Enigma Enigma

Влад Волошин

2020-01-08 16:14:31 eye-2 2704   — comment 1

Росія шукає в іранській авіакатастрофі Боїнга «американський» слід.

Проводячи розслідування причин і обставин, які призвели до авіакатастрофи українського Боїнга в іранському небі, фахівці беруть різні версії. Російські ЗМІ, які вважають себе найобєктивнішими, висунули й свою.

Що виявили "компетентні іранські військові"?
За основу цієї версії взяли нібито свідчення якихось «іранських військових», які повідомили, що український пасажирський літак збив… американський дрон. Саме так, бо за переконанням цих «іранських силовиків», американці помилково прийняли наш пасажирський Боїнг за урядовий літак, на якому керівництво Ірану сьогодні вночі після обстрілу військових баз США, щоб не потрапити під удар у відповідь, спішно евакуйовувалось зі столиці в безпечні сховища. І ось американці щось наплутали і, застосовуючи БПЛА, збили ракетою пасажирський Боїнг.
Російські медіа, посилаючись на інтернет-ресурс Live Report , повідомляють, що їхні «джерела» навіть виявили цей безпілотник: «Перед падением самолета недалеко был обнаружен средствами слежения БПЛА MQ-1 Predator, который сейчас состоит на вооружении только у США. Когда будут доказательства этой версии, она будет озвучена руководством страны».
https://politexpert.net/179655-iran-predstavit-dokazatelstv…
Беручи до уваги й таку версію, спробуємо розглянути кілька «нестиковочок», які тут присутні. Перша з них – це чому керівництво Ірану евакуйовувалось після удару по базах США, а не до нього? Зрозуміло, що вони усвідомлювали – відповідь не забариться і прилетить, але чекали на неї в столиці кілька годин і лише потім почали тікати?.. Дурня повна.

Куди дивилось іранське ППО?
Інше питання, чому іранські військові, які виявили американський дрон MQ-1 Predator («Хижак»), а він є доволі немаленьким, чому його не збили? І столичний аеропорт, який носить ім’я Імама Хомейні, і столицю Тегеран, прикривають найкращі іранські сили ППО, які оснащені комплексами, що можуть ефективно боротись з БПЛА такого класу (є приклади під час конфліктів на Балканах наприкінці 90-х). Відповідь тут проста, або безпілотника не було взагалі, або ППО в Ірані – слабке, застаріле і «беззубе», навіть перед таким противником, і тому керівництво країни на нього не покладається і втікає зі столиці.
Але на озброєнні іранської армії стоять РЛС російського, білоруського, китайського та іранського виробництва, призначені для контролю повітряного простору та виявлення повітряних цілей, включаючи РЛС "Резонанс-НЕ", "Небо-СВУ", "Каста 2Е2", "Схід-Е", "Гамма-ДЕ" , Nazir, Fath-14, сімейства Matla ul-Fajr і Kashef, Meraj-4 та інші. Щодо ракетних комплексів і систем, то Іран має російські ЗРС С-300ПМУ-2 і ЗРК "Тор-М1", нові іранські ЗРК Bavar-373, 15th Khordad, Talash, 3rd Khordad, Mersad-16. Саме ЗРК середньої дальності 3rd Khordad збив влітку 2018 року в районі Ормузської протоки американський БПЛА RQ-4A BAMS-D, який порушив повітряний простір Ірану. Тобто, боротись з американськими безпілотниками іранці вміють і мають чим.
Однак сучасних систем в них не вистачає, і тому у військах, як і раніше залишається багато старих, таких як С-200ВЕ, HQ-2J, Hawk і їх модернізованої іранської копії Mersad. Більшу частину ЗРК малої дальності становлять китайські ЗРК FM-80 і їх місцеві варіанти - Ya Zahra-3 і Herz-9. Збереглося також кілька ЗРК Rapier.
https://rg.ru/…/strazhi-neba-naskolko-silna-sistema-pvo-ira…

Американські ударні «Хижаки»
Інша «нестиковочка» - це чи могли американці застосувати тут подібний безпілотний ударний дрон. Щоб збити Боїнг на зльоті треба застосувати певне озброєння. Літак мав швидкість понад 220 кілометрів на годину і набрав висоту майже дві з половиною тисячі метрів.
Щоб літак збити, і він майже каменем пішов донизу потрібно застосувати доволі потужну ракету. Ударна модифікація американського MQ-1 Predator, що має модифікацію «С» і назву Grey Eagle може нести чотири ракети AGM-114 Hellfire класу «повітря-земля», яку застосовують по броньованій техніці, або вісім ЗРК АIM-92 Stinger. «Стінгери» - це саме те, що треба проти літаків, але щоб завалити Боїнг, по ньому потрібно запустити кілька таких ракет. Якби такий обстріл українського Боїнга відбувся – іранські РЛС його б зразу зафіксували, але поки-що про це невідомо.
Інше питання – радіус дії БПЛА такого класу. Дійсно, Predator RQ-1 – розвідувальний може діяти на відстані майже 750 кілометрів. Але ударний Predator МQ-1є значно важчим і відстань від оператора у нього менша майже на третину. Аеропорт Тегерана, де зазнав катастрофи український Боїнг, розташований в самому центрі Ірану, який є доволі великою за територією країною. Найближча точка до кордону з Іраком (звідки американці теоретично могли б запустити БПЛА) знаходиться на відстані понад 520 кілометрів. До Перської затоки ще далі – понад 730 кілометрів. Територія країни має дуже пересічений гірський рельєф, а сам аеропорт, як розповідають льотчики, доволі складний для пілотів (тим більше для операторів БПЛА). Для безпілотників класу Predator МQ-1такі відстані є понад граничні, і американці в таких випадках застосували б інше озброєння для виконання подібних завдань.

Наразі іранська сторона не хоче передавати представникам компанії – виробника «чорні скриньки» з бортовими самописцями, роз шифровка яких дала б більше відповідей про причини катастрофи українського літака. І цей факт говорить про те, що сторони – Ірак, Україна і США – виробники, тут не довіряють одна-одній. А Росія ситуацією намагається скористатися, щоб звинуватити Сполучені Штати не лише в розв’язанні конфлікту з Іраном, а й в усіх бідах і катастрофах, які трапляються на планеті. В даному випадку рос пропаганда намагається «протягнути» версію – «переплутали і збили цивільний літак», адже свого часу в липні 2014-го року росіяни так і вчинили з іншим Боїнгом, який мав рейс МН-17…

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma