КОНТЕКСТ
Якщо хочеш перемогти ворога – вбий його систему управління.
У славній, бойовій 24-й омбр імені Короля Данила за три крайніх місяці вже третій комбриг. Що це як не спроба знищення системи управління?
Загалом у ЗСУ в період з 24.02.2022 до нині усунуто з посад командирів бригад та окремих військових частин понад 100 офіцерів. І ця цифра невпинно зростає щотижня. Зауважую, що їх не «підвищено» в посадах, а саме усунуто, тобто знято – зазвичай деякі «полководці» зневажають особовий склад і суспільство наскільки, що сц..ть прямо в очі своєю брехнею. Сформована така звичка.
Такі кадрові рішення приймає ГК – це виключно його абсолютна і повна відповідальність. Рідко коли це робить командувач виду чи оперативного рівня, однак так чи інакше з подачі та за згодою ГК.
Ця тенденція вже давно набула негативного змісту і перейшла у руйнівну фазу існування системи військового управління тактичної ланки. Вважаю, що породила це паскудне явище викривлена за цінностями і подвійними чи навіть потрійними стандартами філософія брехні подана під соусом «посиленої відповідальності».
Позитивна морально-психологічна атмосфера, повага, довіра, клімат, бойовий дух, лідерство, братерство, згуртованість боєздатних команд …. Часті зміни командирів свідчать про те, що х… покладено на ці показники.
Назву таке явище «РЕКОМБРИГІНГ». Все швидко наближається (або вже є як доконаний факт) – до «РЕКОМБАТІНГА».
Від лат. re... префікс, що означає зворотну або повторну дію та англ. закінчення -ing – у дієслів воно слугує для утворення форми дієприкметника теперішнього часу, що також використовується для утворення граматичних часів групи Continuous, та форми Gerund.
Тобто у цьому випадку – безперервний процес частої заміни посадових осіб на рівні бригад, окремих військових частин.
ПРОБЛЕМА
Часта заміна командирів тактичної ланки рівня комбригів і комбатів викликає ланцюгові реакції:
- розбалансованість системи управління зумовлює невиправдані і надмірні незворотні втрати особового складу. Водночас всюди посилюється галасування – «ТЦК, де люди????!!!!» або «Люди закінчилися!!!»;
- неможливо сформувати, покращувати і підтримувати боєздатні «команди команд» на довготривалий період;
- збільшуються в рази втрати озброєння і військової техніки;
- збільшується окупована ворогом територія, що залита кров’ю українських Воїнів;
- демотивація командирів тактичної ланки або сприйняття швидкого зняття як очікуваного та невідворотного;
- руйнація бойового духу і недовіра до наказів вищих ланок військового управління тощо.
РІШЕННЯ
1. Усунути того, хто усуває.
2. Уникати того, хто усуває за принципом: х… й на нього.
3. Боротися з тим, хто усуває та його послідовниками-пристосуванцями. Тут способів безліч але вони залежать від сталевості яєць, волі, бажання, розуму, підтримки, можливостей тощо. Святих і недоторканих у цьому світі немає ….
4. Впливати опосередковано на токсичне середовище, яке створюється за генеральськими хатєлками «потому что он какой-то не такой»…. Тобто детально розкривати медійно, через спільноти суспільству недолугі, непрозорі та неадекватні контексту війни кадрові рішення, які приймає конкретний «полководець».
5. Вести адекватний Public relations (PR). Є позитивні приклади, коли «усуватєль» не чіпає командирів саме із-за цього, тому що це негативно впливатиме на його штучно створений сраколизами імідж.
6. Оцінювати реальний рівень поваги і довіри до себе з боку підлеглих, тільки не той, що тобі намалюють «замполіти».
7. Створювати сильні горизонтальні зв’язки «побратимства» для захисту один одного та підтримки, тому що більшу силу мають не «вежі» а «мережі».
Список можна продовжувати. Інша справа, що потрібно діяти хоча б за цим вибором. Або коли «обісраний, то вже обтікай». Вибір за тебе ніхто не зробить.
Однак якщо ми прагнемо системних позитивних змін в нашій армії, тоді головними критеріями оцінки діяльності всіх командирів повинні стати дотримання принципів «Mission Command», а не генеральські примхи, що зневажають честь і гідність комбригів та комбатів:
Компетентність
Взаємна довіра
Спільне розуміння
Намір командира
Віддавання наказів (не плутати з БРками)
Дисциплінована ініціатива
Прийняття ризику
У ЗСУ саме за цими критеріями оцінюють комбригів, комбатів, командувачів, починаючи з ГК?
У нього філософія командування інша: «адміністративно-контрольна на основі посиленої відповідальності», а mindset конкретно fixed. Додати сюди властивості характеру, які з курсантських часів майже незмінні – ось і маємо по факту руйнівну діяльність «кадрового генія». Біда, бо у війні.
РОЗДУМИ
Ймовірно у диктатора Білорусі в ЗСУ знайшовся послідовник, – який плідно реалізує його філософію: «Кадры надо периодически перетрахивать» (с)Лукашенко.
Так з «Архітектора Перемоги» ненароком можна перетворитися в «Перетрахатєля» безперервного процесу «Рекомбригінга».
Пальцем не показую, але всі, хто в темі знають про кого мова.
Він вважає себе «незамінним» і «досконалим». До пори, до часу …
#Бойове_лідерство_українців
#Місія_насамперед_люди_завжди
Підтримуй БАЗА
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma