Enigma Enigma

Liza Levchenko

2019-06-14 12:57:03 eye-2 3991   — comment 1

Розвінчування російського міфу щодо півострова Крим

Росія придумує безліч міфів щоб виправдати анексію півострову Крим. І хочеться де-які з них привести у цій статті, розібратися де правда, а де видумка і чому виник той чи інший міф.

Чий Крим і як він насправді був переданий Україні – лише історичні факти.

25 січня 1954 року у Москві зібралася президія ЦК КПРС, де було затверджено проект указу "Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР". В указі чітко зазначалося: "Враховуючи територіальне тяжіння Кримської області до Української РСР, спільність економіки й тісні господарські та культурні зв'язки між Кримською областю та Українською РСР".

Уже пізніше російська пропаганда почала створювати міфи навколо півострова, нібито це був "подарунок" Україні до 300-ліття Переяславської ради, або ж Хрущов віддав Крим за пиятикою.

Міф №1

Хрущов передав Крим Україні.

Факт

У січні 1954 року Микита Хрущов був на посаді лише чотири місяці. Тому, коли стартував процес передачі Криму, Хрущов не мав таких повноважень, щоб передати півострів Україні, бо так йому захотілося. Адже головою президії ЦК КПРС був тодішній очільник уряду СРСР Георгій Маленков.

Міф №2

Сталін повернув землі Російської імперії росіянам.

Факт

У 1944 році Сталін депортував із півострова майже все місцеве населення. У травні – кримських татар, у червні – вірменів, греків, болгар і чехів. На спустошені кримські землі скерував мешканців РРФСР. Вождь хотів остаточно зробити Крим російським, що свого часу розпочала Катерина ІІ. Вона знищила Кримський ханат і затягнула півострів до Російської імперії.

Через те, що нові колонізаторі звикли до суворого північного клімату, вони не змогли впоратися з місцевим сільським господарством і Крим почав занепадати. Відповідно, офіційно засудити вождя ніхто не посмів, а повернути землі корінним мешканцям радянська влада була не готова. Найкращий варіант – передати Крим під управління Україні та владнати економічні питання її ресурсами.

Міф №3

Передача Криму відбулася спонтанно. Ніби Хрущов, побачивши розруху в Криму, поїхав до Києва й запропонував керівникам УРСР забрати Кримську область.

Факт

Ідея передачі Криму Україні визрівала в оточенні Сталіна ще за його життя. Коли вождь був при смерті і не міг підписувати документи, його помічники одержали доступ до всіх документів. У деяких з них і йшлося про занепад півострова. Відповідно, коли Хрущов 1953 року відвідав Крим, це питання вже не було новим і несподіваним.

Міф №4

Перехід Криму відбувся 19 лютого 1954 року

Факт

Цієї дати вийшов лише відповідний указ "Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР". Але юридично Крим перейшов до України пізніше й за іншим документом. Адже перехід області до іншої республіки міг відбутися лише на підставі закону СРСР. Відповідний закон Верховна Рада СРСР ухвалила 26 квітня 1954 року.

Міф №5

Крим перейшов до України, а Севастополь – ні, бо не входив до складу півострову.

Факт

Є Конституції обох республік 1978 років. Якщо в українській згадується і Крим, і Севастополь, то в російській не згадані ані Крим, ані Севастополь. Крім того, депутати від Севастополя у 1955 році обиралися саме до Верховної Ради УРСР.

Чий Крим

Ні Російській імперії, ні РСРС Крим ніколи не належав ні етнічно, ні територіально, ані економічно. Всі імперські спроби захопити півострів були невдалими і призводили до розрухи Криму.

Якщо хтось скаже, що Крим "одвічна українська земля", то теж помилиться. Слов'янські народи з'явилися на півострові лише в другій половині ХІХ століття. І ще досить довгий час були там меншістю. Засновник Києва князь Кий також ніколи на півострів не приїздив.

Крим – це земля етнічних татар. Але при цьому півострів мусить належати Україні, бо пов'язаний із нею територіально і залежить від її ресурсів. Це можна стверджувати на підставі фактів.

Щойно зруйнований Крим був переданий Україні 1954 році, через кілька років він перетворився на "всесоюзну здравницю":

  • була збудована гірська тролейбусна траса Сімферополь – Алушта – Ялта завдовжки 96 км;
  • збудовано Північно-Кримський канал, який постачав воду з Каховського водосховища до всього півострова;
  • розвинулося сільське господарство, особливо садівництво;
  • виникла галузь – промислове ставкове рибництво;
  • за кошти України було збудовано водосховища, порти, дитячі та спортивні табори, готелі, театри, автовокзали, пансіонати та лікувальні заклади.

А сьогодні, через анексію Криму РФ на півосторі зафіксуються екологічні катастрофи та засухи внаслідок нестачі материкової води. Ставленики Кремля не дбають, а ні про людей, а ні про землю...

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma