Enigma Enigma

Георгій Тука

2019-07-30 06:41:54 eye-2 3791   — comment 0

Реформа Уряду: боротьба з популізмом

  Почну з першої тези, яка все частіше звучить з вуст т.з. «експертів»: ТЕХНОКРАТИЧНИЙ УРЯД.

   Що мають на увазі автори цієї тези, мені не відомо і не зрозуміло. 

   Найчастіше від авторів цієї тези я чую натяки на ситауцію, яка склалась між Володимиром Гройсманом та Петром Порошенко: Гройсман вирішив іти на вибори самостійно і почав критикувати Порошенка. Також, в цьому контексті, часто згадується тандем Порошенко-Яценюк.

   Так, дійсно, за останні роки ми двічі бачили непрості стосунки між Прем‘єром та Президентом. У мене складається відчуття, що саме таке протистояння і мають на увазі ввтори «технократичного Уряду»: без протистояння тандему Президент-Прем‘єр. Бажання зрозуміле, але чи справедливо такий «ідеальний» Уряд називати технократичним?

   В уяві пересічних громадян панує й інше сприйняття тезісу «технократів». Технократ - це фахівець, який приходить і робить все правильно і вдало, керуючись виключно фаховим підходом.

   З моєї точки зору, і перший, і другий підхід є хибними.

   По-перше, за Законом, ні Прем‘єр-Міністр, ні Міністри з заступниками не є державними службовцями а є ПОЛІТИКАМИ. Згідно параграфу 3 Регламенту Кабінету Міністрів, Уряд «ФОРМУЄ ТА РЕАЛІЗУЄ ДЕРЖАВНУ ПОЛІТИКУ»! 

   Якщо й уявити собі, що хтось позбавить Уряд функції власне формування ПОЛІТИКИ, то логічно постає питання: а хто має формувати політику, яку має реалізовувати Уряд? Президент? Це не його повноваження! Верховна Рада? Цілі Парламенту лежать в полі законодавства. Тоді, хто ж? Смартфон???

   Найвищими державними службовцями в Міністерствах є не Міністри, як уявляє собі 99,9% громадян, а Державні секретарі! Міністри і заступники міністрів мають право і обов‘язок саме ФОРМУВАТИ ДЕРЖАВНУ ПОЛІТИКУ того чи іншого міністерства, держсекретарі такої можливості не мають, їхнє завдання - імплементація політики Міністрів і заступників.

   В принципі, на мій погляд, в цій дискусії криється інша, більш глобальна проблема, про яку мову ведуть нечасто: дуалізм нинішньої моделі керування державою! Прибічники «технократичного Уряду» мають на увазі наступне: Уряд слухняно виконує вказівки Президента. Така модель керування існує. Але - в Сполучених Штатах!

   Отже, навіть з формальної точки зору, перехід до «технократії» вимагає іншої форми державного устрою країни!

   

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma