Шість років гібридної війни зробили тему безпеки однією з головних для українців. Тому не дивно, що початок реформи СБУ викликало резонанс в суспільстві. Поки переважно в колах експертів і медіа, але, очевидно, що це тільки початок.
Буквально тиждень тому голова СБУ Іван Баканов, виступаючи у Верховній Раді України, анонсував законопроект, і ось - він вже зареєстрований в парламенті. Причому подав його Президент. Що вже говорить, наскільки тема є пріоритетною для глави держави.
Цікаво те, що паралельно з цим свій законопроект про реформу СБУ подала і група депутатів з ОПЗЖ і БЮТ. Вони відразу почали просувати свою ініціативу - 12 березнянавіть провели «круглий стіл» в стінах парламенту. До речі, слід зазначити, що вперше реформа найсекретнішої спецслужби відкрито обговорюється.
З одного боку, така активність ОПЗЖ насторожує (багатьом не дуже хочеться, щоб правові підстави діяльності органу, відповідального за безпеку держави, створювали представники політичної сили, на адресу якої звучать звинувачення в занадто близьких відносинах з державою-агресором - Росією), а з іншої - необхідно визнати, що чим глобальніше і під різними кутами опрацьована тема, тим більше шансів на якісний результат у фіналі, тому альтернативні погляди на реформу СБУ не будуть зайвими.
Зокрема, як справедливо сказав Вадим Карасьов: «Потрібно говорити про оптимізацію, модернізації, і користуватися не ідеологічними орієнтирами, а прагматичними. Це не повинна бути реформа заради реформи, щоб виконати зобов'язання перед зовнішніми партнерами і поставити галочку. Реформа повинна зміцнити державу, а не послаблювати його ».
Тим більше, що зовнішніх загроз в світі вистачає - тероризм, територіальні конфлікти, епідемії і пандемії. На жаль, в нинішньому своєму вигляді СБУ не здатен повною мірою адекватно реагувати на всі ці та багато інших загрози, що робити питання про необхідність приведення нормативно-правової бази, що регулює діяльність це органу у відповідність з поточним станом справ у сфері національної безпеки.
Тому немає нічого дивного в тому, що в парламенті вже з'явилося два законопроекти, спрямованих на реформування СБУ.
Навіть поверхневий аналіз двох документів показує загальні тенденції: спецслужба повинна працювати на випередження і попереджати загрозу. Але ось в деталях є розбіжності. Законопроект депутатів - аж надто жорсткий, наділяє Службу ще більшими функціями, ніж зараз. А це, ймовірно, викличе протидію і третього сектора, і західних партнерів.
Як розповів автор депутатського проекту Анатолій Бурмич з ОПЗЖ (до речі, він чомусь єдиний з п'ятьох авторів прийшов представляти цю колективну творчість на круглому столі), СБУ повинна зберегти військовий статус співробітників і серед іншого брати участь в розслідуванні економічних злочинів. «Ми повинні не допустити перетворення служби в аналітичний, або ще гірше - статистичний орган», - підкреслив Бурмич.
Ось тільки, як запобігати загрозам і терактам без серйозної аналітики, депутат не пояснив.
Загалом, хоч ОПЗЖ і намагається потрапити в тренд з президентом, але не факт, що робить цим хорошу послугу державі. Зате на словах парламентарі налаштовані на швидкі зміни. «Наше завдання зберегти службу і не розтягувати реформу на місяці або ще гірше, на роки», - говорить Бурмич.
А от у самій СБУ вважають, що альтернативний проект потрібно ще вивчити, щоб робити висновки. «Ми готові до діалогу, потрібно брати найкращі напрацювання та адаптувати їх. Але на даному етапі важливо все проаналізувати детально », - підтвердив радник глави СБУ Андрій Василенко.
Він додав, що президентський проект враховує і світові тенденції, і український досвід протидії гібридним загрозам. Службі пропонують зосередитися на контррозвідці, кібербезпеці, боротьбі з тероризмом, демілітаризувати службу і зробити її структуру більш гнучкою. Від економічних розслідувань планують відмовитися, але взяти під захист об'єкти критичної інфраструктури. У процесі реформи відбудеться поступове скорочення штату з 27 до 15 тисяч.
Загалом, поки президентський проект виглядає більш перспективним і більш компромісним. Що вийде на виході - подивимося. Головне, щоб в процесі реформи, як зазначив той же Карасьов, не демонтували кращі напрацювання, як це сталося в поліції і прокуратурі. Реформа СБУ - це та сфера, де потрібна філігранна точність.
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma