісти за стіл переговор в нормандському форматі і озвучити свою ціну Донбасом.

"Він чекає, що Росія сформулює свої вимоги на саміті і тоді буде думати, чи йти на них. Але такі роздуми будуть легше даватися з опцією по заморожуванню конфлікту в кишені. Що дозволить йому зупинити обстріли і виконати своє основну передвиборчу обіцянку", - резюмував політолог.

ВИСНОВОК. Україна дала згоду на формулу Штайнмайера. Це маленький крок до перемоги. Це маленький крок до припинення вбивст на Сході країни. Це маленький крок до реальних домовленостей. Це маленький крок до змін в українському законодавстві. Це маленький крок... але він зроблений в сторону ПЕРЕМОГИ!

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma