Enigma Enigma

Vadim Omelchenko

2021-09-21 06:42:26 eye-2 3471   — comment 1

Російські паспорти для Донбасу: участь у виборах та можливість повноцінної окупації сходу України

Вибори до Держдуми РФ на ТОТ ОРДЛО змогли чітко показати, скільки жителів непідконтрольних українській владі територій отримали російські паспорти. Зараз рахується, що ця цифра становить близько 700 тисяч російських паспортів.

Цікавим є той факт, що Кремль не робить щось просто так для людей. І видача паспортів цьому не виняток, адже Путін хоче показати, що в ОРДЛО є повноцінні російські громадяни, яким не просто видали паспорти, а вони вибирали Держдуму РФ. Тобто вони є повноправними членами Російської Федерації, і в разі чого вона зобов’язана за них заступитися.

Подібним прикладом служить операція Кремля по паспортизації в Південній Осетії і Абхазії. У свою чергу, Росія використовувала новонабутих громадян в цих регіонах як привід для введення військ і становлення сепаратистських адміністрацій.

Панує припущення, що росіяни будуть використовувати цих людей щоб почати відкрите вторгнення. Або, принаймні, щоб шантажувати Україну і її союзників, а отже матиме можливість для отримання поступок в мирних переговорах. Паспортизацію Кремль почав щоб потім говорити про «русский мир» і використовувати як привід для «захисту своїх громадян».

Але що собою передбачає видача паспортів на окупованому Донбасі?

По-перше, облік і контроль - в обов’язковому порядку отримувати російське громадянство на окупованих територіях змушують «чиновників» та співробітників «бюджетної сфери». Контроль виражається в тому, що керівництво шкіл, лікарень, шахт та інших підприємств вимагає пояснювальні від тих, хто ще не подав заявку на паспорт РФ, їм погрожують позбавленням зарплати і звільненням. Відомо про випадки, коли таких громадян утримували в «поліцейських ділянках» і примусово відбирали відбитки пальців. А от власників російських документів чекає інший сюрприз - це можливість залишитись без пенсії та соцвиплат, тому що вони доступні тільки тим, хто проживає на території РФ, а юнаків чикатиме строкова служба в путінській армії.

По-друге, трудові резерви - економічна ситуація на окупованих територіях майже катастрофічна, підприємства працюють максимум на 30% потужності, а борги по зарплаті сягають від шести місяців і більше. Тому місцевих організовано вивозять на заробітки в РФ. Такою «можливістю» вже скористалися дві тисячі луганських і донецьких шахтарів, яким видали російські паспорти і разом з сім'ями переселили до Якутії. Здавалося б, що тут поганого для тих, хто схотів зв’язати своє майбутнє з Росією… Однак, цією нехитрою комбінацією Кремль намагається вирішувати і питання демографії, адже черги бажаючих будувати своє майбутнє за Уралом серед самих росіян не спостерігається. З іншого боку сама Росія відчуває дефіцит робочої сили, дефіцит фахівців, а на Донбасі досить багато металургів, шахтарів, машинобудівників, тому вони потрібні Росії і вона прямо змушує їх переїжджати, влаштовуватися на інші підприємства.

По-третє, розрив зв’язків з Україною - прикриваючись пандемією COVID-19 і карантином, окупанти практично повністю заблокували роботу КПВВ зі свого боку. Жителі ОРДЛО весь цей час не тільки обмежені в можливості нормально побачитися з близькими на підконтрольній території, але навіть вклеїти фото в український паспорт стало вкрай авантюрним завданням. Власникам документів РФ на противагу обіцяють навчання в російських вузах, роботу і автоматичне громадянство дітям. Кремлівська пропаганда переконує навіть тих, хто обзавівся «двоголовим» паспортом під тиском, що дороги назад немає, тому що тепер в Україні їх чекають репресії. Україна ці документи не визнає, але якщо хтось із їхніх власників захоче виїхати в Росію після деокупації, то заважати їм ніхто не буде.

І тепер найцікавіше: навіщо ж залучати новоспечених володарів російських паспортів до виборів в Держдуму РФ!?

Відкривати реальні виборчі дільниці в ОРДЛО росіяни побоялися через можливе посилення західних санкцій, тому місцевим жителям пропонували голосувати дистанційно, а якусь частину організовано возили голосувати в Росію. У масштабах всієї Росії жителі з ОРДЛО особливої ролі не зіграють, проте підсилили результат партії «Єдиної Росії», яка активно вела агітацію на окупованих територіях, а також в Ростовській області, до якої приписані виборці Донбасу.

Так от: залучення власників російських паспортів з окупованих територій до виборів в Держдуму носить перш за все ідеологічний характер, так як жителі ОРДЛО говорять російською, їздять в Росію і голосують на її виборах, то це «російська територія»

Населення ОРДЛО незадоволене якістю життя і управлінням цими територіями, тому Росія намагається залученням цих людей до виборів, показати нібито їх участь в політичному житті, а також заспокоїти місцеві еліти.

Росія може використовувати це голосування, як і сам факт наявності її громадян в ОРДЛО, для шантажу України у питанні Донбасу.

Видача паспортів, голосування та інші втручання в місцеві справи ОРДЛО протирічать концепції Росії про те, що вона виступає тільки модератором в переговорах між Україною і ОРДЛО, тому що останні її дії яскраво демонструють «окупацію» українських територій.

Український МЗС обіцяє продовжувати системну роботу над притягненням Росії до відповідальності за грубе порушення норм міжнародного права. Вибори в Держдуму РФ в тимчасово окупованих Криму і на Донбасі – нелегітимні, а їх результати - юридично нікчемні.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma