Enigma Enigma

Олексій Роговик

2021-09-14 07:16:40 eye-2 369   — comment 0

Що очікувати українцям від нового політичного сезону?

 

Оригінал публікації: 

 

У Ваших соціальних мережах активізувались політики? У своїх виступах вони говорять все гучніше та рішучіше, знову “б’ють себе у груди”? Вітаю Вас з початком нового політичного сезону “Осінь 2021”. Спробуємо спрогнозувати, що чекає Україну упродовж найближчих місяців. 

Влітку політики відпочивали та відновлювали сили. Навіть відставка Арсена Авакова з посади міністра внутрішніх справ не перервала “відпустку країни”. Тому справжній старт нового політичного сезону наприкінці серпня заклав Володимир Зеленський.

Спочатку успішно стартувала важлива міжнародна ініціатива з деокупації Криму – Кримська платформа. Після цього ми ідеологічно-наступально та суверенно-гучно відсвяткували День незалежності. Відсвяткували так сильно, що кремлівські пропагандисти у істериці собі голови ледь не розбили. Довершив цей парад позитивних подій доволі успішний візит до США, що приніс пакет стратегічних та галузевих домовленостей.

Парламент позаздрив і вирішив не відставати, взявся до роботи та словесних баталій. Депутати швидко відзначились і декількома новими скандалами. Чого тільки вартували “танці з зірками” нардепів Тищенка та Лероса!

Та у цьому сезоні роль парламенту буде дуже важливою, в них усе ще попереду.

Непростий фон боротьби за рейтинги та владу

Політики в Україні дуже залежні від показників народної підтримки. Це знають і на Банковій, тому продовжують частково враховувати публічну критику.

На останніх телеефірах президент говорить гаслом “Суб’єктність. Інфраструктура. Армія”, він помітно “націоналізувався”, мілітаризувався військовим парадом. Він не обмежився Віктором Медведчуком, продовжив наступ на інших проросійських політиків та їх засоби масової інформації. У міжнародних справах також можна помітити перехід на більш проактивну політику, зокрема, у відносинах зі США та ЄС. Помітні зміни підходів до мирного врегулювання щодо Донбасу, сміливість відповіді Путіну у продовженні битви у гуманітарно-історичній площині.

Позитивне ставлення до подій останніх тижнів додали Зеленському майже +4% до президентського рейтингу, а Слузі народу майже +2%. Рейтинг президента знову досяг рівня першого туру виборів 2019 року. Серед його найближчих конкурентів традиційні політики з великим антирейтингом як Порошенко, Бойко та Тимошенко, яких, згідно з результатами опитувань, він долає у другому турі. 

Водночас все більш активними стають політики другого ешелону, які мають по 3-6%. Зростає конкуренція і між партіями, адже 3-5% сьогодні мають аж 7 позапарламентських сил. Усі змагаються за частку “електорального пирога”.

Як реагуватимуть на тенденції рейтингів політики? Одні намагатимуться працювати на перемоги, піаритись, інші – шукати зраду з причини і без неї. Дехто може докласти зусиль, щоб “похитати вулицю” історією з “вагнерівцями”. РНБО продовжить роботу не лише над санкціями та рішеннями проти олігархів, проросійських політиків чи ЗМІ, але й може взятись до вирішення проблем київської влади. Недарма так активізувався в інформпросторі Віталій Кличко, а розмови щодо закону про столицю, зміни голови Київської міської державної адміністрації стають все гострішими, а обшуки частішими.

Спільні виклики, що визначатимуть життя країни

Насувається чергова хвиля пандемії коронавірусу, що матиме негативний вплив на економіку, бізнеси, гаманці українців. Взимку знову гостро постане проблема тарифів, оскільки світові ціни на енергоресурси продовжують зростати.

І ніхто не скасовував військові та дипломатичні загрози від Російської Федерації, збільшення загрози від поглиблення інтеграції РФ та Білорусі, наближення старту роботи Північного потоку-2. Залишаються деякі розбіжності у стосунках України з американськими та європейськими партнерами, з Міжнародним валютним фондом. Після візиту української делегації до США, буде потреба в реалізації досягнутих домовленостей щодо відновлення та наповнення стратегічного партнерства, оборонної сфери, енергетики, кібер та космічної співпраці. І це далеко не все.

Парламент у центрі політичних подій

У стінах парламенту буде багато важливих питань. Свої пакети зауваг до української внутрішньої політики мають як західні партнери, так і українське суспільство. У підсумковій заяві зустрічі президентів України та США згадувалось багато питань, які є компетенцією парламенту. Серед таких: незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро, реформи судів, СБУ, Збройних сил України, держпідприємств, Нацбанку, зміни щодо прав людини та демократії. У суспільстві занепокоєння і далі викликають податкові зміни, тарифи, кадри, олігархи.

Тому у новому сезоні парламент проходитиме випробування на міцність.

Економічні законопроєкти

Серед економічних законопроєктів вже анонсовані, до прикладу, бюджет на 2022 рік, зміни податкових правил та пенсійної системи. Пакет фінансових актів про Нацбанк задля співпраці з МВФ парламент вже підтримав.

Бюджет, як і завжди, стане результатом складних політичних компромісів між групами впливу, міністерствами та депутатськими забаганками. Верстку головного бюджетного документу дещо полегшує отримання фінансової допомоги від МВФ. Поряд з тим, видатки на великі проєкти і галузі потребують ресурсів. Зокрема тому виникають сумнівні податкові ініціативи.  

Законопроєкт 5600, до прикладу, зачіпає олігархічні інтереси Рината Ахметова, адже “скубає” його на тему видобутку залізної руди та “зеленої” енергетики. Але він посилює і податкове навантаження для багатьох українців. Йдеться про продаж нерухомості, зниження “порогу” розміру земельної ділянки для податку на врожай, податки для фермерів, дозвіл на стягнення податкових боргів без рішення суду. Не дарма законопроєкт має понад 10 тисяч депутатських правок. І це при інших анонсованих “податкових новаціях”.  

Трансформація пенсійної системи на накопичувальну стає все ближчою через демографічні та трудові показники. Пенсіонерів, у порівнянні з працюючими українцями, стає все більше. Міністр фінансів вже прямо заявляє, що українцям середнього віку пора накопичувати на майбутню пенсію самостійно.  

Політичні законопроєкти

Серед політичних законопроєктів уже анонсовані, до прикладу, законопроєкти про олігархів, зміни до Конституції в частині децентралізації, кадрові відставки в уряді, акти про суди, НАБУ, СБУ та інші. У кулуарах продовжують з’являтися чутки про “хитання крісла” під спікером Верховної Ради Дмитром Разумковим, який активно критикує санкційну політику РНБО.

З осені політичні оглядачі очікували початку антиолігархічного турборежиму. До відповідного законопроєкту внесли понад 1200 правок. Вони здебільшого стосуються того, щоб відібрати в РНБО право визначати хто є олігархом та передати його іншому органу. Партії уже вигадують, чому вони проти, адже розуміють, що навіть е-декларування та декларацій про зустрічі достатньо для спротиву документу. Серед олігархів у зв’язку з цим теж є пожвавлення.

Кадрові зміни

Влітку влада провела кадрові перестановки не лише у МВС, але й у СБУ, армії, обрали голову Бюро економічної безпеки. Чергові кадрові зміни очікуються в уряді та Офісі президента. Поки говорять про зміну 3-5 міністрів.

В антикорупційно-силовому блоці очікуються зміни в законі про НАБУ, аби чесно обрати нового директора Бюро. Законопроєкт про СБУ може перетворити орган зі силового у виключно розвідувально-контррозвідувальний.

Важливо буде втілити в життя рішення щодо судової реформи. Вона передбачає очищення Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів та судової системи за участі міжнародних експертів.

Тому сезонні поради для кожного прості: пристібайтесь, готуйте нерви та купуйте попкорн.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma