«Час — це порядок,
у якому наші моделі природи
передбачають, приписують
або пояснюють події»
Потік подій останніх кількох місяців розгортається надзвичайно стрімко.
В Україні «криза підліткового віку» (в якому «Актуальними є дорослі уявлення: маєш гроші – купив собі цукерки» https://iq.net.ua/prichinno-naslidkovi-zviazki-u-doroslikh-ta-v-ditiei/, а весь світ сприймається, як "сорок відтінків сірого", а батьки виглядають занудними "совками", бо вимагають знати табличку множення), та апофеоз політичної "боротьби за булаву" в той час, коли на фронті та по всій Україні під бомбардуванням рашистів щодня гинуть сотні українців.
Конгрес США під політичним соусом спочатку приторможує прийняття закону про допомогу Тайваню, Ізраїлю та Україні, які стікають кров’ю у затяжній війні, а потім, після гучних політичних заяв, зайнявся тривалим перелицюванням вже прийнятого сенатом закону («Правдою є і те, що більше ніж Україна, Європу захищають США – як головна країна НАТО» https://iq.net.ua/prichinno-naslidkovi-zviazki-u-doroslikh-ta-v-ditiei/).
Польща під економічним соусом блокує кордони з Україною, залишаючи відкритими кордони з росією та Білоруссю. Угорщина зайняла очікувальну позицію. Словаччина причаїлась. Туреччина …як завжди. Євросоюз намагається знайти консенсус…
«Тому аргументи про справедливість, вдячність і борг перед Україною з боку західних політиків більше не будуть ефективно працювати. Політиків взагалі мало цікавить мораль, їх цікавлять настрої електорату» https://iq.net.ua/prichinno-naslidkovi-zviazki-u-doroslikh-ta-v-ditiei/
На цьому фоні росія, звичайно, ожила! Росія почала вже зовсім впевнено "бомбити" Лондон, Берлін, Париж і Вашингтон. Будувати нові плани про "Кієв за три дня" з повною зачисткою України від українців. Розробляти стратегію походу на "дикий Захід". Можливо й віртуального походу, але… І все це людоїдське дійство проводилося під стогін м’ясних авдіївських штурмів, які вправно глушилися пєснопєніями російської "культури". В москві узріли "пабєду, що вже піднімалася над горізонтом". …Тим, що це було банальним міражем, в кремлі ніяк не переймалися.
Брутальний цинізм в ноосфері Землі буквально зашкалював.
…Але в нашому матеріальному світі потік подій може дуже швидко змінити не тільки своє русло, але й свою інтенсивність.
Поки у Вашингтоні вдосконалювали тактику боротьби за Овальний кабінет, а в московії насолоджувалися міражем "всемогутності", в Євросоюзі погодилися з логікою Президента Румунії Клауса Йоганніса «Спочатку цінності, а потім ціни», швидко відділили справжній інтелект від штучних емоцій, разом із Президентом Чехії генералом Петром Павелом знайшли консенсус і снаряди для українських артилеристів…
І в цьому потоці подій, на перший погляд хаотичних і безсистемних, прослідковується одна цікава тенденція, яка дозволяє нам зробити досить оптимістичний висновок…
Але спочатку нам необхідно з’ясувати, чи справді події, що розвиваються в реалії сьогодення, є хаотичними і безсистемними? Чи об’єктивна реальність запросто і виключно лягає в дуже просту і ефектну формулу «Актуальними є дорослі уявлення: маєш гроші – купив собі цукерки. Щось вмієш, чого не вміють інші, від тебе щось залежить, впливаєш – отримуєш. Нічого не вмієш і від тебе нічого не залежить – проси і сподівайся на доброту сильнішого» https://iq.net.ua/prichinno-naslidkovi-zviazki-u-doroslikh-ta-v-ditiei/?
Так, причинно-наслідковий зв’язок відомий на протязі кількох тисячоліть і, як не дивно, він, на протязі цих тисячоліть, вкладався таки у формулу «Маєш гроші – маєш канхвєтку».
Але! Мудрий Солон чи не першим помітив, що з «добротою сильнішого» щось не так і що саме формула «є гроші – є канхвєтка» приводить до глибокої політичної та економічної кризи.
Реформи Солона вивели Елладу із кризи і фактично сформували нову античну цивілізацію. Однак апологети «Зачєм праізвадіть, єслі можна купіть» не вгавали навіть у ті древні часи і "впевнено та сильною рукою" приводили найуспішніші суспільства до стагнації та колапсу… Так, все той же сумнозвісний "людський фактор"…
Звідси й випливає питання, сповнене песимізму: чому причинно-наслідковий потік подій, який з подробицями описаний не тільки науковими публікаціями, але й вже набув однозначної форми закону (Кримінальний Кодекс), всеодно має різні тлумачення?
А чому християнська церква, в основі якої лежить «Новий Заповіт», розпалася на різні ворогуючі течії?
Так, джерелом всіх криз і негараздів на протязі всієї історії новітньої цивілізації є сумнозвісний "людський фактор". Тобто, спосіб сприйняття об’єктивної реальності кожною людиною зокрема, що й викликало різновекторний рух у суспільстві в цілому. Цю проблему ми обміркуємо в наступних постах, а зараз зосередимо свою увагу на причинно-наслідковому потокові подій.
Ні, ми не будемо зосереджуватися на статті Назара Кіся «Причинно-наслідкові зв’язки у дорослих та дітей» https://iq.net.ua/prichinno-naslidkovi-zviazki-u-doroslikh-ta-v-ditiei/. Тому і тільки тому, що там нема нічого про причинно-наслідкові зв’язки. Там тільки емоції.
«Весна народів» 1848 ріку була надзвичайно виразним наслідком "доброти сильніших", тобто, відомого нам «права сили», і фінальним акордом фантастичної симфонії Європейських революцій https://www.jnsm.com.ua/cgi-bin/m/td.pl?Year=1848, які відбувалися для затвердження «сили права».
Грандіозна симфонія Європейських революцій, які заклали фундамент у побудові сучасної Європи, починалася з Нідерландської революції https://www.jnsm.com.ua/h/0313Q/, мала продовження в Англійській революції https://www.jnsm.com.ua/h/0114T/, і кульмінацію – це Велика Французька революція https://www.jnsm.com.ua/h/0714M/.
Ще один важливий штрих до наших міркувань – це європейські аристократи, які пройшли шлях від маркізи де Помпадур до Урсули фон дер Ляєн. Від «після нас хоч потоп» до Європейського Союзу.
Зрештою, навіть в часи маркізи де Помпадур європейські аристократи приймали у своє коло талановитих «простолюдин» і найяскравіші приклади цього процесу – Ісаак Ньютон і П’єр Лаплас. А бути хоча б присутнім в Академії було не тільки модним, але й надзвичайно престижним в середовищі тогочасних європейських аристократів.
Тобто, можна стверджувати, що саме європейські аристократи, якими б на той час вони не були, спрямовували та підтримували напрямок розвитку європейської науки, чим і починали формувати свідомість європейського суспільства для майбутнього…
«Маніфест комуністичної партії» був написаний і опублікований у 1848 році, як відповідна реакція, згідно класичної формули Ісаака Ньютона, на "доброту сильніших", тобто, на «право сили» https://www.jnsm.com.ua/h/0221Q/, і з наміром докорінно змінити світ у напрямку «сили права» та «однакових прав для всіх».
Згодом у європейській науці з’явилась і нова течія – це діалектичний матеріалізм, який став ідеологією соціал-демократичного руху в Європі. А в основу діалектичного матеріалізму було прийнято теорію еволюції Дарвіна. А один із принципів теорії еволюції Дарвіна – це боротьба за виживання… І коло замкнулось на кілька століть…
«Тут важливо зауважити, що «реальність» завжди описується як один із вихідних онтологічних станів, а не як суперпозиція, але ми можемо використовувати рівняння Шредінгера для опису як онтологічних станів, так і суперпозицій. Елементи онтологічної основи завжди еволюціонують в інші елементи цієї основи, а суперпозиції – в суперпозиції. Ми називаємо це законом збереження онтології». (Герард’т Хоофт «Час, стріла часу та квантова механіка»)
(Далі буде)
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma