" Хоча розум сам часто діє за допомогою уяви,
але мисляча людина завдяки філософії
спроможна знайти свої помилки,
відокремити уявне від істинного."
Миколай Кузанський
1
«Час все розставляє на свої місця. Безжалісно. І не приймає апеляцій» – це поняття народилося тисячі років тому, як наслідок гучних і не дуже подій, причиною яких було невміння окремої людини чи колективу людей відрізнити свою ілюзію від об’єктивної реальності.
Найгучнішою (і знаковою в плані наших міркувань) подією з найдревніших часів була Троянська війна, в якій сфокусувались практично всі ілюзії кожної людини та всього цивілізованого людства з найдавніших часів що-до сенсу свого існування.
Ці ілюзії не розвіялись до наших днів, а тому продукують народження і нагромадження нових ілюзій, які в нашій уяві повстають або епічною героїкою, або апокаліптичними картинами. В залежності від того, по яку сторону від межі розвитку подій ми стоїмо.
Ще одна історична подія вже з минулого і яку можна дослідити. Ця вибухова подія відома в історії України, як Хмельниччина. Причиною виникнення Хмельниччини була ілюзія «права сили».
1 липня 1569 року була підписана Люблінська унія за якою на мапі Європи утворилася Річ Посполита. Не останню роль у створенні Речі Посполитої відіграла дрібна українська шляхта, яка спокусилася на польську пропаганду і зламала застороги українських магнатів Радзивілла та Костянтина Острозького (окремий пост «Від Русі до України»)…
Далі польська шляхта потрапила в шори власної ілюзії «права сили», в якій «честь шляхтича» видобувається виключно мечем…
Війна 24.02.22 була породженням ілюзії власної всемогутності в усьому російському суспільстві, ілюзією відновлення російської імперії, що й регулярно демонструвалося гаслом «Можем повторить». Повторили…
Коли ілюзія наштовхується на об’єктивну реальність, утворюється спалах емоцій, який засліплює і породжує в уяві людини фантасмагорію найрізноманітніших картин. Це перша точка, в якій є можливість для врегулювання ситуації, але спочатку потрібно позбавитись ілюзії, або хоча б вгамувати її до здорового глузду.
Однак, як показує історія сучасної цивілізації, найскладнішим для людини в усі часи був процес виходу з ілюзорного світу, який будується нашою уявою.
Перша сутичка ахейців і троянців показала, що реальність – це довга війна на виснаження. В ту історичну мить проявилась нова реальність, яка наочно, на першому ж прикладі, показала, що кожна війна є не героїчною подією, а брутальним масовим вбивством. І що результатом масового вбивства є не створення нової реальності, а продовження старих ілюзій. Ситуація диктувала необхідність виходу з ілюзій «героїчного епосу» і пошуку іншого русла для виходу енергії, яка накопичується в суспільстві… Тут і пригадується «Гордіїв вузол»…
Хмельниччина. Битва під Пилявцями остаточно затвердила реальність процесу, започаткованого гетьманом Сагайдачним. Але…
«Жест доброї волі» весною 2022 року міг не тільки зупинити війну 24.02.22, але й остаточно врегулювати всі застарілі міжнаціональні конфлікти і вивести цивілізацію на новий рівень розвитку. Тим більше, що для цього вже формувалися абсолютно всі умови: проекти для міжпланетних польотів у Сонячній системі, квантові комп’ютери, штучний інтелект… Але…
Що є спільним для продовження всіх згаданих нами історичних подій саме в тому руслі розвитку історії, яка й відома нам сьогодні?
«Вы не имеете права проигрывать!» (Якуб Кедмі). Саме це ілюзорне уявлення «честі» штовхає великі людські колективи до «піррової перемоги», до продовження древніх ілюзій і остаточно ламає будь яку спробу зрозуміти чи хоча б усвідомити об’єктивну реальність.
Так, ахейці за допомогою хитрощів зруйнували Трою і вирізали непокірних, але довірливих і цікавих до новинок троянців. Але! Що, в результаті кривавої різанини, отримали ахейці? Нічого. Далі було вторгнення дорійців. Кривава різанина з персами. Вторгнення македонців…
Іронія історії в тому, що частина троянців-втікачів заснувала Рим, який з часом перетворився на могутню імперію і …поглинув нащадків ахейців, які продовжували святкувати перемогу над Троєю.
Так, посполите рушення королівської Польщі виграло Берестецьку битву. Але! Потім була битва під Батогом і союз козацької України з Московським царством, в результаті якого з’явилась російська імперія, яка (знову ж таки іронія історії!) і зруйнувала Річ Посполиту. Під руїнами Речі Посполитої була похована і Польща, як результат ілюзій «шляхетської честі, що здобувається мечем»…
Так, війна 24.02.22 ще не закінчилась. Але…
В згаданих нами історичних подіях є ще одне спільне поняття, яке лежить в основі нашого посту – це точка неповернення. Це поняття позначає появу нової реальності, після чого повернення до попереднього способу життя вже абсолютно неможливе…
Кожна історична подія, яка супроводжується збройною агресією, відзначається дуже простим правилом: початок агресії є точкою неповернення для об’єкта агресії, тому, що всі ілюзії попередніх домовлень, договорів та меморандумів розбито самим фактом агресії і вибудовується нова реальність для жертви агресії.
Нова реальність настає в будь-якому випадку. Знайде в собі сили об’єкт агресії вистояти в боротьбі і вижити, або ж почне ініціювати переговори, які для об’єкта агресії, завжди і у всі часи, означають виключно одне – повна капітуляція.
Що означає капітуляція для об’єкта агресії?...
Інша ситуація з точкою неповернення в ініціатора агресії, яка пов’язана з накопиченою енергією для проведення акції. До кульмінації розвитку подій агресор може зупинити свою акцію практично без чутливих іміджевих втрат, при умові, що акція є динамічною в часі.
Це твердження прослідковується в кожному історичному епізоді згаданих нами збройних агресіях і не тільки. Варто пригадати реформи гетьмана Сагайдачного, які створили нову реальність не тільки на території України, але й в самій системі Речі Посполитої, об яку розбилась під Хотином могутня турецька армада, що насувалася на Європу… Але ілюзії тогочасного світу виявилися стійкішими від сприйняття об’єктивної реальності…
…Далі, якщо агресор спокусився ілюзією «честі», починає «працювати» вже відома нам «містична крива Рожкова».
Час все розставляє на свої місця. Безжалісно. І не приймає апеляцій. Така реальність.
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma