Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2022-01-08 12:08:56 eye-2 3960   — comment 0

Рая і модернізм

До речі, щодо взаємнення, як писали поети. Іноді трапляються випадки, коли стосунків не те що забагато, а буквально на кожному кроці. Воно й не дивно, що раніше дружили не лише сім’ями, а цілими поколіннями. І називалося це, знов-таки, як у поетів, переємність (поколінь).

Хоча, у збірці "Зваба і блакить. Чуттєва література українського модернізму" (К.: Стилет і стилос) зв’язки все ж таки в межах однієї генерації, а саме – модерністської, до якої, тим не менш, належали як старші її представники, так і молодші. Так, наприклад, у цій антології чуттєвої літератури українського модернізму химерним чином поєдналися поетично-прозовий "Блакитний роман" Гната Михайличенка з віршами Олени Теліги, Богдана-Ігоря Антонича, Євгена Плужника, Майка Йогансена, Наталі Лівицької-Холодної, Олекси Стефановича і багатьох інших поетів і поеток того часу. Укладачі недаремно зауважують, що антологія підкреслює чуттєвість української літератури і показує, що українські модерністи – це неабияк звабливо.

А ще нагадують, що автори і авторки цієї збірки мають, як ми й казали, особисті зв’язки одне з одним. До прикладу, Олена Теліга вела інтимне листування з Наталею Лівицькою-Холодною. В останню натомість був закоханий Євген Маланюк, тоді як Олені Телізі присвячував доволі відверті вірші Леонід Мосендз. Про присвяти Антонича і Семенка і досі сперечаються літературознавці, а у двадцятих уся харківська літературна тусовка пліткувала про шрам від кігтів тигра над колінцем Раїси Троянкер. І це справді звабливо, і могло би бути доповнене віршами Христі Алчевської, якій листувала Ольга Кобилянська, або того ж Михайла Зерова, якщо у збірці є Павло Филипович і Юрій Клен, а також учень Алчевської – Гнат Михайличенко. Та й харківська тусівка пліткувала не лише про шрами на тілі Раї Троянкер, але й зарубки на серці її численних коханців.

Так, відомому літописцю радянської системи Юрію Смоличу вона пояснювала, що її тягне "просто зміна мужського члена – що він може бути інакший, не такий, як у попереднього коханця – більший чи менший, товщий чи тонший". Наша Рая навіть питалася, чи варто їй кінчати життя самогубством, бо взагалі хочеться жити, і "стільки ще є мужських членів, які не побували в ній". При чому питалася за пікантних, як завжди, обставин, коли Смолич лежав у лікарні. "Рая підійшла до мого ліжка, – згадував він в "Інтимній сповіді", – під халатиком вона була зовсім гола – одвернула ковдру і лягла поруч зо мною, не скидаючи халатика".


Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma