Реалії сьогодення такі, що громадським журналістом та блогером стати можуть усі охочі. Громадська журналістика, доповнює інформаційний простір, а часом і стає конкурентною на рівні з традиційними ЗМІ.
Повідомляючи громадськість про незаконне вирубування дерев, сумнівну забудову чи резонансне ДТП, звичайна людина стає громадським журналістом. Дедалі частіше новинні сайти та подекуди й телеканали використовують в сюжетах аматорські відео з мережі Youtube. Так, головними «інформаторами» традиційних ЗМІ стають так звані громадські журналісти.
Громадянська журналістика має певну специфіку, і насамперед, це оперативність. Громадська журналістика виникає як результат певних обставин. Авторами статей, зазвичай є очевидці подій. Вони не дотримуються традиційних схем підготовки інформації, а діють під враженням від події та моментально повідомляють про це в соцмережах. В той час, коли телеканали програють в інформуванні декілька годин, витрачаючи час на підготовку сюжету та очікування запланованого виходу в ефір.
Проте, громадська активність в мережі не завжди є такою «солодкою». Однозначним позитивом, як вже зазначено раніше, є оперативність. Та чи відповідає етичним нормам, поширена інформація? Громадські журналісти, блогери та неприбуткові медіа займають медіапростір, проте не завжди діють за єдиними правилами журналістики.
Дотримання професійних етичних стандартів в українських медіа контролює Комісія з журналістської етики, яка є органом саморегуляції роботи журналістів і редакцій в Україні, яка в свою чергу належить до Міжнародної мережі етичної журналістики. Це орган саморегуляції роботи журналістів та редакцій, який дозволяє обговорювати та пропонувати шляхи вирішення конфліктних ситуацій базуючись на єдиному стандарті роботи – Кодексі етики громадського журналіста. Даний орган спрямований на контроль роботи професійних журналістів. Тобто, робота громадських журналістів та блогерів не є полем для дослідження даною комісією. Відповідальність за дотримання етичних норм в їхній роботі залежить лише від добросовісності автора.
Аналізуючи дану ситуації, я хочу підкреслити, що людина, яка подає інформацію для громадськості має дотримуватися етичних правил. Незалежно від того, чи ви є професійним журналістом, чи свідомо обираєте шлях громадської журналістики. Автори повідомлень є відповідальними за її точність, достовірність, неупередженість… Вони мають відігравати роль незалежного спостерігача, уникати «мови ворожнечі», що криється в некоректних висловлюваннях на адресу етнічних, конфесійних чи інших соціальних груп та запобігати трансляції меседжів, що здатні ненависть. В час, коли триває війна на Сході України, нам важливо запобігати розпалюванню інформаційної війни та формувати культуру професійної та чесної журналістики.
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma