Enigma Enigma

Tsyhipa Serhiy

2022-01-08 09:46:15 eye-2 4003   — comment 6

Про Казаха в лавах УПА

Про Казаха в лавах УПА наразі дуже доречно згадати, поки тема окупації Казахстану путінським та лукашенківськими військами найгарячішою в світі.

Омар Алойот - "Коля" (на фото зліва), казах боєць УПА.

Народився 21.03.1921 в с.Шанкан в Казахстані. Освіта 5 класів , до війни працював трактористом. Сержант РККА - прослужив 2 роки. Мав 2 роки служби в Вермахті. Із рядів Вермахту переходить на бік Червоних партизанів.

Із 1944 р. - в рядах УПА, в сотні командира «Веселого» із куреня Мартина Мізерного - "Рена". В 1945-1947 р. боєць сотні "Ударник-5" під командуванням Степана Стебельського - "Хріна", ймовірно брав участь у ліквідації заступнка міністра оборони Польщі генерала Кароля Сверчевського.

В УПА мав звання старшого стрільця та вістуна. В рядах УПА відкрито сповідував іслам.

Степан Стебельський - "Хрін" писав про Омара Алойота -

..."Коля" — по національності казах. Вже в сотні командира "Веселого" відзначується відвагою і притомністю в бою. Зимою 1945 р. квартирує з роєм старшого вістуна "Кудияра" в с. Руське, в одній хат на полі.

Одного дня сотня більшовиків окружила хату та відкрила по ній вогонь. Молоді партизани змішались, але тут притомний "Коля" відразу дав команду залягати в хаті і виповзувати до стайні і сіней. Він ловить кулемета "дехтяра". залягає за гній в стайні і через віконце відбиває більшовиків, каже стрільцям втікати, виганяє господарів, хата вже горить, випускає худобу, а сам вже з крісом з цього віконця стріляє двох капітанів більшовиків. що були в білих кожушках.

Більшовики кинулися до старшин, а "Коля" за той час бере кулемета, хоч малий — куций, відступає, повзаючись. до потока. звідки відбивається дальше і добивається до ліса.

На кожному кроці п'ятнує страшків і закликує воювати за «отдєльна Україна", бо "Коля" - "воювал за отдєльна Казахстан". По селах веде пропагандивні розмови з селянами. Був дуже люблений на Лемківщині населенням. а тепер в Самбірщині. Більшовиків ненавидить до крайності".

За спогадами Олекси Конопадського-"Юстроверха":

...Казах "Коля" маленький, куценький, косоокий, чорний. Відважний, дуже любив коні і кобиляче молоко. Невідступний вояк командира. Ходив за ним услід, коли командир відділявся від сотні, з готовим до пострілу автоматом.

Дуже прив'язаний до наших повстанців, він з тугою згадував про свій сонячний Казахстан і «мамку. Любив чистоту і порядок. Часто молився до місяця, а коли співав казахські пісні, то з такою побожністю, що аж складав руки. Він склав пісню про УПА. яка бореться в Карпатах за Україну і Казахстан. На жаль, мені не вдалося записати.

Дуже великі очі зробили словаки, а зокрема політрук москаль, коли побачили казаха "Колю"-, але «Коля» їм усім голосно говорив: "Коля" войовал за оддєльна республіка з Україна УПА, москаль бандит, завойовал Казахстан, дал колгосп і Сибір»...

Після операції «Вісла» Омар Алойот - "Коля" 29.06.1947 з боями переходить на територію УРСР. Учасник важких боїв біля с. Ластівка 11.08.1947 р. та с. Недільна 10.09.1947 р.

Переходить у підпілля ОУН, діяв у східній частині Старосамбірського р-ну Львівської обл.

Загинув 04.11.1948 р. разом із оунівцем Іваном Нагиною - "Хмарою" біля с. Кобло Старосамбірського р-ну Львівської обл. в бою проти групи 91-го полку Внутрішніх Військ МГБ.

Місце поховання невідоме.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma